Mangó a “Heszperidák almája”
Ez az a gyümölcs, ami mellet hosszú-hosszú évekig a bevásárlásaim során, simán elmentem. Valahogyan nem éreztem késztetést, hogy vegyek belőle. Éretlennek, emiatt íztelennek gondoltam a zöld színe miatt. Mígnem Babó kérte, hogy vegyünk egy MANGÓT, mert szeretné megkóstolni. Azóta a kedvencünk lett.
Származása:
Őshazája India, ahonnan a portugálok vitték Afrikába. Európa a 18. században angol utazók beszámolóiból értesült létezéséről. A gyümölcsök királyának is hívják. Több száz féle mangó is létezik, mindegyik egyedi alakú, ízű, méretű és színű.
Milyen fán nő a mangó:
Az ültetés után 4-6 évvel fordul termőre. A századfordulóig magról szaporították, ma már szemzéssel és oltással is.
Milyen az érett mangó:
Miért jó fogyasztani mangót:
- Kellemes íze mellett vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.
- -Enzime gyomorvédő hatású.
- -Rosttartalma segíti az emésztést, jótékony hatással van a szervezetre.
- -Vitaminok közül megtalálható A-, B1-, B2-, C- és E-vitamin, valamint bővelkedik foszforban, kalciumban és nátriumban. Az éretlen gyümölcs C-vitaminban, az érettebb A-vitaminban és béta-karotinban gazdag. Jótékony hatással van a szívre, csökkenti a vér koleszterinszintjét, valamint minimalizálja néhány rákos megbetegedés kockázatát. Mindezek ellenére allergént is tartalmaz.
- -A hinduk a levelek füstjével légcsőbántalmakat gyógyítottak. A pestis- és kolerajárványok idején az éretlen, megsütött, cukrozott termést fogyasztották, testüket ezzel kenegették.
- – 1 átlagos gyümölcs (250g):
- 3mg karotin: Ezek a molekulákat a szervezetünk antioxidánsként használja, valamint A-vitaminná alakítja.
- 145 mcg B1-vitamin
- 140 mcg B2-vitamin (csak a maragujában van több)
- 2.5 mg B3-vitamin (csak a maragujában és az itthon alig ismert guavában van több)
- 2.86 mg E-vitamin
- 35 mcg folsav (Csak a narancs és a szőlő tartalmaz többet.)
- 90 mg C-vitamin (Ez a napi ajánlott mennyiség másfélszerese! Gyümölcsök közül csak a narancs és a papaya tartalmaz többet)
- 30 mg kalcium (Gyümölcsök közül csak a mandarin és narancs tartalmaz többet)
- 24 mg magnézium (Gyümölcsök közül csak a papaya és a banán tartalmaz többet)
- 0.3 mg cink – Egyike azon kevés gyümölcsnek mely tartalmazza ezt az ásványt.
- Valamint tartalmaz még 11 mcg K-vitamint, 0,5 g káliumot és 1 mg vasat is.
- -Makrók terén 2g fehérjét, 0g zsírt, valamint 37g szénhidrátot tartalmaz, melynek java része gyümölcscukor, 4g pedig rost. Valóban nem a legdiétásabb, de hozzá kell tenni, hogy glikémiás indexe csupán 55, tehát az inzulinszintet alig emeli, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják.
Különleges ásványi anyag és antioxidáns tartalmának köszönhetően számos jó tulajdonsága bizonyítást nyert. Ezek szerint ismert anyagcsere javító, rákmegelőző, de még látást javító hatása is. Belső méregtelenítő hatása is ismert, amely külsőleg is látható, bőrszépítő hatást eredményez. Sőt, a gyümölcs húsa és héja egyaránt használható külsőleg is bőrszépítő kozmetikumként. Gyümölcssav összetétele a szervezet sav-bázis egyensúlyát optimalizálja. Rost tartalma az emésztést segíti.
Mire kell figyelnünk, ha mangót vásárolunk:
A mangó, mint szimbólum:
Mi készíthető mangóból:
- Salátákhoz, köretekhez: Ha igazi gurmé vagy próbáld ki leveles salátákkal, enyhe citrusos-ecetes öntettel. Ha pedig szereted az ananászos rizst, akkor feltétlenül próbáld ki a mangós változatát is! Thaiföldön imádják. Egy szuper receptet nálunk is találsz: Ázsiai marhaszelet mangósalátával
- Gyümölcssalátában: Mi sem kézenfekvőbb, mint gyümölcssalátát készíteni belőle. Mivel nagyon édes arra ügyelj, hogy legyen, ami ezt ellensúlyozza. Érdemes tehát picit savanykásabb gyümölcsökkel párosítani, mint az alma, a szőlő, cseresznye, vagy az áfonya. Enyhén fűszerezheted is, illik hozzá a citrom, a menta, a bazsalikom és a fahéj is.
- Desszertekhez: Igazán dekadens édességimádók különféle desszertekhez is adagolhatják. Érdemes krém, vagy zselé terén gondolkodni, mert tésztába sütve könnyen elveszti aromáját.
- Smoothiekben, turmixban: Igazán szuper mindenféle turmixokba. Akár önmagában kókusztejjel is megállja a helyét további édesítés nélkül. Van egy tuti receptünk is: 1/2 narancsot, 1 mangót, 1 banánt, 2 evőkanál görög joghurtot és néhány jégkockát turmixolj simára. Ízleni fog
Mangó a bőrápolásban:
- Nem csak fogyasztásra, de szépségápolásra is alkalmas, hiszen magas A-vitamin tartalma képes közvetlenül a bőrbe jutni. A gyümölcshúst kend a bőrödre, majd 10 perc múlva mosd le. Így puhítja, valamint természetesen hidratálja azt.
A sötét foltok kezelése. A mangó héjával kezelhetőek a bőrön található sötét foltok. A kiszárított mangóhéjból készítsen port, majd keverje össze egy teáskanál joghurttal. Ez az arcpakolás csökkenti a sötét foltokat és a szépséghibákat, valamint aranyszínű ragyogást ad az arcszínének.
Pattanások és elhalt hámsejtek eltávolításához egy kanál mangót fél kanál mézzel keverj el, majd körkörös mozdulatokkal vidd fel arcbőrödre, majd mosd le. Ezt heti egy alkalommal tedd meg.
Öregedésgátló hatás. A gyümölcsben lévő antioxidánsok késleltetik a bőröregedés jeleinek kialakulását és a bőrpigmentáció megjelenését. Továbbá védik a bőrt a káros szabadgyökök ellen, amely a bőrrákért felelősek. C-vitamin tartalma miatt kezelhetőek vele a pattanások és a mitesszerek.
Javítja az arcszínt. A mangó A-vitamin tartalmaz, ami létfontosságú anyag az egészséges bőr és arcszín fenntartásában, valamint a nyálkahártya épségéért felel. A mangó héja fakítja a bőrt: egyszerűen dörzsölje be az arcát és a kezeit egy érett, de nyers mangó héjával, és kenje be egy kis tejszínnel. 10-15 perc leteltével hideg vízzel mossa le, majd hetente legalább kétszer-háromszor ismételje meg az eljárást, hogy drasztikus módon megszabadulhasson bőre barnaságától. A mangó rendszeres fogyasztása által a bőr szép és sima lesz.
A pattanások kezelése. A nyers mangólével kiválóan eltávolíthatóak a pattanások. Főzzön meg egy nyers mangót, majd a főzéshez használt vizet használja pattanás-eltávolító tonikként.
Kiváló bőrtisztító. A bőre tisztításához, keverjen össze egy teáskanál búzalisztet és mangóhúst. Ez kitűnő tonik, amely a bőrt egészen mélyről tisztítja meg a pórusokon keresztül.
Házi készítésű arclemosó. Házi készítésű arclemosót készíthet egy teáskanál mangóhúsból és porrá zúzott mandulából. A keverékhez adjon egy evőkanál tejet, és készítsen belőle krémet. 20 perccel a felvitel után mossa le. Ez az arclemosó minden bőrtípusra jó.
Bőrhámlasztó. A bőrhámlasztó elkészítéséhez keverjen össze ¼ meghámozott mangót, 2 kanál tejet, porrá őrölt mandulát és összetört zabot egy turmixgépben. Vigye fel az arcára és a nyakára a keveréket, hagyja fent 20 percig, majd langyos vízzel mossa le.
Jó az érzékeny bőrre. Ha érzékeny bőre van, arcpakolást készíthet mangóhúsból, zablisztből, tejből és mézből. Hideg vízzel mosson arcot, majd óvatosan törölje szárazra az arcát és vigye fel rá a keveréket. 15 perc leteltével pedig mossa le hideg vízzel.
Mangó a hajápolásban:
Kiváló kondicionáló. A mangóból házilag készíthető hajkondicionálóhoz keverjen össze mangóhúst egy kanál joghurttal és két tojássárgájával. A keveréket vigye fel a hajára és hagyja fent 30 percig. A haja puha és könnyen kezelhető lesz ettől a kondicionálótól.
Korpásodás ellen. A mangó A-vitamint tartalmaz, ami segít megszabadulni a korpától, valamint fényessé teszi a hajat. A benne lévő E-vitamin pedig serkenti a fejbőr vérkeringését és a hajnövekedést is. Vitamintartalma miatt a mangót gyakran használják kondicionálók hozzávalójaként.
Hajhullás és őszülés. A mangó magolaj kiváló zsírsav, vitamin és ásványi anyag forrás; a mag maga hidratáló tulajdonságokkal bír. Ha szeretné házilag elkészíteni ezt az olajat, akkor távolítsa el a mangó magjának külső rétegét, majd tegye egy üvegbe egy kis kókusszal és szezám- vagy mustárolajjal, majd helyezze az üveget napfényes helyre egy pár napra. A keverék rendszeres használatával a haja hosszú, sötét és dús lesz, valamint megszabadul a hajhullástól is. Forrás: innen
Otthonunk illatosítására is kiváló
Tárolási praktikák:
Hasonlóan a legtöbb trópusi gyümölcshöz, a mangó is utóérő. Keményen, éretlenül szüretelik, szobahőmérsékleten azonban már pár nap alatt beérik. Az érett mangót egy-két napon belül el kell fogyasztani, mielőtt még megpuhulna, és erjedni kezdene. Nem tesz jót a mangónak, ha hűtőszekrénybe teszed, mert a hidegben (8 °C alatt) elveszíti jellegzetes zamatát.
Tipp: Ha azt szeretnéd, hogy gyorsan beérjen a keményebb mangó, csomagold újságpapírba, vagy tegyél mellé almát. Miért éppen almát? A gyümölcsök etilént termelnek, amely felgyorsítja az érésüket. Többnyire csak addig termelik az etilént, amíg le nem szedik őket, az utóérő gyümölcsökben azonban még szüretelésük után is termelődik. Ilyen a mangó és az alma is. Utóbbinak jóval erőteljesebb az etiléntermelése, ezért együtt tárolva sokkal gyorsabban beérnek a gyümölcsök.
Hogyan szabadítsuk meg a héjától a mangót:
Mielőtt felhasználod, alaposan mosd meg a mangót, és töröld szárazra. Vágd három részre: a közepén fekvő, lapos mag két oldalán egy-egy csíkban. Így kapsz két gerezdet és egy szeletet, amiben benne maradt a mag.
1. Kockázás. A héjában maradt gerezdeket vagdosd be végig hosszában és keresztben is úgy, hogy a héjat ne vágd át. Utána egyszerűen fordítsd ki a mangót a héjánál fogva. A gyümölcshúsos kockákat leválaszthatod késsel, vagy kikanalazhatod.
2. Szeletelés: Mint a dinnyénél, vágj le nagy szeleteket a mangóból a héjával együtt. A héjat késsel, kanállal vagy akár egy üvegpohárral is leválaszthatod, a szélénél kezdve és óvatosan végig húzva.
3. Hámozás: Választhatod az egyszerű, hagyományos módszert is, vagyis a zöldséghámozóval való pucolást.
Mangó és a mitológia:
Mangó, a Nap lánya
Surya Bai, a Nap lánya aranylótusszá változva menekült az őt üldöző boszorkány elől, a király beleszeretett a gyönyörű virágba, de a bosszúra éhes boszorkány elégette azt. A hamuból szép mangófa hajtott. A király beleszeretett a virágjába, majd a termésébe. Amikor a termés beérett, leesett a földre, és előjött belőle a gyönyörű Surya Bai, a Nap leánya. A király boldogan ismerte fel benne rég elveszett hitvesét. Indiában egy legenda így őrzi a mangó születését. A szanszkrit mitológiában a mangó a Teremtőt testesítette meg. Külön istenként is emlegették, aki az újrateremtés fölött őrködik. A hindu szertartások állandó szereplője. Ágait, virágait a Siva istentiszteleteknél használják; virágját gyakran hívják segítségül, örök múzsája a költészetnek. A Buddha-legenda szerint a mangóliget Buddha pihenőhelye volt. A buddhista Magdalénát megtestesítő Ambapáli bajadér ajándékozta neki a ligetet, tisztelete jeléül.
Tündöklése csúcsára a legújabb himnuszokban jutott — ő lett az Univerzum, a Világmindenség megtestesítője, Brahma isten jelképe.
A hindu mitológia alapján feltehetően már vagy 4000 éve nagy tiszteletben álló gyümölcs. Szanszkrit neve, az am-ami, eleséget jelent, ami inkább fizikai élvezetére utal, kevésbé isteni voltára.
A trópusi Himalájába helyezett őshazából a XV—XVI. században indult nyugati vándorútra, eljutva Perzsiába, majd Arábiába. Amir Khusrau török költő a XIV. században ismerkedett meg új múzsájával:
A mangó a kert büszkesége,
Hindusztán legfinomabb gyümölcse.
A többi gyümölcsöt csak éretten ehetjük,
De a mangó fejlődése minden pillanatában finom.
Akbar, Észak-India császára mangóhoz fűződő vágyait csak 100 000 fa elültetésével tudta csillapítani. Az első „mangófarm” emlékét még a múlt században is élő, 300 éves példányai őrizték.
Mangófát szeretnél?
A mangófa neveléséhez bármikor hozzákezdhetünk. A nálunk kínált mangó magjai nehezebben kelnek ki, mert a szállítás során a gyümölcsök hűtőházba kerülnek. Márpedig a mag csak akkor csírázik, ha nem érte előzőleg 10°C alatti hőmérséklet.
Először is fejtsük le a gyümölcshúst a csonthéjas magról, és nagyon alaposan tisztítsuk meg. A kemény maghéjat óvatosan nyissuk fel egy tompa kés segítségével: finoman, hogy a puha magot ne sértsük meg, a kagyló domború peremét vágjuk körbe. Ha ezzel megvagyunk, a magocska elvileg könnyedén kicsúszik a kagylóhéjból. Ha csak egy töpörödött, fejletlen valamit találunk a magházban, akkor azt kidobhatjuk, hiába is próbálkoznánk csíráztatásával.
A magot ezután ültessük fektetve 3-4 cm mélyre. A cserépre borítsunk szellőzőnyílásokkal ellátott fóliát, és állítsuk árnyékos, de meleg (kb. 25°C) helyre.
A csírázás 4-6 hét alatt megindul. Ekkor levehetjük a fóliát, és a palántát világosabb helyre tehetjük. Fontos, hogy fiatal növényt egyenletesen öntözzük – a pangó nedvességet azonban kerüljük.
A mangófa természetes körülmények között 30 méter magasra nőhet. Dézsában nevelve sokkal kisebb marad, de így is elérheti a kétméteres magasságot. Keskeny, hosszúkás levelei kezdetben bronzvörösek, majd mélyzöld színt öltenek.
A fehér vagy vöröses árnyalatú virágfürtök az előző évi hajtások csúcsán helyezkednek el. Megtermékenyítés után nehéz mangógyümölcsök fejlődnek belőlük. Nagyobb dézsában nevelve nálunk is hozhat termést, különösen akkor, ha bőven termő fajta ágával oltottuk be.
Nyáron világos, perzselő napsütéstől védett helyet igényel. 20 °C körüli hőmérsékleten teleltessük.
A föld legyen mindig enyhén nyirkos. Elsősorban a fiatal növények viselik rosszul, ha földjük kiszárad. A növekedési időszakban kéthetenként trágyázzunk. Az ásványi trágyánál jobb a szerves trágya. Ősszel és télen ne trágyázzuk.
Használjunk tápanyagban gazdag, laza földet; legjobb a tőzeggel kevert, homokos agyag. Évente ültessük át.