
A böjt különböző formái – Melyik a számodra legmegfelelőbb?
Tavaszi megtisztulás belülről – kifelé!
Mi nők, akik már voltunk állapotosok ismerjük azt az érzést, gondolatot, amikor kiderül babát várunk HURRÁ JÖHET A HABZSI DŐZSI, most akkor mindent IS megehetünk. Amikor az első fiammal voltam várandós volt olyan, hogy együltő helyemben megettem 3 db Franciakrémest (mondjuk meg is lett az eredménye). Míg a második fiamnál, mivel nehezen fogant meg, már túl voltam több szívműtéten, elhatároztam, hogy sokkal jobban figyelek majd magamra. Az akkori nőgyógyászom egyben természetgyógyász is volt és tőle hallottam előszőr azt, hogy igenis lehet böjtölni kismamaként is. Rendesen kikerekedett akkor a szemem, hogy “mivan”???? Ne egyek 1 teljes napig???? Na az teljességgel képtelenség. Annyi kedvezményt kaptam, hogy a böjtös napokon, egyek gyümölcsöt, de mást ne. Az elején elképesztően kínlódtam, hiszen nem csak a pocakom volt éhes, hanem a buksimban is az volt, hogy ÁLLAPOTOSSÁG = EVÉS+EVÉS+EVÉS. Rengeteget olvastam abban az időben erről a témáról, mert attól még, hogy egy orvos mondja (én nem vagyok egy elhivős), nekem bizonyíték kell. Ahogyan már említettem az Ötödik böjtös napomban, hogy az egyik “szűz” jellemvonásom pl., hogy folyamatosan olyan módszereket, kapaszkodókat keresek, amelyek megadják számomra a stabilitást. Állandóan azt keresem, hogy hogyan menjen jól az életem, ezért szabályokat hozok az életemben és megpróbálok-e szerint élni.
A szabályok felállításához viszont tudás kell, anélkül az első nehézségnél kártyavárként dől össze minden szabály. Ezért megvizsgáltam, hogy:
Mi is valójában a böjt?
A böjt tartózkodás az evéstől, ivástól, vagy valamilyen tevékenységtől. Táplálkozás esetén a böjt lehet részleges vagy teljes, attól függően, hogy például valaki csak bizonyos fajta ételektől tartózkodik, vagy pedig minden ételtől és italtól. Ahogyan már írtam is már róla a böjtnek alapvetően, kezdetben vallási és spirituális célja volt. A legismertebb a kereszténykultúrában, a húsvéti időszak előtti 40 napos böjt, amikor is tartózkodnak a húsevéstől és a napi étkezések számát és mennyiségét is csökkentik. A keresztények hite szerint a finom fogásokról és italokról való lemondás megtisztítja a testet és a lelket, elhozza a belső békét, az ima és a gondolkodás idejét. Az ő motivácójuk kifejezetten lelki indíttatású.
Természetesen nem csak lelki megtisztulás miatt lehet böjtölni, sőt manapság inkább a testi megtisztulás, méregtelenítés a cél. A böjt időszak alatt a szervezet rá van kényszerítve arra, hogy karban tartsa magát, ami persze felvet egy másik témát, miszerint, ha nem böjtölünk – méregtelenítünk, akkor ezzel a testünkben olyan mennyiségű méreganyagok halmozódnak fel, ami már káros lehet a túlélésünk szempontjából? Mire valóak akkor a belső szerveink? Szükséges azon túl is méregteleníteni, amit ők megtesznek? Elgondolkodtatóak ezek, nem???
Egy biztos, hogy a böjt alatt az emésztőrendszerünk kap némi “szabadságot”, pihenőidőt, a regenerálódásra lehetőséget. Amikor kevesebb étel kerül a szervezetünkbe, a test végre elkezdhet mással is foglalkozni: például rendbe tenni a sejtek közti kommunikációt, energiát átcsoportosítani a gyógyulásra, és megszabadulni a felesleges, lerakódott salakanyagoktól. A bélrendszer regenerálódik, a bélflóra egyensúlya helyreállhat – így nemcsak könnyebbnek, de frissebbnek is érezzük magunkat.
Olyan könnyedén beszélgetünk itt a böjtről, de azért nem megy ez olyan egyszerűen, kell ehhez egy jó nagy adag elszántság, kitartás akaraterő. Mentálisan is edzük magunkat és ezt az akaraterőt később is tudjuk majd használni, amikor úgy érezzük valamivel kapcsolatosan, hogy EZ BIZONY NEM FOG MENNI… És akkor eszünkbe jut, hogy dehogynem, hiszen amikor böjtöltünk is ment. Minden de minden összefügg, ok – okozati szinten, pedig egy böjtre nem is szoktunk így gondolni, ugye?!
Mi a különbség a diéta és a böjt között?
Olvastam egy cikket Dr. Thomas Piber graz-i orvossal készült beszélgetésről, aki egy nagyon érzékletes hasonlatot használt a böjt bemutatására, miszerint a böjt a testünknek olyan, mint a számítógépnek az újratelepítés.
Míg a böjt célja a megtisztulás testileg – lelkileg és ennek egy kísérője lehet a testsúlycsökkenés, addig a diéta során nem vonják el teljesen a diétázótól az élelmiszereket, csak ügyelnek rá, hogy mikor, mit mennyit, de az anyagcsere folyamatot nem állítják le. Míg a böjtnek van olyan formája, amit akármeddig lehet csinálni (16/8), addig a diétát csak időszakosan végzik, majd visszatérnek a szokásos étrendhez, ami ismételt hízáshoz vezethet. Mit jelent különböző vallások esetében a böjt.
Egy érdekes kérdést is feltettek Dr. Thomas Pibernek:
Tovább él e, aki böjtöl?
A böjt hatásai azzal kapcsolatosan, hogy hosszabb ideig él e aki böjtöl még csak 20 éve folynak. Ahhoz, hogy tudományos bizonyítékunk legyen arra, hogy, ha tovább szeretnénk élni érdemes-e böjtölni, még 70 évet kell várnunk. Ami biztos, ha rendszeresen böjtölünk segítünk sejtjeinknek folyamatosan regenerálódni, és megtisztul a felesleg salakanyagoktól, ami kihat egészségügyi állapotunkra, közérzetünkre.
Ha 70 év múlva derül kis számomra, hogy megérte-e böjtölni és én még azt megélem, akkor bizton állíthatom, hogy igen, mert akkor már 125 éves leszek, és még mindig itt fogom írni a kis okosságaimat. Hm….nem rossz terv, ugye???
Ebben a részben szeretném bemutatni a böjtnek néhány formáját, majd a későbbiekben azok közül amit jól ismerek, amiben jártas vagyok magam is elmondom a tapasztalataimat.
Amikor először elkezdtem böjtölni, persze akkor még inkább fogyókúrának neveztem, azt hittem, hogy csak egyetlen módja van: semmit nem enni és vizet inni. Persze meg is lett az eredménye, egyrészt lefogytam, másrészről viszont annyira hozzászoktattam a szervezetem, hogy a minimális mennyiségű étellel is eltudjon boldogulni és ezt nem is egyszer tettem meg magammal, hogy mára már ha többet eszem mint egy kismadár, akkor is hízni kezdek.
Azután persze rájöttem, hogy rengeteg formája létezik, és mindegyik másképp segít. Van, amikor egy léböjt esik jól, máskor inkább a nyers táplálkozás. Az a jó a böjtben, hogy nem egy kényszer, hanem egy választásunk. Mindenki megtalálhatja a saját tempóját, élethelyzetének és céljainak megfelelő változatot.
A böjt 6 arca – Találd meg a hozzád illőt!
1. Időszakos böjt (Intermittent Fasting – IF)
Az időszakos böjtök (intermittent fasting, IF) úgy definiálhatók, mint a böjt és az étkezési időszakok váltakozása. Az IF leggyakoribb változatai:
– 5:2 arányú diéta (hetente két böjti nap és öt „normál” étkezésű nap)
– váltakozó napi böjt (ADF, 0-500 kcal „böjtnaponként”, és választható kalóriabevitel a „normál étkezésű” napokon)
– időkorlátos étkezés (TRE) egy speciális IF protokoll, amely magában foglalja a böjt időszakának meghosszabbítását és az étkezési időszak lerövidítését egy 24 órás cikluson belül. A legnépszerűbb TRE minta napi 16 órás böjtöt foglal magába és leggyakrabban erről beszélünk.
Az időszakos böjt nem tiltja meg, mit ehetsz – csak azt mondja meg, mikor. Fontos, hogy a táplálkozási ablak alatt tápanyagdús ételeket fogyasszunk. Különösen jó azoknak, akik most ismerkednek a böjttel, vagy rugalmas, beilleszthető megoldást keresnek. Természetesen ezt is fokozatosan lehet bevezetni, lépésről-lépésre, hiszen a testünk a szokott időpontban jelzi, hogy éhes – de viszonylag hamar hozzászokik a test és a lélek is. Nagy előnye, hogy segíthet a súlykontrollban, javíthatja az inzulinérzékenységet, sőt, gyulladáscsökkentő hatása is ismert. Szinte észrevétlenül válhat napi rutinná.
2. Léböjt – a könnyedség útja
A léböjt során frissen préselt gyümölcs- és zöldségleveket fogyasztunk 1-7 napon keresztül. Se rágás, se szilárd étel – csak tápláló, színes folyadékok. Mélyebb méregtelenítésre vágyóknak ideális, akik nem ijednek meg attól, hogy egy időre elengedik a megszokott fogásokat.
Kihívás lehet, hogy alacsony a fehérje- és zsírbevitel, és vércukoringadozás is előfordulhat. Ugyanakkor fantasztikusan könnyűnek érezhetjük magunkat, a bőr szinte ragyogni kezd, és a gondolataink is kitisztulnak. Kiváló a sejtszintű tisztításban, pihenteti a bélrendszert, feltölthet vitaminokkal és antioxidánsokkal.
3. Vízböjt – a letisztulás mélysége
A vízböjt a legegyszerűbb és legőszintébb forma: csak tiszta vizet fogyasztunk. Nincs táplálék, csak pihenés – a testnek és a léleknek is. Rövidebb (24 órás) vagy hosszabb (3-5 napos) formában is végezhető, de csak felkészülten, fokozatosan!
Az első pár nap nehéz: fejfájás, gyengeség előfordulhat. Cserébe beindulhat az autofágia, a sejtszintű tisztulás, erősödik az immunrendszer, és a belső csend is megszólalhat. Tapasztalt böjtölőknek ajánlott és akik mélyebb spirituális és testi megtisztulásra vágynak.
4. Kíméletes böjt – lágy ösvény a megtisztuláshoz
Ez a forma nem radikális – mégis tisztító. Könnyű levesek, párolt zöldségek, rizs, gyógyteák kerülnek az asztalra. Segít csökkenteni a terhelést az emésztőrendszeren, mégis van benne táplálás.
Ideális kezdőknek, időseknek vagy érzékenyebb emésztésűeknek. A változás itt lassabban jön – de tartósabban marad. Jó választás lehet akkor is, ha valaki még nem tud teljes böjtbe kezdeni, de szeretne elindulni az úton. Fokozatosan tisztítja a szervezetet, könnyebb beilleszteni a mindennapokba.
5. Szárazböjt – teljes elengedés
Ez a böjtforma sem ételt, sem folyadékot nem enged meg – legfeljebb néhány óráig, vagy maximum 24 órás időszakra. Létezik „lágy” változata (fürdés, fogmosás megengedett), és „szigorú” (se víz, se kontaktus).
Nagyon intenzív méregtelenítő hatása lehet, de kizárólag nagy tapasztalattal és kellő körültekintéssel javasolt. Röviden tartva is erőteljesen hat, de nem játék – inkább haladóknak, szakértői kíséret mellett.
6. Nyers táplálkozás – a természet ölelésében
A nyers táplálkozás nem klasszikus böjt, de sokaknak mégis hasonlóan működik: regenerál, tisztít, könnyít. Csak nyers, hőkezeletlen növényi alapanyagok szerepelnek benne – friss zöldségek, gyümölcsök, magvak, csírák.
Kíméletes átmenet a böjt felé vagy utána, és egész hosszú távon is tartható. Fontos, hogy jól összeállított, változatos legyen, különösen télen kihívást jelenthet a fenntartása. Viszont szinte azonnal érezni lehet a hatását: energikusabbá válunk, a gyulladások csökkenhetnek, és a bőr is szebb lesz.
Összegzés – Melyik böjt áll hozzád a legközelebb?
Nem kell rögtön a legszigorúbb formát választani. A lényeg, hogy a böjt ne megvonás legyen, hanem öngondoskodás. Válassz aszerint, hogy mire vágyik most a tested és a lelked: egy csendes reggelre citromos vízzel? Egy napra lélekkísérő tisztaságban? Vagy csak arra, hogy egy kicsit újra te legyél?
A böjt nem cél – hanem az út önmagadhoz.
Zárszó – A böjt nem egyedül történik
Böjtölni nem mindig könnyű – de nem is kell, hogy az legyen. Lehet gyengéd, játékos, kíváncsi vagy akár szigorú is, ha arra van szükséged. A legfontosabb, hogy önmagadra hangolódva tedd, szeretettel, figyelj és egy kis mosollyal.
Ha most kezdesz bele, vagy épp újra nekifutsz, tudd, hogy nem vagy egyedül: itt vagyunk egymásnak, ebben a kis böjtös közösségben. Osszuk meg a tapasztalatokat, nevetéseket, küzdelmeket, és azt is, ha néha kiborul a gyümölcsleves. Mert a böjt nem tökéletességről szól – hanem valódi kapcsolódásról: önmagadhoz és másokhoz.
Te most melyik formához érzed a legnagyobb hívást? Vagy van már kedvenc böjtös élményed? Írd meg bátran, várom a gondolataidat!
Böjtsorozat – További olvasnivalók
Böjtnapló: Ha érdekel, hogyan állítsd össze a saját böjtnaplódat, olvasd el itt: Böjtnapló útmutató– Így dokumentáld a böjtödet
Judith böjtnaplója: Szeretnéd követni, hogyan haladok én a böjtömmel? Itt minden részletet megtalálsz: Judith böjtnaplója – Tapasztalatok, ötletek és inspiráció
Az eddigi részekből itt tudsz válogatni:
- Testolajozás a böjt alatt – természetes bőrápolás belülről és kívülről.
- Böjthöz szükséges eszközök és termékek.
- A víz világnapja – megtisztulás forrása kivül és belül.
- Bevezetés a böjt világába – Miért és hogyan böjtölünk?
- Így hangold rá a tested a böjtre – felkészülési útmutató.
Te is böjtölsz? Oszd meg a tapasztalataidat kommentben vagy a közösségünkben!


Ez is érdekelhet

Zuhanás
2020.04.20.
És……..Elkezdődött!!!
2020.09.28.