avokado borito2
Alapanyagokról infó

Aligátorkörte=Avokádó

Nagyon szeretem az AVOKÁDÓT, habár az íze elég semleges. Pontosan emiatt készíthető belőle finom csokoládékrém és ugyanakkor Avokádós tejszínes tészta is. 

Vajon az AVOKÁDÓ gyümölcs, zöldség???

Az Avokádó egy örökzöld, alacsonyan elágazó, terebélyes ágrendszerű, 10–20 m magas fán terem. 

A gyümölcsök párosával csüngenek a fán, ezért aztékul ahuacatl, azaz ’herefa’ a neve, innen az avokádó név.pexels antony trivet 12626399

Közép-Amerikában honos; i. e. 5000 évvel már fogyasztották. A 18. század vége óta a trópusiszubtrópusi és mediterrán vidékeken világszerte termesztik. A meleg égövi országokon kívül az avokádó piaci termékként csak néhány évtized óta népszerű. Az avokadót (Persea americana) spanyol hódítók a XVI. században hozták be Mexikóból Európába. A babérfélék családjába tartozik.
 
Az avokádó régóta ismert afrodiziákum
 
Láttatok már Avokádó fát?

Szórt állású levelei 1–3 cm hosszú nyelűek, kopaszak, színükön sötétzöldek és gyengén fényesek, fonákjukon fénytelenek és fehéres- vagy kékeszöldek. A levéllemez elliptikus vagy hosszúkás-lándzsás, röviden kihegyezett, ékvállú, 7–40 cm hosszú és 4–8 cm széles. A kis virágok a levélhónaljakban és a hajtásvégeken elágazó, ernyőszerű virágzatokban fejlődnek. A virágtakaró sárgászöld lepellevelekből áll.

Termése, amit aligátorkörtének is neveznek, körte alakú vagy gömbölyded. Hossza akár 30 cm is lehet, és legfeljebb 15 cm széles. A héj zöld, vörösesbarna vagy feketés, fényes, sima, ráncos vagy érdes felületű, vékony bőrnemű. A világoszöld, fehér vagy sárgás terméshús vajhoz hasonló állagú, szagtalan és gyengén dióízű; mind a héjtól, mind az 5–7 cm nagyságú, gömbölyded vagy tojás alakú, kemény, világos kőmagtól könnyen elválik.

Miért jó Avokádót fogyasztani?
  • csökkenti a koleszterinszintet, 
  • vitamintartalmának köszönhetően pedig kitűnő antioxidáns, 
  • rákos megbetegedések elleni harcban is segítségünkre lehet magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően, ugyanis nagyban csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának esélyét,
  • jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, 
  • magas olajtartalmánál fogva kiváló bőrápoló szer, a belőle készített pakolást általában érzékeny típusú bőrre alkalmazzák,pexels anna shvets 5069404
  • segítséget nyújt ekcéma megelőző kezelése esetén,
  • Az avokádó olaj táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magas A-vitamin- és E-vitamin-tartalma is, 
  • a magjából gyógyszirupot állítanak elő, amely alkalmas reumatikus fájdalmak enyhítésére is,
  • B-vitaminjai segítik az agysejtek alváshormon- (melatonin-) termelését.
  • Az avokádó csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
  • Az avokádó nagy mennyiségű proteint tartalmaz. A gyümölcsben található protein jobb minőségű, mint a kenyérben, vagy más gabonafélékben található proteinek. Mivel az összetétele hasonló a tejhez, a gyerekek is nyugodtan fogyaszthatják.

  • Az avokádó rendszeres fogyasztásával hatékonyan megakadályozható a pattanások kialakulása, így a bőr puha és ragyogó marad.

  • A gyümölcs serkenti a hajnövekedést és csökkenti a hajhullást. A hajhullás sokszor akkor következik be, ha a haj száraz és károsodott. Az avokádó azonban nagymértékben hidratálja és kondicionálja a hajat.
  • A száraz fejbőr viszkethet és más hajproblémák gyökere is lehet. Az avokádóolaj azonban mélyen a bőrbe jutva hidratálja a fejbőrt. Az olaj stimulálja a hajtöveket, így serkenti a fejbőr vérkeringését, valamint nem lesz tőle zsíros a haj.
  • Az avokádó és a tojás sárgája természetes módon teszi puhává a hajat, és táplálja is azt.
  • Az avokádó több káliumot és ásványi anyagot tartalmaz, mint más gyümölcs, ezért csökkenti a vérnyomást.
  • A gyümölccsel jól kezelhetőek a bélproblémák. Nyugtatja a gyomor érzékeny falát, a benne található vitaminok pedig újra életre keltik a károsodott sejteket.
  • Az avokádónak magas a rost- és lutein tartalma, amelyek védik a szemet a szürkehályog és a korhoz kötődő szemproblémák kialakulásától. A fogyasztásával javítható a látás is.
  • Az avokádóval hatékonyan szabályozható a testsúly. Magas olajtartalmának köszönhetően gyorsan eltelít, így megakadályozza a túlevést. Az egyszeresen telítetlen zsírok serkentik az anyagcserét. A tanulmányok szerint a gyümölcs egy kissé fogyaszt is, néhányan pedig gyors súlycsökkenést tapasztaltak az avokádó fokozott fogyasztásával.
  • Az avokádó a szójababbal együtt fogyasztva jó hatással van a köszvényre. Serkenti a porcok növekedését, illetve gyulladásgátló hatásainak köszönhetően kezelhetőek vele a csípő- és térd degeneratív ízületi gyulladása.
 Az Avokádó tápanyagtartalma
Avokádó (nyers)
Tápanyagtartalom 100 g-ban
Energia 160 kcal   670 kJ
Szénhidrátok8.53 g
– Cukrok 0.66 g
– Étkezési rostok 6.7 g
Zsír14.66 g
– telített 2.13 g
– egyszeresen telítetlen 9.80 g
– többszörösen telítetlen 1.82 g
Fehérje2 g
Tiamin (B1-vitamin) 0.067 mg6%
Riboflavin (B2-vitamin) 0.130 mg11%
Niacin (B3-vitamin) 1.738 mg12%
Pantoténsav (B5-vitamin) 1.389 mg28%
B6-vitamin 0.257 mg20%
Folsav (B9-vitamin) 81 μg20%
C-vitamin 10 mg12%
Kalcium 12 mg1%
Vas  0.55 mg4%
Magnézium 29 mg8% 
Foszfor 52 mg7%
Kálium 485 mg10%
Cink 0.64 mg7%
 
Ehetjük sósan, de akár édesen is az Avokádót.

Fogyasztásához a termést fel kell vágni vagy törni, a kőmagot pedig el kell távolítani; a lágy terméshúst sóval és borssal szórják meg, citromot vagy ecetet csepegtetnek rá, illetve más módon fűszerezik, majd a héjból kikanalazzák.

Különösen kedvelt a guacamole, egy pikáns étel, amit a pépesített vagy kockára vágott terméshúsból készítenek hagymával, fokhagymával, egy csepp olívaolajjal, citrommal vagy zöld citrommal és borssal, csili paprikával vagy tabascóval fűszerezve, és mártásnak vagy salátának használják. 

Az avokádó szigorúan tilalmas étel kutyák számára. Maga a gyümölcs csak nagyobb mennyiségben veszélyes, de a magot lenyelhetik, és az elakadhat a bélben.

Többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Kiváló krém vaj helyett pikáns szendvicsekhez; így például pirítós kenyéren kaviárral, vagy összetörve egy kis citromlével. 

Délkelet-Ázsiában és Hawaiiin a terméshúst cukrozva vagy édes gyümölcslével keverve fogyasztják, 

Amerikában jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle. 

A felvágott termés húsát gyorsan csúnya, feketésbarna vonalak futják be, de ez nem csökkenti az értékét, és el is kerülhetjük, ha citromlevet csepegtetünk rá. 

Hogyan készítsünk az Avokádóból pakolást, testápolót, vagy arctisztítót?

 

Avokádós hajpakolás:

Az avokádóból, tojássárgájából, olívaolajból és joghurtból készült keverékkel kiválóan kezelhető a haj. A keverék táplálja és hidratálja a hajat, így az megfiatalodik és revitalizálódik.

A keverék elkészítéséhez először morzsolja szét az avokádót, aztán adjon hozzá egy kis olívaolajat, joghurtot és tojássárgáját. Jól keverje össze, hogy sűrű krémet kapjon, majd egyenletesen vigye fel a keveréket a hajára, és egy zuhanysapkával fedje be a fejét. Hagyja fent a keveréket majdnem fél óráig, aztán alaposan öblítse le egy enyhébb samponnal.

Avokádós testápoló:

Az avokádós testápoló elkészítéséhez vegyen egy teljesen érett avokádót, és a mag eltávolítása után készítsen belőle pépet egy kisebb edényben. Vigye fel a krémet a bőrére, és fordítson extra figyelmet a száraz bőrfelületekre, mint a térd, sarok és könyök. Hagyja fent a krémet fél órán át, majd hideg vízzel mossa le.

Avokádós arctisztító:

Ezzel a recepttel megtisztíthatóak a bőr pórusai a kosztól, piszoktól, felesleges zsírtól és más anyagoktól. Sokféle arctisztító található a boltok polcain, de sajátot is készíthet otthon. Az avokádós arctisztítóhoz egy tojássárgájára, fél csésze tejre és egy fél avokádóra lesz szükség.

Először habosra verje fel a tojást, majd adja hozzá a péppé zúzott avokádót és a tejet. Keverje össze, míg krém állagú nem lesz. A keverékkel rendszeresen tisztítsa meg az arcát. Ezzel eltávolíthatja a káros méreganyagokat a bőréből, így az fiatalosabb és ragyogóbb lesz.

Avokádós kézradír:

Ebben a keverékben a citrom finom illatot ad, a zab segíti az avokádóolaj gyors és könnyű felszívódását, valamint gyengéden le lehet radírozni a kezet, így az puha és sima lesz.

Az elkészítéséhez zúzzon össze egy tálban avokádót és adjon hozzá tojásfehérjét, zabot és egy kis citromlevet. Jól keverje össze a hozzávalókat, majd masszírozza be a kezeit a keverékkel. Hagyja fent 20-25 percig, végül folyó vízzel mossa le.

Avokádós arcpakolás zsíros bőrre:

Ehhez az arcpakoláshoz citromra, tojásfehérjére és egy érett avokádóra van szükség. A citrom természetes bőrfeszesítő szer, ami szabályozza a bőr zsírtermelését, míg a tojásfehérjében lévő proteinek erősítik és táplálják a bőrt. Az avokádóolaj kiegyensúlyozza a keverék hatóanyagait.

Az arcpakolás elkészítéséhez keverje össze az avokádót, tojásfehérjét és citromlevet egy turmixgép segítségével, amíg finom állagú krémet nem kap. Vigye fel a pakolást a bőrére és hagyja fent 20 percre, végül meleg vízzel öblítse le.

Avokádós hidratáló arcpakolás:

A hidratáló avokádóolaj hatásosabb a természetes fertőtlenítő hatású mézzel és a nyugtató hatású joghurttal, amelyek együtt gyengéden tisztítják a bőrt, megszüntetik a bőr pirosságát és puhítják a bőrt, miközben feszesítik a bőr pórusait.

Vegyen két teljesen érett avokádót, magozza ki, pucolja meg, majd törje péppé őket. Adja hozzá a joghurtot és a mézet, majd jól keverje össze. Vigye fel a keveréket az arcára és hagyja fent majdnem 15 percig, majd folyó vízzel mossa le.

Hidratáló pakolás a szemekre:

Az avokádós hidratáló pakolás kiválóan enyhíti a szem dehidratáltáságát és irritációját. A pakolás elkészítéséhez tőrjön össze egy teljesen érett avokádót, majd keverje össze aloé vera géllel. Jól keverje össze, majd egyenletesen vigye fel (az előtte megtisztított) szem alatti területre. Hagyja fent körülbelül 10 percig, majd törölje le. Végül egy kis folyó vízzel frissítse fel az arcát.

Hogyan vásároljunk Avokádót?

Boltban úgy vásároljunk avokádót, hogy tapogassuk meg a gyümölcsöt. A színéből még nem derül ki, hogy érett-e, hiszen lehet haragoszöld, de akár feketéslila is. Viszont, ha az érett körtéhez hasonlóan rugalmas tapintású, akkor azonnal fogyasztható. Ha éretlenül vesszük meg, ne keseredjünk el, hanem tároljuk szobahőmérsékleten, papírzacskóban, így ugyanis néhány nap alatt utóérik.

Az Avokádó magját, dobjuk ki?
Semmi esetre sem!!! Mivel:

Az aminosavak 70 százaléka az avokádó magjában koncentrálódik. 

  • Számos tudományos vizsgálat alátámasztja, hogy az avokádó magja igen gazdag oldható rostokban, amelyek segítik a gyomor- és bélrendszerben működését.
  • A mag sok fenolos anyagot tartalmaz, amely segít megelőzni a gyomorfekélyt, a vírusos és bakteriális fertőzéseket.
  • Segít leküzdeni a hasmenést, a gyulladást a gyomor-bél traktusban.
  • A mag erősíti az immunrendszert is.
  • A magas antioxidáns-tartalma lassítja a sejtek öregedési folyamatát. Fiatalító hatása is van, mert felszaporítja a kollagént a bőrben.
  • A mag hatóanyagai csillogást adnak a hajnak, és megakadályozzák a korpásodást.
  • A gyulladásgátló tulajdonságai miatt az avokádómag alkalmazható az izom-és ízületifájdalom mérséklésére is.
  • Jó természetes kiegészítő az asztma kezelésében, mert magas a glutation koncentrációja.
  • A magban található egészséges zsírok és rostok extra adag energiát nyújtanak, miközben csökkentik a szorongást és segítenek a fogyásban.
pexels lisa fotios 1351238
 
Elkészítése módja:

A Qué pasada weboldal szerint a mag felhasználása sokrétű lehet, s a szerkesztők adnak is pár tanácsot. 

  • Csak el kell távolítani a vékony barna bőrét, majd le kell reszelni, vagy egy erős robotgépben (gyenge szerkezetben kárt tehet) porrá őrölni. Az őrleményt 10 percig lobogva forró vízben kell főzni, majd 5 percig pihentetni. Az így nyert massza felhasználható salátákhoz, köretekhez adva, vagy ragufélék szaftjába keverve, tésztákhoz mellékelve. A megszáradt őrleményt finom porrá lehet őrölni kávédarálóban, s így eltartható. 
  • A fogyasztásánál figyelni kell az alkoholbevitelre, mert a mag magas tannintartalma miatt székrekedést eredményezhet.
  • Egy másik módszerrel az őrlemény feléből, 4 alma, 2 hámozott citrom, 1 hámozott banán, 1 kis csokor petrezselyem, 1 csésze spenót, 1 szál szárzeller, kisebb ujjnyi gyömbér hozzáadásával turmix készíthető. A habosra turmixolt masszát át kell szűrni, s úgy fogyasztani.
  • Az ízületi- és izomfájdalomkezelésére az összezúzott magot alkohollal kell elkeverni. A keveréket egy hétig kell a páclében hagyni, s utána lehet alkalmazni masszázsra a fájdalmas területeken.
  • A mag pora alapanyagul szolgálhat pattanások, kelések elleni kenőcsökhöz. A mag porához egy kis forró vizet kell keverni, amíg sűrű massza nem lesz. Adjunk hozzá egy kevés kelesztett tésztát, s tegyük az egészet két réteg géz közé, s azt fektessük a bőrre, amíg meg nem szárad 5-10 percen belül. Ha szükséges ezt a folyamatot meg kell ismételni naponta.
  • A csillogó hajhoz és a korpa eltávolításához (nem ajánlott a zsíros hajra) a nyers mag felületét alaposan össze kell karcolni, s egy napra ricinusolajban áztatni. Ezt a keveréket kell aztán a fejbőrbe masszírozni, s egy törölközővel befedve egy órát hagyni az anyagnak, hogy hasson, mielőtt lemosnánk.
Néhány ötlet, hogy mit készíthetünk Avokádóból. 

pexels dana tentis 1213710

 
Sárgarépás avokádókrém főtt tojással

Elkészítési idő: 10 perc 

Ez a recept egy sima hétköznapi vacsoraként, de vendégváró falatként is megállja a helyét. Díszesebb alkalmakkor a tojás helyett lazacszeleteket, vagy kaviárt helyezhetünk az avokádós szendvicskrémünkre.

Hozzávalók 4 személyre:

2 db sárgarépa reszelve

1 db érett avokádó 

1 tk citrom leve

2 db főtt tojás karikára vágva

római kömény, só, bors

A megtisztított és lereszelt sárgarépát a héjától és magjától megfosztott tört avokádóval összekeverem. Római köménnyel fűszerezem, majd sózom, borsozom, végül citromlével meglocsolom. Pirítósra kenem és a főtt tojáskarikákat ráhelyezem. Snidling, újhagyma remekül illik még hozzá.

pexels jane doan 793785

 
Avokádós csokimousse narancsos tejszínhabbal

Elkészítési idő: 15 perc

Hozzávalók 4 személyre:

2 nagyobb érett avokádó

2 evőkanál agavészirup

fél bögre biokakaópor

vanília kivonat

2 dl habtejszín

1 evőkanál frissen facsart narancslé

1 teáskanál reszelt narancshéj

Az avokádó húsát az agavésziruppal és a kakaóporral összeturmixolom, majd a vanília kivonattal ízesítem. A habtejszínt felverem, a narancslét óvatosan hozzákeverem és a csokimousse-ra halmozom. Reszelt narancshéjjal díszítem.

pexels ella olsson 3026810 e1673869309531

Avokádós kukoricakenyér

Hozzávalók: 

  • 250 gramm kukoricadara
  • 125 gramm liszt
  • 1,5 teáskanál szódabikarbóna
  • ½ teáskanál só
  • ½ teáskanál Cayenne-bors
  • 2 teáskanál római kömény
  • 6 evőkanál vaj
  • 2 evőkanál méz
  • 250 gramm író
  • 1 tojás
  • 375 gramm kukorica (morzsolt)
  • 1 nagy, érett, kockázott avokádó
  • 2 teáskanál lime-lé

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Tegyünk 2 evőkanál vajat egy teáskanál római köménnyel egy tortaformába, és ezt helyezzük be a sütőbe. Habverővel keverjük el a száraz hozzávalókat egy nagy tálban. Egy másik tálban keverjük el a maradék olvasztott vajat a mézzel. A kukoricát és az avokádót öntsük össze, és öntsük rá a limelevet. Egy negyedik nagy tálban összekeverjük az írót a tojással. Habverővel keverjük össze a vajas mézet a tojásos íróval. Ezt a keveréket adjuk hozzá a száraz összetevőkhöz, majd óvatosan keverjük bele az avokádót és a kukoricát is. A keverék mehet a sütőbe, vegyük le a hőmérsékletet 175 fokra és süssük a kenyerünket 30-40 percig.

Forrás: itt     és itt   

Hogyan neveljünk szobanövényt az Avokádó magjából.
  1. Mossunk meg egy avokádó magot. Széles végével lefelé függesszük fel úgy, hogy az alsó negyede vízbe érjen. A függesztéshez használjunk fogpiszkálót, a víztartó edény használaton kívüli dunsztosüveg lehet.
  2. Az így kialakított együttest vigyük meleg helyre, de nem tűző napra. 6-8 hét múlva az érett termés magától megreped, és gyökeret hajt, csírázni kezd.
  3. Ha már 80 centinél magasabbra nőtt, vágjuk vissza úgy 30 centire.
  4. Amikor növényünk több levet is hajtott, a gyökerei is életképesen vastagok, ültessük humusz gazdag talajba. A mag csak felerészt legyen földben. Jó, ha terrakotta cserepet használunk.
  5. Már nincs is más tennivaló, mint rendszeresen öntözni, de úgy, hogy az öntözések között hagyjuk kissé kiszáradni a talajt.
  6. Öntözéskor telítődjön a földje vízzel, de ne tocsogjon.
  7. Minél több fényt kap a növény, annál jobb.
  8. Ha a levelek sápadttá válnak, feltehetően túlöntöztük kedvencünket. Ezért érdemes az öntözéssel leállni egy rövid időre.
  9. Ha a levelek a csúcsuknál barnulni, száradni kezdenek, a virágföld valószínűleg sóval telítődött. Ilyenkor egyszerű megoldásnak kínálkozik az átmosás. Felülről mossuk át néhány percen keresztül lágy vízzel a talajt úgy, hogy az a cserép vízelvezető nyílásán keresztül folyamatosan elfolyjon.
  10. Ahhoz, hogy szép, bokros formára neveljük, rendszeresen vissza kell metszeni, vagy legalábbis a csúcshajtást kicsípni.
  11. Az idős levelek eldobálása ellen semmit sem tehetünk.
  12. Ne várjuk, hogy teremjen! A magról ültetett növény úgy száz év múlva fordulna termőre.

421b5d661242cd040f881a3bbb11560f

Remélem sikerült sok-sok hasznos információt összegyűjtenem az Avokádóról és fogyasztjátok ti is többet a jövőben. Én biztosan sőrőbben beiktatom a napjaimba. 

Ha tetszett az írásom, kérlek oszd meg, hogy a barátaid is többet megtudjanak az Avokádóról.

 

Forrás: itt , itt

 

Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story

 

84 / 100

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.