szárzeller
Alapanyagokról infó

Szárzeller

Egy tavaszi “megújuló-fogyó-kúra” során ismertem meg ezt a növényt és azóta is a kedvencem. Eléggé markáns, kissé borsos, sós ízével, nagyon jól illik a salátáim alapanyagai közé. 

Na de mit is tudhatunk erről, a kevésbé ismert, kedvelt zöldségről.

IMG 20220305 092417

Elnevezése:
Az angol zeller, szárzeller, rúdzeller, halványított, avagy halvány zeller.
Állítólag már Homérosz is megénekelte ezt a karcsú, nyeles szárakból álló zöldséget. Pontosabban, aligha ezt, legfeljebb a kissé kiábrándító nevet viselő ősét, a mocsári zellert, ami sok más társához hasonlóan gyógynövényként kezdte pályafutását. Melankólia ellen és fogfájásra is alkalmazták, afrodiziákumként is említik, és állítólag megfiatalítja fogyasztóit. 
 Mit tartalmaz:

– magas a víz, a rosttartalma, 

– alacsony kalóriatartalma van /100 grammban mindössze 14 kcal/

– A, B, C vitamint, magnéziumot vasat, kalciumot, káliumot, nátriumot tartalmaz, 

– jelentős mértékben tartalmaz A-vitamint, valamint luteint és zeaxanthint, vagyis olyan mikrotápanyagokat, amelyek biztosítják a szemünk egészségét. Ha rendszeresen fogyasztunk szárzellert, azzal csökkenthetjük a makuladegenráció, illetve a szürke hályog kialakulásának esélyét egyaránt,

– a C-vitamin tartalma magas, 100 grammjában akár 30-50 mg C-vitamin is található, 

– kedélyjavító,

– fájdalomcsillapító hatású, 

– a benne található kálium igen jótékonyan hat a szív- és érrendszer egészségére, képes csökkenteni a vérnyomást is, 

– a szárzellerben található flavonoidokról azt is sikerült bizonyítani, hogy nagyon hatékonyak a különböző daganatos megbetegedések megelőzésében,

– Az apigenin például elpusztítja a daganatos sejteket, illetve megakadályozza, hogy a daganat tovább terjedjen. Ezt emlőrákos, illetve hasnyálmirigy-daganatos sejteken is sikerült vizsgálni,  

Forrás: innen

 
Miért érdemes fogyasztani:
Fogyó- és tisztítókúra esetén fogyasztása kimondottan ajánlott.
pexels anna tarazevich 5620885
Kiváló méregtelenítő és tisztító hatású, segít megszabadulni a felesleges salakanyagoktól, így a narancsbőr ellen is hatékony. 
Tisztítja a bőrt, gyulladáscsökkentő, erősíti az idegrendszert, és magas rosttartalma biztosítja a megfelelő emésztést. 
A zeller fogyasztása védő hatást gyakorol a gyomor, illetve a bélrendszer nyálkahártyájára is. Legyünk azonban óvatosak, mert a túl sok zeller akár hasmenést is okozhat. A nyers szárzeller pedig egyáltalán nem ajánlott krónikus hasmenésben szenvedőknek. 
Olyan tápanyagokat tartalmaz, amik segítik kordában tartani a szervezet sav-bázis egyensúlyát és segítenek megakadályozni a test elsavasodását.
A zellerzöldlé magában vagy citromlével keverve hasznos diabétesz esetén is, segít szabályozni a vércukorszintet, ugyanakkor a savtúltengést is megszünteti.
A rendkívül sok szilíciumot tartalmazó zellerszár hozzájárul az ízületek, az ütőerek és a kötőszövetek megújulásához, emellett megszünteti az emésztőrendszerben zajló erjedési folyamatokat, illetve a vér savasságát, mely rendszerint gyulladást vált ki a szövetekben. Érdemes elfogyasztani mindennap legalább egy zellernyi szárat vagy egy pohár tisztított vízzel hígított zellerlevet.
A zeller friss levele és szára egyensúlyba hozza a petefészek és mellékvese funkcióit.
 
Gumós szárzeller:

Mindkettő zeller, és mégsem hasonlítanak egymásra, sőt, ellentétesek. Míg a gumós zellernek leginkább a gumóját fogyasztjuk, addig a szárzellernek a harsogóan ropogós, lédús szárát, levélnyeleit fogyasztjuk, a gumóját nem. 

A szárzeller 30-40 cm hosszú, 3-4 cm széles, ropogós. Színük lehet fehér, világossárga, zöld, pirosas és csíkos is. A belső leveleket a zeller szívének is hívják, ezek a legfinomabbak. A halványítás egyébként úgy zajlik, hogy a növekvő zellerszárat földdel eltakarják vagy eleve mély árokba vetik, így a napfény hiánya miatt elveszíti sötétzöld színét, és íze is kevésbé erőteljes. Az eljárás miatt helyesen a halványított zeller lenne az elnevezés, mégis sokan hívják halványító zellernek.pexels michael burrows 7129172

Termesztése:
Én ugyan még nem próbáltam ki a kertecskémbe meghonosítani, de ami késik nem múlik.  

Magról vetve, palántázva sem ördöngösség meghonosítani. Az árnyékos helyeket érdemes neki adni, elegendő vízhez jutva júliustól decemberig folyamatosan friss szárakkal hálálja meg a befogadást. A veteményesben jó szomszédságot ápol az uborkával és a karfiollal, csak saját magával nem közösködik – ott nem terem újra, ahol egyszer már előfordult. Furcsa egy szokás. Amúgy rokonságban a petrezselyemmel, ánizzsal, kaporral, édesköménnyel áll. A zeller az ernyősök családjába tartozik.

Tárolása:
A legjobb eredmény elérése érdekében a halványító zellert az alján (tehát nem a leveles, felső, szerte ágazó száraknál) szorosan át kell tekerni egy nagy darab alumíniumalufóliával, és aztán teljesen szokásos módon, a hűtőszekrény fiókos rekeszében ajánlott tárolni. Amit nyerünk: két-négy hét makulátlan frissességet.

Az alufólia meggátolja az etilén természetes távozását a növényből, amely annak ropogósságáért is felel. A trükk lényege azonban az, hogy az alumíniumfóliát elég szorosan tekerjük a szárzeller aljára, oda, ahonnan kinőnek a szárak, hogy rengeteg nedvesség ne kerüljön ki a zöldségből.

Az alumíniumfóliáról tudjuk, hogy sajnos nem a legkörnyezet barátabb módja a tárolásnak, de az élelmiszer-pazarlás megakadályozása érdekében érdemes lehet néha bevetni. Ráadásul az alumíniumfóliát többször is fel lehet használni néhány kör zeller tárolására is, ha gondosan figyelünk a be-és kicsomagolásra. Hasznos tipp, ha az alufóliára felírjuk azt is, mikor tettük el a szárzellerünket a hűtőszekrénybe!

Mit készíthetünk belőle:

A leg ideálisabb nyersen, frissen fogyasztani, akár salátába, vagy csak egy mártogatóssal filmnézés közben elropogtatni.pexels syed muhammad afifi 4136306

Vagy tojáskrémmel tölthetjük, esetleg belepakolhatunk reszelt sajttal kevert darált sonkát, apróra vágott sült húst, -ezeket is biztosan ki fogom próbálni. 

Még néhány ötlet: 
A zellerkrémlevest is elkészíthetjük szárzellerből – friss, csodás ízekkel ajándékozhatjuk meg magunkat. Palacsintatésztába mártva, és forró olajban kisütve abbahagyhatatlan csemegéhez jutunk. Csőben sütve, besamelmártással is igazán ízletes, gyorsan elkészíthető fogás. Ha megpárolva, felkarikázva hozzáadjuk a krumplipüréhez, máris rendhagyó köretet tálalhatunk. Akár turmixba is tehető.
Csőben sült szárzeller

 Hozzávalók:

 

  • 2 csomag szárzeller
  • 10 dkg vaj
  • 3 dl tej
  • 2,5 dl tejszín
  • 2 evőkanál liszt
  • 20 dkg reszelt sajt
  • 2 tojás
  • 20 dkg sonka
  • Só, frissen őrölt fekete bors, csipet frissen őrölt szerecsendió

Elkészítés:

A szárzeller alját levágjuk, a nyeleket megmossuk, leszálkázzuk és forrásban lévő sós vízben kb. 5 percig főzzük, még roppanós maradjon. Hagyjuk egy kicsit lehűlni.

Amíg fő és hűl a zeller, készítsük el a besamelmártást.

Melegítsük fel a vajat, állandó keverés mellett hintsük rá a lisztet, mintha rántást készítenénk. További folyamatos keverés mellett öntsük fel tejjel, majd adjuk hozzá a tejszínben elkevert tojás sárgákat. Szórjuk bele a reszelt sajt felét, keverjük el, adjuk hozzá a fűszereket, hagyjuk kicsit hűlni, majd óvatosan keverjük hozzá a kemény habbá vert tojásfehérjét.

A zeller nyelekre csavarjuk rá a sonkát, rakjuk le egy kivajazott tűzálló tálba egymás mellé, öntsük rá a besamelmártást és hintsük meg maradék reszelt sajttal. Előmelegített 180 fokos sütőben 20-25 perc alatt arany barnára sütjük.

Tipp: készíthetjük sonka helyett serpenyőben elősütött, fűszerezett darált hússal is, ilyenkor a szárzellert, mint a kis csónakokat – esetünkben inkább  kenu  – töltjük meg. 

 Forrás: innen
 
Zöldséges kuszkusz

Hozzávalók:
        A zöldséges keverékhez:

  • 1 póréhagyma
  • 1 kaliforniai paprika
  • 2 bébicukkini
  • 3 szál halványító zeller
  • fél kínai kel
  • olívaolaj, grill fűszersó

A kuszkuszhoz:

  • 1 bögre kuszkusz 
  • 2 bögre forró zöldséglé
  • 1 marék olajos mag (szezám, len, szeletelt mandula, stb.)
  • 1 marék mazsola

Elkészítés: Az olajat wokba öntjük. Felszeleteljük a zöldségeket, majd összepároljuk őket (először a hagymát, majd a paprikát, a kelt, a zellert, aztán a cukkinit pirítjuk, a gomba csak a végén jön bele).
Amíg pároljuk a zöldségeket, a kuszkuszt felöntjük a forró zöldséglével, és letakarjuk, hogy megduzzadjon. Ha kész, belekeverjük a mazsolát, majd a tetejét pirított magokkal szórjuk meg. Erre halmozzuk a párolt zöldségeket. Forrás: innen

 
További recepteket találhattok itt
 
Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story 
85 / 100

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük