Colorful World Water Day Instagram Post 20250322 094530 0000 e1742633240847
Extra tartalom

A Víz Világnapja – A megtisztulás forrása kívül és belül

Tavaszi megtisztulás belülről - kifelé

„Az ember, mérhetetlen gőgjében és hiúságában, hajlandó elhinni, hogy a világ törvényei ellen is élhet, megmásíthatja azokat és büntetlenül lázadhat ellenük. Mintha a vízcsepp ezt mondaná: Én más vagyok, mint a tenger.”
(Márai Sándor)

2025. március 22. – Szombat

Lehet, hogy csak én nemfigyeltem az elmúlt napokban eléggé, de elég kevés említést tettek a médiák erről a rendkívül fontos dologról, mint a VÍZ.  

Ti tudjátok, hogy hogyan is lett március 22-e a VÍZ VILÁGNAPJA?

A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban tartott nemzetközi Környezet és Fejlődés konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, ezt követően először egy évvel később, 1993-ban tartották meg. Azóta minden évben ez a dátum szolgáltat alkalmat arra, hogy a figyelem a vízre irányuljon.

A 2025-ös Víz Világnap fő témája: „Őrizzük meg gleccsereinket!”

2022 decemberében az ENSZ Közgyűlése elfogadta azt a határozatot, amely 2025-öt a Gleccserek Megőrzésének Nemzetközi Évévé nyilvánítja, valamint kihirdette, hogy 2025-től kezdődően minden év március 21-e a Gleccserek Világnapja lesz. Ha szeretnél erről a témáról bővebben olvasni, akkor itt megteheted: Víz világnapja. 

Egy klassz programot is találtam a mai napra: Ingyenes séták és különleges programok a budapesti gyógyfürdőkben. 

Részt vevő fürdők:

  • Széchenyi Gyógyfürdő
  • Gellért Gyógyfürdő
  • Rudas Gyógyfürdő
  • Lukács Gyógyfürdő
  • Palatinus
  • Paskál
  • Dandár
  • Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő

Mit kínál a program?

  • Ingyenes, vezetett séták
  • Kulisszatitkok, műszaki érdekességek
  • A fürdők történetének felfedezése

Regisztráció szükséges – részletek a Budapest Gyógyfürdői Zrt. oldalán.

Szechenyi furdo
                                  A szépséges Széchenyi Gyógyfürdő a Városligetben.
 
 
A Víz Világnapja. Egy nap, amely talán csendben érkezik, de mélyen, tisztán, lényünk legmélyéig hatol. A víz az életünk alapja – testünk több mint 70%-a víz, de sokszor mégsem figyelünk rá eléggé.
 

Egy nap, amikor megállunk, meghallgatjuk a víz üzenetét – és talán jobban meghalljuk önmagunkat is.

Most, amikor együtt haladunk a böjt útján, talán még fontosabb emlékeztetnünk magunkat arra, hogy a víz nemcsak a testünket tisztítja, hanem a lelkünket is. Évek óta vesszőparipám a folyadékfogyasztás témája. Túlzás lenne azt mondani, hogy én mindig megiszom a megfelelő mennyiségű vizet (na meg persze mennyi is a megfelelő?), mivel elég sokat autókázom és ilyenkor előtte nem szeretek inni, mert nagyon nehezemre esik elmenni egy nyilvános vécébe. Viszont amikor itthon vagyok, akkor figyelek rá, hogy meglegyen a napi 6-8 pohár (4.5 dl egy pohár) folyadék amit elfogyasztok. Ebben benne van a turmixom, néha leves, és a szűrt csapvíz. Mivel nem tudtam figyelni arra, hogy napközben hány pohár vizet ittam már meg, így vettem szép kis gombokat és kitettem a konyhába a csap mellé az ablakpárkányra, majd amikor megittam egy pohár vizet, akkor áttettem a másik oldalra – tudom vicces kicsit, de így pontosan tudom, hogy mennyit kell még igyak, hogy meglegyen a napi minimum 6 pohár víz. Azért is iszom sok vizet, mivel amikor Ákival várandós voltam, rendre begörcsölt a vesém és megállapították, hogy vesekövem van. Miután megszületett Ákos, nem görcsöltem többet, de ha keveset iszom, akkor szúró fájdalmat érzek a vesémnél. Így mindig tudom, ha vízhiány van a szervezetemben. 

A böjt és a víz kapcsolata

💧 A víz, mint a böjt szelíd társa

A böjt során a víz a legnagyobb segítőnk. Lemossa rólunk a felesleget – nemcsak testi, hanem érzelmi szinten is. Segít, hogy könnyebbnek érezzük magunkat, hogy beinduljon a sejtszintű tisztulás, hogy újjászületsünk, mint egy tavaszi zápor után a föld. Kineziológiai tanulmányaim során találkoztam először azzal, hogy amikor túl nagy bennünk a feszültség vagy a gyereket elkapja a “hisztiroham”, ki van-vagyunk borulva valami miatt, akkor igyekezzünk meginni-megitatni egy pohár vízzel, mert az oldja a feszültséget. Próbáljátok ki, nem veszítetek vele semmit, sőt….

💧 Belső tisztulás – vízzel és figyelemmel

Ma szánj egy pillanatot arra, hogy megköszönd a víznek, amit érted tesz. Igyál tudatosan – lassan, jelenléttel. Minden korty lehet egy kicsi hála, egy kicsi ima.

Tipp:

  • Tegyél citromot, uborkát vagy friss mentát a vizedbe – így nemcsak a tested, de az érzékeid is felfrissülnek.
  • Készíts el egy kis “Vízszertartást”: tölts meg egy poharat tiszta vízzel, és mielőtt megiszod, mondd ki:
„Ez a víz tisztít, gyógyít és energiával tölt fel.”

pexels juliazolotova 1320998

💧 Külső megtisztulás – víz, mint öngondoskodás

Ma zuhanyzáskor vagy fürdéskor ne csak tisztálkodásként gondolj a vízre. Képzeld el, hogy minden csepp lemossa rólad azt, amire már nincs szükséged: feszültséget, aggódást, megfáradt gondolatokat.

Tipp:

  • Adj egy csepp levendula- vagy citrusolajat a vízbe.
  • Tegyél fel egy arcpakolást, miközben hallgatsz egy tavaszi zeneválogatást – így a testápolás igazi rituálévá válik.pexels rdne 6724377

💧 Kis figyelmesség a Föld felé

A Víz Világnapja nemcsak rólad szól, hanem mindannyiunk közös felelősségéről. Ma figyelj oda arra, hogy:

  • Ne folyasd feleslegesen a csapot.
  • Ha lehet, használj újrahasznosítható palackot.
  • Mesélj a gyerekeknek a víz értékéről – talán egy kis „víztanítás” is elfér ma az esti beszélgetésben.

 
A víz nem kérdez, nem ítél – csak áramlik, tisztít, és elviszi azt, amire már nincs szükséged. A Víz Világnapján ajándékozd meg magad egy pillanatnyi csenddel – csak te és a víz.

A víz világnapja alkalmából ne feledkezzünk meg Masaru Emoto japán kutatóról, akinek a nevéhez fűződik egy igazán érdekes, különleges kísérlet a vízzel kapcsolatosan.  Ő vizsgálta a víz molekuláris szerkezetét és azt, hogyan reagál a pozitív és negatív szavakra, gondolatokra, zenére. 

💧 A szavak ereje – és a víz válasza

Masaru Emoto japán kutató híres kísérlete során két üveg vizet vizsgált. Az egyikre kedves, szeretetteljes szavakat írt, mint például: „szeretet”, „köszönet”, „béke”. A másikra bántó, dühös szavakat ragasztott. A különbség megdöbbentő volt: a kedves szavakat kapott víz gyönyörű, szabályos kristályszerkezetet formált, míg a bántó szavakat kapott víz kristályai zavarossá, torzulttá váltak. Egy nagyon klassz videót is találtam erről: Nézd meg ezt a rövid videót Masaru Emoto vízkísérletéről – megrendítő és gyönyörű!

Hiszem, hogy bennünk is hasonló történik. A víz, ami átjárja a testünket, „emlékszik” arra, amit mondunk, gondolunk. Ezért is fontos, hogy a böjt során ne csak arra figyeljünk, mit eszünk – hanem arra is, mit mondunk magunknak.

💬 Tipp: tedd ki kedves szavaid a vizes palackodra!
Írj egy cetlire szavakat: „egészség”, „hála”, „könnyedség”, „gyógyulás” – és ragaszd rá a palackodra vagy a poharad mellé. Hidd el, hatni fog.

A víz türelmes. Mindent kikerül, mégis mindenen átjut. Tanuljunk tőle: hogyan lehet egyszerre erő és szelídség. Ma, a Víz Világnapján, engedd, hogy megtisztítson – belül és kívül is.

Böjtsorozat – További olvasnivalók

Előző részek: Ha még nem olvastad: Bevezetés a böjt világába – Miért és hogyan böjtölünk?

                                                                   Így hangold rá a tested a Böjtre – Felkészülései útmutató

📓 Böjtnapló: Ha érdekel, hogyan állítsd össze a saját böjtnaplódat, olvasd el itt: Böjtnapló – Így dokumentáld a böjtödet

📝 Judith böjtnaplója: Szeretnéd követni, hogyan haladok én a böjtömmel? Itt minden részletet megtalálsz: Judith böjtnaplója – Tapasztalatok, ötletek és inspiráció

Még sok hasznos, érdekes dolgot olvashatsz a vízről itt: Vízköves lesz a fogad, ha sok vizet iszol.

Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story

78 / 100 SEO pontszám

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük