
11. böjtös napom
A böjt útja: belső csend, elengedés és újjászületés.
Amai napom rendkívül jól, energikusan indult. Szokásos madárcsicsergés, konyhai szeánsz, majd egy kis visszabújás az ágyba, hogy a kávéivásnak megadjam a módját, és ekkor hirtelen bevillant, hogy jé, most először nem éreztem vacakul magam miközben az olajos öblögetést csináltam. Na azt ugyan nem mondom, hogy ez a legjobb része a reggelnek, de az biztos, hogy amint a példa is mutatja mindent meglehet szokni, legyen az jó (azt persze könnyebb) vagy rossz.
“A legnagyobb korlátunk a saját elménkben van. Hidd el, hogy képes vagy rá, és már félúton vagy.” – Theodore Roosevelt
Mekkora igazság ez!!! Nem??
Tényleg bármire képesek vagyunk és ez a legtöbbször akkor mutatkozik meg, amikor úgy érezzük, hogy na, most nincs tovább én ezt nem tudom, nem vagyok rá képes, majd tovább toljuk és lám-lám mégis képesek vagyunk rá. Amikor Áki kicsi volt és elmentünk túrázni, hazafelé már nagyon nyögvenyelősen jött, beindult a nyafi, meg én ezt nem bírom lemez és egyébként is milyen messze vagyunk még… Akkor én azt mondtam neki: “- ne azon gondolkodj, hogy milyen messze vagyunk még, hanem gondolj arra, hogy minden lépéssel közelebb kerülünk a házunkhoz. Minden egyes lépéssel több leszel, mert ezt a távot, ezt a fáradtságot is sikerült leküzdeni. Persze nem mindig sikerült kibillenteni, de ez a taktika bevált pl. a tanulásnál is, amikor már elege van, de még a fele legalább hátra van a leckének, hasonló “jópofaságokat” szoktam neki mondani.
A reggeli tornánál megálltam a 10 percnél és a jövő héttől szeretném 15 percre emelni. Meséljetek, ki hol tart a reggeli tornával?
Ma ismét egész nap esik az eső, így a jövő heti terveket írtam össze. Az a csodás ötletem támadt, hogy most, hogy már egy kisebb disszertációnyi anyagot zúdítottam rátok, rátérhetnénk az evés-ivás részére is a böjtnek. Megmutatnám, hogy én miket eszem, iszom, milyen smootikat készítek, hogyan nőnek nálam a csírák, a nyers “kenyerem”, ilyesmi….
Most, így este 6 körül, olyan mélységesen mély fáradtság uralkodott el rajtam, hogy a kezemet is alig tudom felemelni és ahogyan végig gondoltam, hogy mi volt ebben a napban más, miért vagyok ilyen nyúzott, rájöttem, hogy ma sokkal kevesebbet ittam, mint amennyit szoktam.
Én úgy gondolom, hogy egyébként mindig, de most a böjt alatt, különösen fontos, hogy figyeljük magunkat, hogy a testünk, az elménk mire, hogyan reagál. Mitől érzi magát jobban vagy pont ellenkezőleg. A legjobb, ha le is írjuk, mert úgy sokkal könnyebb “visszaemlékezni”, illetve változtatást beiktatni. Mondok egy példát, én fiatal koromban imádtam a fokhagymát, az élő, nyers fokhagymát, mindenre is, mindenbe is tettem. Majd pár éve arra lettem figyelmes, hogy amikor fokhagymát eszem, akkor felfúvódik úgy a hasam, mintha félidős állapotos lennék és olyanra keményedett a pocakom, hogy csak na. Erre úgy jöttem rá, hogy felírogattam napokig, hogy mit ettem, majd amikor hasonló tünetet tapasztaltam, akkor megismételtem ugyanazokat az ételeket, majd kihagytam ezt-azt és szépen lassan körvonalazódott, hogy melyik alapanyag a felelős a rossz közérzetemért.
Nektek van bevált módszeretetek a testi tüneteitek megfigyelésére? Egyáltalán szoktátok figyelni, hogy mikor mire hogyan reagál?
Ma érkezett hozzám egy kérdés, hogy a cikkek elején a “Tavaszi megtisztulás belülről – kifelé” számomra mit takar?
Ezt a “hívószót – mondatot” azért választottam a böjtsorozathoz, mert tökéletesen kifejezi azt az átfogó folyamatot, amely a böjt során végbemegy.
Mit jelent ez pontosan?
Tavaszi – A tavasz az újjászületés, a frissesség és a megújulás időszaka. A természet ilyenkor új életre kel, és mi is vágyunk arra, hogy könnyedebbek, frissebbek, energikusabbak legyünk. Ez az időszak tökéletesen alkalmas a megtisztulásra, mind testileg, mind lelkileg.
Megtisztulás – A böjt célja, hogy elengedjük azt, amire már nincs szükségünk. Ez lehet fizikai szinten a feldolgozott ételek, a cukor, a méreganyagok elhagyása, de lehet lelki szinten is: a felesleges stressz, a szorongás vagy a rossz szokások elengedése.
Belülről – kifelé – A valódi változás mindig belül kezdődik. Amikor a test megtisztul, az hatással van a gondolkodásunkra, az érzelmeinkre és a mindennapi életünkre is. A belső egyensúly megteremtésével a külső világunk is átalakul: jobban érezzük magunkat a bőrünkben, energikusabbak vagyunk, és sugárzunk kívülről is.
Ez a hívószó – mondat nemcsak a böjt lényegét ragadja meg, hanem egy emlékeztető is arra, hogy minden változás belőlünk indul. Ha belül harmónia van, az kívül is megmutatkozik – a bőrünkön, a közérzetünkben, az életminőségünkben.
Ezért lett ez a böjtsorozat mottója: egy tudatos, testi-lelki megújulás, amely nem ér véget a böjttel, hanem egy hosszabb távú változás alapja lehet.
Ez egy igazán klassz végszó erre a napra.
Legyen csodás az estétek!
Böjtsorozat – További olvasnivalók
Böjtnapló: Ha érdekel, hogyan állítsd össze a saját böjtnaplódat, olvasd el itt: Böjtnapló útmutató– Így dokumentáld a böjtödet
Judith böjtnaplója: Szeretnéd követni, hogyan haladok én a böjtömmel? Itt minden részletet megtalálsz: Judith böjtnaplója – Tapasztalatok, ötletek és inspiráció
Az eddigi részekből itt tudsz válogatni:


Ez is érdekelhet

Legyél fontos magadnak annyira, hogy:
2019.08.19.
Hódítsuk meg a Cserhát legmagasabb csúcsát
2021.05.29.