Green Yellow Abstract Fasting in Ramadan Presentation 20250327 181010 0000
Böjt és megújulás

Mozgásban az élet – Miért és hogyan mozogjunk a böjt idején is?

Tavaszi megtisztulás belülről – kifelé!

Nem sportolok – élvezem a mozgást. A testem barát, nem ellenség

Már többször meséltem arról, hogy én szívbetegséggel születtem és ez a 70-es évek elején, még igencsak nagy fejtörést adott az orvostársadalomnak. Olyannyira, hogy négyéves koromig meg sem mertek műteni, akkor viszont már úgy tünt minden kötél szakad és be kell vállalják. Mint a példa is mutatja, sikerült a műtét, viszont ennek eredményeként a szüleim még a széltől is óvtak, és 50 métert sem szaladhattam, mert jajajajajaj. Én és a sport nem voltunk valami jó barátok. Kezdetben a suliban is felmentésem volt, ami csak tovább fokozta az eltávolodásunkat. Felnőtt koromban volt idő, amikor a mozgásról csak a „kell” szó jutott eszembe. Kellene tornázni. Kellene többet sétálni, kellene valamit tenni, mert a súlyom nőtön nőt. Az első, mondjuk úgy mozgásban aktív szakasza az életemnek akkor volt, amikor úgy 20 évesen le “kellett” dobjak 20 kg-ot, hogy részt vehessek az uncsitesó esküvőjén. Ekkor kezdtem el úszni és imádtam. 

A mozgáshoz úgy közelíts, ahogy az élethez: lelkesedéssel, örömmel és hálával. Mert a mozgás az élet, az élet pedig mozgás. Mindkettőtől azt kapod, amit beleteszel.

Ron Fletcher

Viszont miután Gödöllőre költöztünk nem volt itt helyben lehetőségem úszásra, így a sport ismét kiíródott az életemből. Sosem szerettem orvoshoz járni, viszont mindig is kicsit hipochonder voltam, és a Google volt ebben a legjobb barátom. Nagyjából 20 éve, amikor azért még sokkal jobban kellett volna bírnom a terhelést és állandóan olyan de olyan fáradt voltam, hogy legszívesebben csak aludtam volna egész nap, ami persze lehetetlen volt, hiszen anyuka voltam, háziasszony….. Kiderítettem, hogy nekem mellékvese – fáradtságom van és attól vagyok annyira fáradt állandóan. Akkor most következzen a 10 leggyakoribb jel, amelyek mellékvese túlterhelésre vagy mellékvese-fáradtságra utalnak:

  1. Nehezen alszik el akkor is, ha fáradt, és akkor sem érzi kipihentnek magát ébredés után, ha elegendő mennyiséget aludt.
  2. Könnyen vagy gyakran dühbe gurul, vagy ingerlékennyé válik.
  3. Leküzdhetetlen vágyat érez cukor, szénhidrát, zsír vagy só iránt.
  4. Délután 3-4 órára fáradtnak érzi magát, ezért szeretne valami édeset enni vagy extra koffeinre van szüksége.
  5. Hízott néhány kilogrammot, elsősorban hasi tájékra.
  6. Többet aggódik, vagy levertséggel küzd
  7. Gyakrabban lesz beteg, mint korábban.
  8. Termékenységi problémákkal küzd, és szexuálisan inaktív.
  9. A memóriája és összpontosítási képességei nem működnek rendesen.
  10. Emésztőrendszeri problémákkal küzd.  Ha ezek közül bármelyiket vagy akár többet is tapasztal érdemes tovább olvasnia.
Az összeset produkáltam is, szóval nekem tuti ez a bajom és mivel gyógyszert nem akartam szedni, maradt egy másik kezelési módszere: a testmozgás. Sosem felejtem el, amikor a nagyfiamnak mondtam, hogy akkor én holnaptól futni fogok, ő csak egyszerűen annyit mondott. “- Na de anya, te nem is tudsz futni, csak totyogni”! Na majd én megmutatom akkor, hogy tudok futni, és a futós karrierem innen indult. Hol többet, hol kevesebbet futottam egészen 4 évvel ezelőttig, amikor is elestem és 3 felé törött a vállam. Azóta nem megy a futás, illetve nem lelek benne örömet, inkább stresszforrás. A múlt év őszén, ismét az úszás került az előtérbe az életemben, miután felépült Gödöllőn is az uszoda. Egyszerűen csak annyit mondok, hogy IMÁDOM. Habár elég lassúcsigaüzemmódban úszom, de csinálom, minimum 1 órát, hetente 3x. 
 

