Felejthetetlen ízek mellé, feledhetetlen teríték.
Kettő héttel ezelőtt, Csillával az évszakelméleti tudásunkat bővítettük tovább és arról folytattunk felejthetetlen beszélgetést, hogy mi a legfőbb jellemzője a NYÁR SZÍNTÍPUSNAK. Én megvallom őszintén, hogy sokáig azt hittem, hogy a szín típusok meghatározásában szerepet kap az is, hogy születésünkkor pont mi az aktuális évszak. Akkor én nyár lennék tél helyett.
Nekem nagyon tetszett, ahogyan Csilla megfogalmazta, hogy milyen is egy nyár színtípusú ember:
Mint amikor egy meleg nyári napon csak meghatározatlan körvonalakat látsz, nincsen élesség, nincsen mélység. A növények levelei rég elvesztették harsogó tavaszi zöldjüket, a párás levegőben minden egy kicsit poros, távolinak tűnő, akkor is, ha közel van. A mi színeink is ilyenek: nyugalmat árasztók, szelídek, sokszor definiálhatatlanok, összeérnek, összemosódnak egymással.
“egy pici szürke, egy pici barna, kicsit olyan tompa, lágy tört színek, jellemzik a nyár színtípust”
Megtudtuk azt is, hogy a nyár színtípuson belül is tovább bonthatjuk ezt a kategóriát a hideg, világos és lágy típusokra.
Már a korábbi beszélgetésünk alkalmával Csilla azt is említette nekünk, hogy nem csak az öltözködésünkben, de a lakberendezésnél is használhatjuk a saját szín típusunkkal jól harmonizáló színeket, hiszen, ha egy szín ragyogtat bennünket, akkor az biztosan a környezetünkben is jó hatással van ránk.
Ma arra gondoltam, hogy olyan terítéket állítok össze nektek, a múltkori fincsi NYÁRI MENÜMHÖZ, ami jól harmonizál a megkreált ételsorommal és persze nyár színtípussal, azon belül pedig a LÁGY NYÁR SZÍNEIVEL.
A lágy nyár színei többek között a lila is, mint pl. az orgona, a levendula, az áfonya lila. Ehhez jól kombinálható a szürke, az ezüst és persze még sok-sok minden, de ezekről még Csilla fog mesélni nektek.
Azért emeltem most ki a LILA SZÍNT, mivel terítékem fő színe a lila, azon belül is LEVENDULA LILA. Ha emlékeztek még a fő ételem egyik kiegészítője a menüsorban a levendulavirág volt, így ezt vettem a koncepcióm iránymutatójának.
Ha szeretnénk a vendégeinket elkápráztatni akkor főzzünk neki valami különlegeset, valami finomat, ami az ízlelőbimbóikat felrobbantja és terítsünk meg az asztalunkat is mesésen. Én ezt az elvet követem és habár a hétköznapokban nem mindig jut elég idő és energia új és új teríték megkomponálására, de ha vendégeim jönnek, ők különleges törődésben részesülnek.
A csajos napunkon a lányokat egy ilyen fincsi édességgel vártam, többek között.
Miután kitaláltam, hogy az esti hangulatot a levendula fogja uralni, mind szín, illat és ízvilágában, már a bejárati ajtónknál alkalmaztam többféle formában a levendulát, hogy a vendégeim már az érkezéskor el legyenek varázsolva.
A Kertecskémben is sok-sok Levendula van, a Hortenziának is nagyon jól áll.
Az ajtó melletti asztalkán én évszakonként, más és más hangulatot szoktam teremteni, hiszen amikor haza érkezem ez az egyik dolog, amit elsőként meglátok. Most egy levendulás girland került az asztal fölé és néhány apróság az asztalra. Miután kinyílt majd az összes levendulám a bejárati ajtónk is kap majd egy kopogtatót.
Ezt a képet a Pinteresten találtam, ilyet szeretnék majd az ajtómra készíteni.
Vendéglátósként sok szépen terített asztalt láttam és egyszer hallottam amint az étteremvezető azt mondta: “Hiába a finom étel, ha az nincs gusztusosan kitálalva, egy szépen terített asztalon szervírozva, akkor megette a fene az egészet.”
Legyen ez akár egy délutáni sütizés, az is jobban ízlik, ha különleges a terítés.
Én most szeretnék néhány ötletet mutatni nektek úgy, hogy mindent, amit csak lehet, mi magunk készítünk el. Kezdve a terítőtől az asztaldíszekig mindent mutatok, lépésről-lépésre.
Miután kitaláltam, hogy mind a menüben, mind pedig a terítésben a levendula lesz a főszereplő, már csak a megfelelő anyagot kellett megtalálnom hozzá. Nem kellett messzire mennem, mivel egy nagyon kedves ismerősöm a Kála Dekor Textilház tulajdonosa itt Gödöllőn. A vásárlás mellett mindig jut idő egy kis traccspartira is, így különösen szeretek hozzá elmenni. Most ezeket az anyagokat választottam:
A terítő elkészítésének menete:
- Miután az anyagot hazavittük, az első, hogy be kell avatni, ami annyit tesz, hogy belemártjuk vízbe, majd kitesszük száradni.
- Ha megszáradt, kivasaljuk.
- Az anyag két oldalán lévő megerősítette széleket, le kell vágni, mielőtt hozzákezdünk a varráshoz. Ennek az az oka, hogy itt sokkal vastagabb az anyag, és teljesen másként viselkedne varrás közben.
- Ha szükséges, akkor a két másik oldalát is megigazítjuk az anyagnak, hiszen a boltban nem biztos, hogy egyenesen lett levágva. Komoly segítségem is volt a művelethez.
- Amit megtanultam, hogy a vágást, mindig asztalon, vasalódeszkán, vagy akár a földön csináljuk, az ollót le kell támasztani az adott felületre, tehát nem a levegőben vágunk!!!!
- Miután minden oldalával elkészültünk, összehajtjuk úgy, hogy az anyag 4 sarka legyen a kezünkben. Így:
- Itt a saroknál, mindkét oldalon 1-1 cm-re a végétől bevágjuk, ez adja meg azt a szélességet, amit behajtunk, egyszer, majd még egyszer.
- Elkezdjük behajtani az 1 cm-t és levasaljuk, majd miután végig értünk 1 oldalon ismét ráhajtunk és ezt is levasaljuk.
- Ha egy oldal készen van, már csak 3 van hátra. Babra munka, de megéri megcsinálni, mert így lesz szép, egyenletes a felhajtás.
- A sarkok elkészítéséhez készítettem egy rajzot is, talán így könnyebb lesz és mutatom az anyagon is.
- Ha készen van mind a 4 sarok, kezdődhet a varrás.
- Ahhoz, hogy szép legyen van néhány alapszabály, amit érdemes betartani. A behajtás belső széléhez a lehető legközelebb, 0,1 cm-re kell a varrást elkészíteni (nekem ebben még van mit fejlődnöm). Nem legfelül kezdjük a varrást, az anyag tetején, hanem ahol a két sarok összeér. Amikor egy oldallal már majdnem megvagyunk, nem hagyjuk a tűt egészen a végéig menni, hanem a következő sarok behajtásig, akkor a tűt lent hagyva, a talpat felemelve, az anyagot elfordítjuk és folytatjuk tovább a varrást.
- A varrógépen a kis rovátkák, nagy segítségünkre lehet abban, hogy ne kacsázzunk varrás közben, hanem igyekezzünk mindig ugyanahhoz a rovátkához igazítani az anyagunkat. Mutatom: Egy picit olyan ez, mint az autóvezetés, egyszerre kell, egy csomó dologra figyelni, ahhoz, hogy jól menjenek a dolgok.
- Amikor az utolsó sarokhoz érünk, ismét elfordítjuk, 1-et léptetünk a tűvel, majd az öltés hosszt 0-ra állítjuk és úgy engedjük a tűt fel-le kb. 4 alkalommal. Készen is vagyunk.
- Már csak ki kell szépen vasalni az elkészült terítőt. Először a fonák oldalon, és a felhajtásokat levasalva, majd a színén is.
- Már csak a kis kendőket kell elkészíteni, pontosan ugyan így.
- A végén még gyorsan összedobtam egy teljesen egyszerű kis girlandot ezekből az anyagokból. Nem kell hozzá más, csak egy sablon, olló, és a levágott anyagszél.
Kezdődhet a terítés.
Itt is van néhány FŐ és FONTOS szabály!!!
- A tányérokat és az evőeszközöket az asztal szélétől 2 ujjnyira tesszük.
- Bal oldalon helyezzük el a villát, (hal és salátás villát)
- Jobb oldalon a kanál, kés, (salátás és halkés)
- Felül pedig a desszert kanál vagy villa
- A vizes pohár a kés fölé kerül mellé a vörös és fehér boros pohár.
Az első egy egyszerű terítési mód, középen virággal, gyertyával.
A kis kendőkre készítettem pici csokrokat, amik lehetnek akár egyformák, vagy különbözőek is.
Egy másik lehetőség, ha a tányérok alá teszünk makramé fonalból készült alátétet.
Az asztal közepére faszeletek, arra virág, gyertyák és egy rózsából és levendulából készült dísz.
Ezt a kis virágos díszt, rendkívül egyszerű elkészíteni. Az első, hogy készítünk egy pici csokrot és ezt körbecsavarjuk egy vékony dróttal, majd lefelé haladva a levendula szárához újabb rózsa és levendulákat fogunk, dróttal áttekerjük.
Végül pedig a tányérok alatt lévő alátéthez hasonló anyagból készült kis tartóba teszünk gyertyát, rózsát, margarétát.
Végül a kis zászlócskák most a függönyre kerültek, ezzel is fokozva a levendulás hangulatot.
Remélem sikerült néhány ötletet adnom, hogy hogyan tudjátok a mindennapokat kicsit ünnepibbé varázsolni a terítésen keresztül.