Turmixok az EGÉSZSÉG jegyében 2023/1
A múlt évi turmixkihívás számomra hatalmas sikerrel zárult, mégpedig azért, mert azóta Babó rendszeresen kéri, hogy készítsek neki valamilyen turmixot, sőt… a suliba is szokott vinni nasi gyanánt. Persze az övé elég lájtos, mivel sem zöldséget, sem mandulatejet nem kér bele, de én annak örülök, hogy egyáltalán megissza.
Arra gondoltam, hogy ha már neki úgy is készítek, akkor én is folytatom tovább, hogy ezzel is ötleteket adjak nektek, na meg a jó példa, az kell a gyermeknek. Nem igaz???
Az utóbbi néhány napban eléggé ránk borult a tél szomorkás, szürkés, esős hangulata. Egyre inkább kezd úrrá lenni rajtunk a téli fáradtság, kiürülnek a vitaminraktáraink, arról nem is beszélve, hogy kettőt pislogunk és már itt is lesz a nyár, a strandszezon, a rövid rucik, amihez azt a felesleges 5-6 kg-t amit még karácsonykor sikerült felkapkodni, jó lenne leadni.
Na de hogyan????
Szerintem, illetve nem csak szerintem, ezek a turmixok is tudnak segíteni benne. Hiszen akár otthon is eltudjuk készíteni és a munkahelyi büfében kapható szendvics, csoki, péksütik helyett, kiváló. Ha még szórunk bele egy kis lenmagpelyhet, vagy zabpelyhet is, akkor nem csak finom, de még laktató is.
Egy fickó mondta, aki 100 kg-ot dobott le, hogy olyankor amikor meg akar enni egy szendvicset, egy pizzát, egy csokit, egy kakaóscsigát, akkor azt kérdezi magától.
“-Ha ezt most megeszem, az hozzá segít a célom eléréséhez????”
Ez egy nagyon jó kis gondolat. Ki is fogom próbálni, amikor épp a nutellás üveg tetejét csavarom le.
Bevásárló lista:
Gyümölcs:
- banán, eper, citrom, grapefruit, kiwi, körte,
Zöldség:
- spenót, uborka, avokádó, répa, tyúkhúr, szárzeller,
Magok, pelyhek:
- lenmag, (én pelyhet használtam), chia mag,
Tej, tejtermék:
- mandulatej, joghurt,
Fűszerek:
- méz, gyömbér,
Kiegészítők:
- édesítőszer, tyúkhúr, forrásvíz, tisztított víz,
1 nap: Immunrendszer tuningoló turmix
Hozzávalók:
Elkészítése:
Az első lépés, hogy a fagyasztott epret 30 másodpercre beteszem a mikróba (erre azért van szükség, mert a fagyasztott eper túl kemény lehet a turmixgép késeinek és könnyen tönkre teheti azokat), majd megy a turmixgép poharába. Arra jön a spenót, a banán, a tetejére reszelem a gyömbért (nagyjából 1cm-t), ráfacsarom a citrom felét, és végül jöhet a mandula tej. Attól függően, hogy mennyire szeretnénk, hogy a turmixunk sűrű legyen, úgy adagoljuk hozzá a tejet. Először érdemes egy keveset tenni, és ha túl sűrűnek találjuk, akkor mehet bele még. Én mondjuk úgy szeretem, ha sűrű, és nem is inni, inkább kiskanállal enni szoktam a turmixokat. Persze ízlések és pofonok. A kész turmixot nem pohárba, hanem kis tálba tettem és a tetejére pár szem epret daraboltam. Jó étvágyat kívánok hozzá!
Fontos tudnivaló!!!!! Extra odafigyelést kíván a gyömbér fogyasztása, ha:
- Véralvadásgátló gyógyszereket szedsz: Fontos tudnod, hogy a gyömbér hatása a véralvadást gátolja. Ha vérhígító gyógyszert szedsz, akkor a gyömbér növeli a gyógyszer hatását, ami veszélyes lehet.
- Epekő esetén: Ha túl nagy dózisban viszel be gyömbért, az növelheti az epe termelését és összehúzódást az epevezetékben. Epekő esetén a megnövekedett összehúzódások növelik a kockázatot, hogy egy kő bejut az epecsatornába.
- Cukorbetegség esetén: bár segít kordában tartani a vércukorszintet, tehát kedvező hatása is lehet a cukorbetegek számára. Azonban tartsd észben, hogy a gyömbér cukrot és keményítőt is tartalmaz. Forrás: itt
2. nap Kettő az egyben turmix
Ezekből az alapanyagokból egyszerre készíthettek reggelit, de lehet akár tízórai is, attól függően, hogy szoktatok-e reggelizni, illetve, hogy mit szoktatok. Én egy részről reggel indulás előtt nem tudok enni, meg nem is igazán akarok, mert számomra a 16/8-as böjt nagyon bejött. Aminek keretében kb. 10 óra körül szoktam először valamit enni. Legtöbbszőr turmixot.
Hozzávalók:
- banán,
- grapefruit,
- spenót,
- lenmagpehely,
- joghurt,
- chia mag,
- mandulatej,
Elkészítése:
Először a reggelinek szánt turmixot készítettem el. A miértjét is mondom azonnal. A turmixgép poharába tettem a felkarikázott banánt, a spenótot, ráfacsartam a grapefruit levét, majd össze turmixoltam. Mivel kevés volt benne a folyadék, így inkább a turmixgép poharának a falára tapadt az egész. Ekkor öntöttem bele mandulatejet és két evőkanál lenmagpelyhet is szórtam rá. Ismét jól össze turmixoltam. Egy nagyon finom, csodaszép zöld levet kaptam. Két részre osztottam, az egyik felét egy kis tálba öntöttem. Az ízek fokozása céljából, még egy kis kiwit is daraboltam a tetejére. Így viszont túlságosan zöldnek éreztem az összhatást. A hűtőben mindig lapul valami, ami pont arra vár, hogy elhasználjam, így került a turmixom tetejére néhány szem gyönyörűen piros gránátalmaszem.
Na és akkor jöhet ugyanez, de mégis más! Ami lehet akár egy ebéd utáni nasi is.
A maradék zöld turmixomhoz kevertem 2 evőkanál joghurtot és egy kis édesítőt, de lehet mézzel is készíteni (én a mézet nem szeretem). Jól összekevertem, és a kifacsart grapefruit megtisztított héjába öntöttem. Szórtam rá chia magot, egy kis gránátalmát és már mehetett is a hűtőbe. Valami isteni finom lett! Jó étvágyat hozzá!
Nem tudom, hogy hallottatok-e már róla, hogy a lenmag egy igazi “SZUPERÉLELMISZER”.
A lenmag nagyon jó hatással van a szívünkre és az ereinkre. A benne található zsírsavak nélkülözhetetlenek a szív egészségének megőrzéséhez, a lenmag segít tehát csökkenteni a – gyakran halálos kimenetelű – szívroham és stroke rizikóját. Védi az ereinket is, mert csökkenti a vér koleszterinszintjét (többek között a benne található rostoknak köszönhetően), és megakadályozza, hogy az erek falán úgynevezett plakkok képződjenek. Ezek a plakkok vezethetnek az érszűkülethez. A lenmag a vércukorszintre is kiegyensúlyozó hatással van, fogyasztása a cukorbetegeknek, pre diabéteszeseknek is ajánlott. Forrás: itt
A lenmagról további információkat találsz itt!!
3. nap Erősen lúgosító turmix
Hozzávalók:
- uborka,
- tyúkhúr,
- répa,
- banán,
- forralt lehűtött víz, esetleg forrásvíz,
Elkészítése:
Ezt a turmixot az igazán elkötelezett lúgosítóknak ajánlom!!!
Igen, jól látjátok az egyik alapanyaga egy gyomnövény, vagy hívhatjuk egyszerűen csak gaznak. Amikor először készítettem egy olyan ebédet, aminek az egyik alapanyaga tyúkhúr volt, azUram csak annyit mondott: “-Te asszony, biztosan nem fogsz éhen halni akkor sem, ha a szárazság miatt nem terem majd meg semmi, mert gaz, a legnagyobb forróságban is megnő…” Aki még sosem kóstolta, annak elsőként ajánlom, hogy mosson meg egy keveset belőle, és ízlelgesse. Szerintem eléggé kesernyés, kissé földes íze van, mint a céklának. Még ilyenkor télvíz idején is találtam a kertben egy kis tyúkhúrt. Amikor bevittem, akkor vettem észre, hogy egy katicával osztozom az alapanyagomon. Egy gyors közös fotózás után kitettem őt vissza a kertbe, ahol találtam, hátha a párja haza várja…
Miután a tyúkhúrt lemostam, az uborkával és a répával beletettem a turmixgép poharába, majd öntöttem rá egy kis vizet. Ezzel jól összepépesítettem, majd mehetett bele a banán. Én azért teszek minden turmixomba szinte banánt, mert attól lesz az állaga krémes. Néhány percnyi turmixolás után, már mehetett is a kis tálkába. A tetejére szórtam lenmagpelyhet és egy kevés gránátalmát.
Ha azt mondom, hogy ízletes, finom volt, azt fogjátok gondolni, na persze!!!! Ez a csaj kicsit flúgos… Egy próbát megér, én azt mondom. Először csak egy pici tyúkhúrral kezdjetek, és ha már megszoktátok az ízét, a későbbiekben lehet belőle többet is adagolni.
Tudjátok, hogy melyek azok az élelmiszerek, amik savasaítanak, és melyek azok amik lúgosítanak????
Savasító ételek:
Húsok és húskészítmények: leginkább a vörös húsok (marha, sertés) és a feldolgozott hústermékek (kolbász, virsli, szalámik, füstölt termékek), kisebb mértékben a csirke, pulyka, halak. Ide tartozik mindenfajta édesség és cukros étel-ital, a csokoládé is, valamint a péksütemények.
Tej, tojás: tejföl, sajt, túró, tej, vaj, jégkrém, gyümölcsös joghurt, tojás.
Gabona: búza, rozs, árpa, rizs, kukorica, hajdina, zab, spagetti, tészta, teljes kiőrlésű és finomliszt, pékáruk.
Zöldségek: spárga, gomba, torma, karalábé, rebarbara, savanyú káposzta, borsó, lencse, szárazbab.
Italok: sör, bor, cukros üdítők, kóla, kávé.
Lúgosító ételek
Tejtermékek: savó.
Zöldségek: karfiol, brokkoli, padlizsán, zeller, spenót, paradicsom, cukkini, friss bab, fejes saláta, cikória, káposzta, kelkáposzta, kelbimbó, kömény, paprika, petrezselyem, tök, tengeri alga, lucerna, szójabab, retek, hagyma, uborka, spárga, répa, burgonya, cékla, sütőtök, zöldbab. Kiemelten előnyösek lúgosításra a hüvelyesek (bab, borsó, lencse, csicseriborsó).
Gabona: köles
Italok: ásványvíz, ionizált lúgos víz, gyógyteák
Gyümölcsök: citrom, narancs, ananász, banán, kivi, cseresznye, meggy, alma, körte, szőlő, mazsola, eper, görögdinnye, sárgabarack, őszibarack, fekete ribizli, mogyoró, mandula, lenmag, tökmag.
Fűszer: lúgosító folyékony só, kelta só, pirospaprika, Cayenne bors, fokhagyma, gyömbér, hagyma Forrás: itt
4. nap Lúgosítás 2.0 turmix
Hozzávalók:
- uborka,
- kiwi
- körte
- avokádó
Elkészítése:
Nem csak azért szeretem, a turmixokat mert gyorsan elkészülnek és még finomak is, hanem mert így sokkal több gyümölcsöt megeszem-megiszom, mint egyébként tenném.
Az elkészítése hihetetlenül egyszerű. A turmixgép poharába mindent beledarabolok, a végén öntök rá egy kevés mandulatejet, (bármilyen növényi tej jó) de lehet akár tisztított vízzel is készíteni.
Azért nem írtam mennyiségeket az összetevőkből, mert én úgy gondolom, hogy mindenki a saját ízlése szerint adagolja a hozzávalókat. Az uborkából én kb. 10 cm-es darabot vágtam össze, a kiviből 1 db-ot, az avokádóból egy felet, és a körtének is a felét tettem a turmixba, a másik felét a tetejére daraboltam díszítésnek és azért, hogy legyen benne egy kis darabos dolog is.
A pluszban hozzáadott folyadékot is úgy érdemes adagolni, hogy először csak egy picivel kezdeni, majd attól függően, hogy inkább pohárból szeretnénk inni, vagy kis tálból enni, olyan sűrűre készítsük. Én még lenmagpehellyel vagy chia maggal is ki szoktam egészíteni.
Néhány perc turmixolás után kiöntöm egy tálkába és rászórtam egy evőkanál lenmagpelyhet, és a körte másik felét.
Kb. 10-11 óra körül ettem meg a fincsi turmixomat, és még délután 2-kor sem voltam éhes. Amennyiben lenmagpelyhet teszünk a turmixra, nagyon fontos, hogy sokat, sokat, sokat igyunk hozzá!!!! A miértre itt találod a választ.
Én tudom, tapasztalom, hogy időszakonként és szakemberenként változik, hogy ép mi az, amit “életellenesnek”, egészségtelennek, kiáltanak ki. Amit a legtöbbször hallok, amiben sok szakember megegyezik, hogy az elsavasodott test, sok baj okozója lehet.
A szervezetünk pH értéke ugyanolyan fontos, mint a testünk hőmérséklete. Optimálisan akkor működik jól a testünk, ha a testhőmérsékletünk 36.7-fok.
Ha ennél egy kicsivel alacsonyabb, vagy magasabb, azonnal érezzük és cselekszünk is, annak megfelelően, hogy merre tér el. Az már kevésbé köztudott, hogy a pH értéknek is ugyanilyen fontos szerepe van. Csak abban az esetben tudja a vér ellátni tápanyagokkal a testet és elszállítani a felesleges anyagcseretermékeket, ha a legapróbb erecskébe is el tud jutni. Ehhez viszont egy enyhén bázikus pH értékre van szükség, vagyis 7.36
Testünk savakat állandóan termel, bázisokat viszont nem tud előállítani, ezért folyamatosan pótolni kell. A bázisok olyan anyagok, amelyek semlegesítik a savakat, mint pl.: ásványi anyagok, nyomelemek. Abban az esetben, ha ezt nem pótoljuk folyamatosan a csontokból és az izmokból vonja ki. Ennek köszönhetően válnak a csontok törékennyé és az erek merevvé, ami pedig a csontritkuláshoz és a szívinfarktushoz, és agyvérzéshez vezet.
5. nap Vízhajtó turmix
Hozzávalók:
- apróra vágott szárzeller
- alma
- banán
- bébispenót
- 0.5 teáskanál reszelt gyömbér
- citromlé, grapefruitlé,
- víz
Minden hozzávalót összedaraboltam és tányérra tettem, majd szépen rétegezve a turmixgép poharába adagoltam, végül a leveket öntöttem rá. A szárzellerből csak egy kis szárat használtam fel, mivel elég erős, markáns az íze, és a benne lévő kálium miatt csökkenti a vérnyomást. Én egyszer jártam úgy, hogy többet ettem a kelleténél és kis idő elteltével arra lettem figyelmes, hogy nagyon szédülök. Megmértük a vérnyomásom és rendkívül alacsony volt, szóval tényleg vigyázni kell a fogyasztásánál.
Én egy fél citrom és egy negyed grapefruit levét használtam, de el lehet hagyni egyiket, vagy másikat, ízlés szerint.
Mivel ma reggel a Pap Miska kútnál jártam, így én a turmixomhoz forrásvizet használtam. Kivételesen nem kanállal ettem, hanem pohárból ittam, mivel több vizet tettem bele, mint szoktam, így hígabb lett.
6. nap Hűtöben lapuló saláták új élete turmix
Hozzávalók:
Ezt a turmixot a legjobb akkor készíteni, amikor lapul olyan salátánk a hűtőben, ami már kicsit fonnyadt, és ugyan még nem romlott, de már a tányéron a megjelenése nem túl bíztató. Na ilyenkor nem dobjuk ki, csak egyszerűen a turmixgépbe tesszük a többi fincsi hozzávalóval.
Elkészítése:
Mivel fagyasztott epret használtam, így első lépésként kb. fél percre betettem a mikróba, hogy a turmixgép lapátja képes legyen boldogulni vele. Ezután mehetett a turmixgép poharába, a tetejére a saláta, a banán feldarabolva, majd végül a grapefruit leve. Én egy fél grapefruitot használtam, és a maradék forrásvízzel készítettem el.
A hetedik napra pedig azt javaslom, készítsd el újra azt a turmixot, ami a legjobban ízlett, vagy alkosd meg a saját turmixodat azokból a hozzávalókból, amiket a legjobban szeretsz. Ha van kedved, küld el nekem is, ígérem ki fogom próbálni.
Szerintem egy szuper turmixos hetet zártunk!!! Ezzel megtettük az első lépést, hogy felturbózzuk magunkat a tavaszi fáradtság ellen.
Mindenkinek sok sikert és jó étvágyat kívánok! Legyen minden napotok CSODÁS!