pexels pixabay 271897

1. Mi is valójában a mozgás?

A mozgás az élet természetes velejárója – sejtjeinkben, izmainkban, gondolatainkban is állandó jelenlét. A testmozgás nem csupán sport, hanem minden olyan aktív tevékenység, amely megemeli a pulzusszámot, fokozza a vérkeringést, és bekapcsolja az izomzatot. Lehet lendületes séta, kertészkedés, jóga, tánc a konyhában, vagy akár egy vidám kutyasétáltatás is. A mozgás nem csak az, amit edzőteremben izzadva csinálunk. A mozgás élet. Minden lélegzet, minden lépés, minden nyújtózás az.

A rendszeres, közepes intenzitású mozgás jótékony hatással van az egészségünkre. Fizikai aktivitásnak számít minden, ami kizökkent a tétlenségből. 

pexels mart production 7318671

2. Mozgás és egészség – elválaszthatatlan páros

A mozgás jótékony hatása vitathatatlan: csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a vastagbél- és emlőrák, valamint a depresszió kialakulásának kockázatát. Támogatja a túlsúly és elhízás megelőzését, segít a jobb alvásban, javítja a közérzetet.

A megfelelő minőségű és mennyiségű testmozgás fokozza az izomerőt és az állóképességet, jó hatással van a csontok egészségére és a szervezet anyagcseréjére, segíti az ideális súly megtartását, és növeli a stressztűrő képességet is.

A mozgás fokozza a boldogsághormonok (pl. endorfin) termelődését, csökkenti a stresszt, és javítja az általános közérzetet.


Mindenki a maga módján élvezi a mozgást, akár egy gyerekről van szó, aki első bizonytalan lépéseit teszi, akár egy szabadon mozgó, kerekesszékes felnőttről, akár egy gyalogosról. A lényeg, a mozgás jellegétől függetlenül, a világ megtapasztalása.

Jan Grue 

3. Lehet-e egészségesen élni mozgás nélkül?

Sokan hiszik, hogy ha jól étkeznek, már elég is az egészséghez. Pedig a mozgás nem csupán kiegészítő, hanem alappillér. A testünk mozgásra lett teremtve – az ízületek, az izmok, a szív, a tüdő mind-mind aktív működésre van programozva.

Mozgás nélkül a szervezet szó szerint lelassul. Az izmok sorvadni kezdenek, a vérkeringés gyengül, a csontok sűrűsége csökkenhet. Az anyagcsere is takarékra kapcsol, a sejtek lustábbá válnak, a salakanyagok nehezebben távoznak. Ez nem csupán esztétikai kérdés – hanem hosszú távon életminőségbeli és egészségi kihívásokat is hozhat.

A mozgás hiánya olyan, mint egy gyönyörű, erős motor, amit bezárunk egy sötét garázsba. Nem indítjuk be, nem megy sehová – és szép lassan berozsdásodik. Pedig nem arra készült. A testünk nem dísz, hanem eszköz – használni kell, szeretettel, örömmel.

Ráadásul a mozgás nem csak a testnek segít: serkenti az agyi működést, fokozza a boldogsághormonokat, és segíti a stressz levezetését. Aki mozog, könnyebben alszik el, élesebben gondolkodik, és gyakran derűsebben néz a világra.

A jó hír? Már napi 15-30 perc könnyű séta is életet lehel a sejtekbe. Nem kell tökéletesnek lenni – csak elindulni.


pexels valeriya 14116837

4. Mi történik útközben? – A gyermekkor mozgáskultúrája

A kisgyermek testét még nem kell tanítani mozogni – a mozgás maga az élet számára. Fut, mászik, pörög-forog, táncol, ugrál, gurul, lendül, hintázik – ösztönösen, szabadon, félelem nélkül. A test és a lélek még tökéletes összhangban dolgozik. A mozgás az öröm, a felfedezés, a kíváncsiság megnyilvánulása.

Aztán valami történik útközben.

Az iskolakezdéssel megjelennek a hosszú ülőórák, a szabályok, a „csendben kell maradni” és a „ne mocorogj!” felszólítások. A padhoz szoktatott test elfelejt lendülni. A tanulás, amelynek a test is részese kellene legyen, gyakran csak a fejben zajlik. Aztán jönnek a képernyők, telefonok, tabletek, konzolok – és a gyerek, aki tegnap még fáradhatatlan volt, ma már inkább passzív nézője a világnak.

A kamaszodó gyerek sokszor már nem akar mozogni. A testével való kapcsolata megváltozik: kritikussá, bizonytalanná válik, főként a mai digitálisan szűrt testkép világában. És ha ekkor nem kapja meg azokat a lehetőségeket, megerősítéseket, amelyekben újra felfedezheti a mozgás örömét, könnyen eltávolodik tőle.

Ezért is különösen fontos, hogy felnőttként tudatosan visszahozzuk magunkhoz azt, amit ösztönből tudtunk: a mozgás a természetes létformánk. Nem kell hozzá sportolói múlt, se tökéletes alak – csak egy kis bátorság, hogy újra összebarátkozzunk a testünkkel.

Mozgásban lenni = kapcsolódni önmagunkkal.

És ha mi felnőttként mozgunk, példát mutatunk. Megmutatjuk a gyerekeinknek, hogy nem ciki lépcsőn menni, táncolni főzés közben vagy hintázni 50 évesen. Sőt! Egy új világot mutatunk nekik: az élő test örömét.

Üzenet a benned élő gyermekhez

„Emlékszel, milyen volt szaladni mezítláb a fűben? Ugrálni a pocsolyákban? Pörögni, forogni, amíg el nem szédültél? Akkor még nem számoltad a kalóriákat. Nem izgultál a pulzusod miatt. Csak mozogtál. Élvezted, hogy van tested. Hogy élsz.”

Most, felnőttként, visszahívhatod ezt a gyermeki örömöt. Nem kell hozzá edzőterem. Csak egy döntés. Hogy újra kapcsolatba lépsz azzal a régi-régi belső hanggal, aki azt suttogja:

„Gyere, játsszunk!”

Indulj el. Mozogj – a testedért, a lelkedért, és a benned élő kislányért vagy kisfiúért, aki még mindig ott van – és vár, hogy újra szaladhassatok egyet a napfényben.


pexels goumbik 296301

5. Milyen mozgásformák közül választhatunk?

  • Séta: a legegyszerűbb, mégis csodát tesz. 30 perc séta = kb. 3500–4000 lépés.

  • Jóga: nemcsak hajlékonyságot ad, hanem belső egyensúlyt is teremt.

  • Tánc: örömteli, felszabadító energia.

  • Kardiomozgás: futás, úszás, biciklizés – fejleszti az állóképességet.

  • Izomerősítő edzések: súlyzós vagy saját testsúlyos gyakorlatok (pl. fekvőtámasz).

  • Csonterősítő mozgás: ugrálókötél, futás, súlyemelés.

  • Egyensúlyjavító gyakorlatok: statikus és dinamikus mozgások az elesések megelőzésére.

  • Nyújtó gyakorlatok: segítik az ízületek egészséges működését.


pexels valeria ushakova 603898 3094230


 

6. Mozgás és böjt – hogyan kapcsolódnak össze?

Böjt idején a szervezet tisztít, pihen – de nem alszik! A mozgás segíti a nyirokrendszer áramlását, támogatja a kiválasztást, és könnyebbé teszi a méregtelenítést. Nem kell maratont futni – egy nyugodt séta, pár perc reggeli nyújtás is elég, hogy beinduljanak az öngyógyító folyamatok.

Böjt idején a test nem csupán pihen – dolgozik! Mélyen belül rendet tesz: lomtalanít, újrahangolja a sejteket, gyógyít, tisztít. A mozgás pedig ennek a „belső nagytakarításnak” az egyik legfontosabb segítője.

Sokan azt gondolják, hogy böjt alatt jobb csak feküdni, de épp ellenkezőleg: a finom, könnyed mozgás valóságos katalizátora a méregtelenítésnek.

🤍 A mozgás beindítja a nyirokrendszert, ami nem rendelkezik saját pumpával, mint a vérkeringés – azaz mozgás nélkül nem igazán áramlik. Már egy reggeli nyújtózás, egy kellemes séta vagy pár mély légzőgyakorlat is segít, hogy a test szó szerint „elmozduljon” a tisztulás felé.

🤍 Segít lebontani a zsírsejtekben tárolt méreganyagokat, és gyorsítja azok kiürülését.

🤍 Aktiválja az öngyógyító folyamatokat – oxigénnel tölti fel a sejteket, serkenti az anyagcserét.

🤍 Mentálisan is erősít: amikor a test mozog, a lélek is megkönnyebbül. A séták során gyakran érkeznek meg a legjobb gondolatok, felismerések, válaszok.

Ezért mondom: nem kell maratont futni, sőt! Egy gyengéd séta a tavaszi napfényben, egy kis kerti nyújtózás, egy 10 perces jóga a reggeli olajrágás után – ezek mind csodát tehetnek.

✨ Böjtölni és mozogni együtt – olyan, mint kinyitni az ablakokat a nagytakarítás közben. A friss levegő megérkezik. A test fellélegzik. A lélek megnyugszik.

7. Miért hízik el az, aki nem mozog?

Mozgás hiányában az anyagcsere lelassul. Az energia, amit beviszünk, nem hasznosul, hanem raktározódik. Ráadásul izom helyett zsír halmozódik fel, és a szervezet egyre kevésbé tud hatékonyan dolgozni. A mozgás az egyik legtermészetesebb eszköz arra, hogy egyensúlyban tartsuk testünk energia-háztartását.pexels alexapopovich 10893885

8. Mozgás és a menopauza kapcsolata 

A menopauza, vagyis a változókor, a nők életének természetes része, amikor a petefészkek működése fokozatosan csökken, és ezzel együtt megszűnik a menstruáció. Általában 45–55 éves kor között kezdődik, és hormonális átrendeződéssel jár, különösen az ösztrogénszint csökkenésével.

Ez a hormonális változás többféle testi és lelki tünetet is előidézhet: hőhullámok, alvászavarok, hangulati ingadozások, hízás, csontritkulás, ízületi fájdalmak. A mozgás ebben az időszakban nemcsak ajánlott – hanem szinte kötelező öngondoskodási eszköz.

Segít fenntartani az izomtömeget és a csontsűrűséget, megelőzheti a csontritkulást, és segíti az anyagcsere egyensúlyát. Emellett csökkentheti a szorongást, javíthatja az alvásminőséget, és pozitívan hathat a hangulatra is. A rendszeres testmozgás segíthet újra otthonosan érezni magunkat a testünkben – még egy ilyen intenzív átalakulási időszakban is.

pexels rdne 6539857

9. Hogyan kezdjen hozzá, aki régóta nem mozgott?

🌱 Lépésről lépésre. Nem kell holnaptól edzőterembe menni. Egy rövid séta a háztömb körül is kezdet. 🌱 Válassz örömet adó mozgást – ne kötelességet, hanem kikapcsolódást. 🌱 Mozogj együtt valakivel – társaságban könnyebb új szokást építeni. 🌱 Írd be a napirendedbe, mint egy fontos találkozót – önmagaddal.

A rendszeres mozgás nem igényel feltétlenül külön szervezést vagy edző termi bérletet. Egy kis plusz mozgás jelenthet néhány buszmegállónyi sétát vagy kerékpározást a gépjármű helyett. A lényeg a rendszeresség és az öröm.

Mozgásban a hét – napi mozgásajánló Judith stílusban

Hétfő – Induljon lendülettel!
Séta a reggeli kávé után. 15 perc friss levegő a nap első óráiban csodákra képes.
 „Minden lépéssel ébred a testem és tisztul a gondolatom.”

Kedd – Lendítsd meg a karod, nyisd ki a szíved!
5 perc vállkörzés, karlendítés, nyújtó mozdulatok – még pizsamában is lehet!
 „A mozdulat a jelen ajtaja.”

Szerda – Táncolj, mint senki sem lát!
Kapcsold be a kedvenc zenéd, és táncolj egy szám erejéig. Ne gondolkodj, csak mozogj!
 „A tánc az öröm suttogása.”

Csütörtök – Jóga vagy nyújtás napja
10 perc reggeli vagy esti jógázás – akár egyetlen napüdvözlet-sorozat is elég.
 „A testem templom, a mozdulat az ima.”

Péntek – Lépcsőzz vagy válaszd a hosszabb utat
Használj ki minden lehetőséget a mozgásra: lift helyett lépcső, egy megállóval korábban leszállni.
 „A kis döntésekből lesz a nagy változás.”

Szombat – Természetjárás vagy kerti séta
Ha lehet, menj ki a zöldbe! Kirándulás, vagy csak kertben tett körök is számítanak.
„A Föld ritmusához igazítom a szívem.”

Vasárnap – Légzőgyakorlat & befelé figyelés
Mozgasd át a mellkasod légzéssel, nyújtással, finom gerinccsavarásokkal.
 „Ma a mozdulatom a pihenésé.”

Az “élj a mának!” is szép elv lehet, de a normális emberi élet méltóságát az időben való szabad mozgás, otthonosság jelenti.

Fűzfa Balázs

10. Ajánlott mozgásmennyiség – WHO irányelvek

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint egy felnőtt számára a heti mozgásmennyiség:

  • legalább 150 perc mérsékelt intenzitású (maximális pulzus 50-70%-a) kardiomozgás, vagy

  • 75 perc intenzív testmozgás, és

  • legalább heti kétszer 30 perc izomerősítő gyakorlat.

A legjobb hatás érdekében ezt az adagot meg is lehet duplázni. Gyermekek esetén napi 60 perc, időseknél pedig az egyensúly- és izomerősítő gyakorlatokra is nagy figyelmet kell fordítani.

 


pexels andre furtado 43594 1263986 1


 

Reggeli mantra mozgáshoz:

Megmozdulok, és vele mozdul a lelkem is. Minden lépés közelebb visz az egészségemhez, önmagamhoz.

 vagy
 

A mozgás nem verseny – hanem ünnep. Ünnepe annak, hogy élünk, hogy van testünk, amit szerethetünk, amit gondozhatunk. Mozdulj ma is valami aprót – és figyeld, mit üzen a tested.

 

TIPP: Próbáld ki holnap reggel ezt: nyisd ki az ablakot, szívd be a friss levegőt, és végezz 5 percig kar- és vállkörzéseket. Érezni fogod, ahogy az energia áramolni kezd!

Böjtsorozat – További olvasnivalók

📓 Böjtnapló: Ha érdekel, hogyan állítsd össze a saját böjtnaplódat, olvasd el itt: Böjtnapló útmutató– Így dokumentáld a böjtödet

📝 Judith böjtnaplója: Szeretnéd követni, hogyan haladok én a böjtömmel? Itt minden részletet megtalálsz: Judith böjtnaplója – Tapasztalatok, ötletek és inspiráció

➡ Az eddigi részekből itt tudsz válogatni:

✨ Te is böjtölsz? Oszd meg a tapasztalataidat kommentben vagy a közösségünkben!

Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story 1

17 / 100 SEO pontszám

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük