lenmag borito
Alapanyagokról infó

Lenmag-pehely-olaj

A Lenmag származása

lenmagot már a Kr. e. 14. században is termelték és használták gyógyszerként. Erre bizonyíték, hogy az egyiptomi sírkamrákban a halottak mellett találtak lenmagokat, melyeket valószínűleg útravalónak szánták a túlvilági útra.

Hippokratész már Kr. e. 500 körül említi a lenmagot testi fájdalmak, hurut és hasmenés elleni gyógyszerként. 

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben házi lenmag (Lini semen) néven hivatalos drog.

A Gyógyszerkönyv:

„A gyógyszerkönyv a gyógyszerkészítés, a gyógyszerminőség, a gyógyszerellenőrzés és a gyógyszerminősítés általános szabályait, valamint az egyes gyógyszerek minőségét és összetételét tartalmazó külön jogszabály szerinti szerv által kiadott, illetve módosított, a gyógyszergyártókra, forgalmazókra, orvosokra és gyógyszerészekre kötelező hivatalos kiadvány” 

A Drog:
A drog szakkifejezés a gyógyszerészetben – és ebből következően az orvosi gyakorlatban – a természetes eredetű, gyógyászati vagy élvezeti célokra alkalmas, hatóanyagokat tartalmazó, szárított és felaprított növényi vagy ritkábban állati részeket jelent (aprított levelek, gyökerek, kérgek, virágrészek vagy egészben őrölt bogarak). A drogokat gyakran – megfelelő előkészítés után – további hatóanyag extrakciónak (kivonásnak) vetik alá és kivonatukat, főzetüket vagy forrázatukat használják terápiás célokra. A gyógyszerészet drog szakkifejezése nem keverendő össze a közbeszédben szabadon és pontos értelmezés nélkül a kábítószerekre használt „drog” szóval.
 
A len megjelenése:

A len népies nevei: kultúrlen, termesztett len, házi len. 

A növény rostjáért és olajos magjáért termesztett, 30–80 cm magasra nővő, egyéves, kék virágú, haszon-, és gyógynövény. pexels tikse 8871400

Csak Közép-Európában termesztik. 

A növény szára legtöbbször egyenesen áll, és csak a virágzatnál ágazik el, sárgásbarna olajos magjai toktermésben (lengubó) fejlődnek. 

A magok tojás alakúak, laposak, fényes barna színűek, 5–6 mm hosszúak, az egyik végükön hegyesek. A len magját a jelen korban egyaránt használják ipari és gyógyászati célokra.pexels juliano couto 10916611

Len felhasználása:

Használjuk ételként, de rostnövényként is. A növény szárából a rostot nyerjük, míg a magvakat ételként, olajsajtolásra vagy az orvoslásban használjuk.

A lenmag fogyasztása kúraszerűen javallott: a lenmag és a lenmagolaj éhgyomorra, lehetőleg reggel, 20-30 perccel reggeli előtt kerüljön elfogyasztásra. A lenmag fogyasztása esetén kerüljük a kávét és a teát, mert azok gátolják a lenmagolaj felszívódását. Ha nem kedveljük az olajos ízeket, fogyasszuk a lenmagolajat pirítósra kenve, de kásákban, salátákban, turmixokban elkeverve is bevihető – a lényeg, hogy legyen meg az ajánlott napi lenmag mennyiség (vagy lenmagolaj mennyiség), ami egy felnőttre számolva naponta egy evőkanál lenmag vagy más lenmag származék.

Emlékeztek, hogyan készült a Kisvakond nadrágja? Ki segített áztatni a lent, ki tilolta meg, ki gerebenezte, ki fonta, mi festette, és végül ki varrta meg a nagy zsebes nadrágot????jateksziget 84ad8b23 7049 4f14 8f87 1652f3cfbfbf 2000x 1

Babó kedvenc meséi közé tartozott minden olyan mese, amiben szerepelt a Kisvaki. Képzeljétek, a valóságban is tilolják, gerebenezik, nyújtják és fonják a lent.  

A lenmag gyógyhatása:
  • Agyműködést serkentő és koleszterinszint csökkentő hatása miatt ér- és szívbetegségben szenvedőknek ajánlott a fogyasztása.
  • A lenmagot bélrenyheség, bélmegbetegedések és székrekedés esetén az emésztés szabályozására használják. Székrekedés esetén a lenmag hatását úgy fejti ki, hogy a bélben megduzzad, ezáltal tágulási inger lép fel, mely serkenti a vastagbélben a perisztaltikát. Az a feltevés, miszerint kéksav-tartalma (hidrogén-cianid) miatt nagy mennyiségben történő fogyasztása mérgezést okozhat, nem bizonyított.
  • A lenmagpogácsát és a porított magot meleg borogatásként alkalmazva kelések és furunkulusok kezelésére használják.
  • Nyákkészítmények formájában gyomor- és bélmegbetegedések, ízületi és egyéb gyulladások kezelésére is sikerrel alkalmazzák.
  • Omega-3 (linolénsav) tartalmának szerepe van az érelmeszesedés kialakulásának megelőzésében.
  • Egy 2013-ban elvégzett kutatás kimutatta, hogy a lenmag hatásosan enyhítheti a menopauza kellemetlen tüneteit. A lenmagban található lignanok ösztrogén jellegű tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek ezáltal csökkenthetik a hőhullámokat, a hangulatingadozást és a hüvelyi szárazságot.pexels zns foodnatureart 9026809

    A Maryland Egyetem Orvosi Központja azt ajánlja, hogy a menopauzán átmenő nők fogyasszanak napi két-háromszor egy evőkanál lenmagot így enyhítve a kellemetlen tüneteket. Ez a kúra a menstruáló nők ciklusának szabályozásában és a termékenység növelésében is hatásos lehet. 

  • Elősegíti a fogyást. A lenmag három fő összetevője, amely a fogyásban segíthet az omega 3-zsírsav, a rost és a lignánok. Az egészséges szír és rost csökkenti az étvágyat és hosszabb időn át teltségérzetet és energiát biztosít. A lenmag emellett B-vitaminokban, káliumban, magnéziumban és cinkben is gazdag, amelyek elengedhetetlenek a fogyáshoz.

    A lenmag emellett a gyulladást is csökkenti, ezzel is elősegítve a fogyást. A gyulladásban lévő szervezet ugyanis kevésbé veszt testsúlyából.

    Fogyási céllal inkább őrölt lenmagot fogyasszon, mint egészet. Szórja salátára, levesbe, joghurtba, smoothie-re vagy zöldég levekre és kevert levekre.

  • Csökkenti a rák kockázatát. Az Amerikai Rákkutatási Intézet által támogatott kutatások kimutatták, hogy a lenmag és a rák kockázatának csökkenése közt kapcsolat áll fenn. Először azt találták, hogy a lenmag a mellrák ellen jól használható, de az újabb kutatások kimutatták, hogy a prosztata-, a petefészek-, és a vastagbélrák leküzdésében is segíthet.

    A lenmag lignánokban gazdag, amelyek megvédenek a mellráktól a hormonok anyagcseréjében szerepet játszó egyes enzimek blokkolásával, amelyek a rákos sejtek növekedéséért és terjedésért felelősek. Sőt, mind az őrölt lenmag, mind a lenmag olaj alfa-linolénsavban gazdag, amely egy rákellenes omega-3 zsírsav. 

  • A rendszeres napi lenmagbevitel stabilizálhatja a vércukorszintjét a II-es típusú diabéteszben szenvedőknél. A Tudomány Közkönyvtára nevű folyóiratban 2007-ben megjelent tanulmány szerint, a lenmagból származó lignános kiegészítőt fogyasztók vércukorszintje 12 hét után csökkent.pexels angela khebou 14003974

    Emellett a lenmag alfa-linolénsavban, fehérjében is rostban is gazdag, ezek mind segítik a vércukorszint szabályozását. A normális szint megtartása és stabilizálása számos komplikációt megelőzhet, mint például a veseelégtelenséget vagy egyes szívbetegségeket.

  • Segíti a méregtelenítést. Méregtelenítéssel a szervezet kiüríti a káros méreganyagokat, koleszterint és egyéb a máj által kiválasztott salakanyagokat. A lenmag vízben oldódó és nem oldódó rostban is gazdag, amelyek hatásosan ürítik ki a méreganyagokat a belekből.

    Ezen felül a lenmag esszenciális zsírsavakban, főként omega-3 zsírsavakban is gazdag, amelyek a szervezet öntisztulásában és az immunrendszer egészségének megőrzésében esszenciálisak.
    Amikor a szervezet megszabadul a káros méreganyagoktól, csökken a krónikusa fáradtság, a gyengeség, a gyulladás és a szorulás kockázata.

    Méregtelenítési céllal egész és őrölt lenmagot is használhat. Áztasson egy evőkanál lenmagot egy csésze vízbe éjszakára. Másnap reggel fogyassza el a magot és a levet is. Napi kétszer ismételje ezt meg. Egy evőkanál őrölt lenmagot is adhat a zöld méregtelenítő smoothie-hoz.

  • Megoldja a hajproblémákat. A lenmag omega-3 zsírsavakban gazdag, amelyek megerősítik a hajhagymákat. A lenmagban található E-vitamin táplálja a haj gyökereit, a hajszálakat és a fejbőrt, ezáltal kezelve a hajhullást és megelőzve a kopaszodást. Még az övsömörből származó hajhullást is kezelheti.

    Építse be az őrölt lenmagot vagy a lenmagolajat napi étrendjébe. A göndör hajúak a lenmag vízben való forralásából származó géllel is kezelhetik hajukat.

  • Egészségessé teszi bőrét. A lenmagban és a lenmagolajban található B-vitaminok és egészséges zsírok jó hatással vannak a bőrre. A lenmag csökkenti a bőrszárazságot, a hámlást és javítják a rosacea, az acne, az ekcéma, egyes allergiák és a napégés tüneteit.pexels shiny diamond 3762880

    A lenmag gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek csökkentik a bőrirritációt, a kiütéseket, a szöveti gyulladást és a pirosságot. Az omega-3 zsírsavak pedig hidratálttá és simává varázsolják a bőrt. Sőt a sebgyógyulást is felgyorsítják. Keverjen össze lenmagolajat pár csepp esszenciális olajjal és használja természetes bőrhidratálóként. Emellett fogyasszon naponta lenmagot a fiatalos és egészséges bőr megőrzésének érdekében.

Mikor nem ajánlott a lenmag fogyasztása?
A lehetséges hormonális hatások miatt a terhesség és a szoptatás idején a jelentősebb mennyiségű lenmagfogyasztás nem javasolt, ennek biztonságosságát ugyanis nem ellenőrizték. 
A lenmag fitoösztrogén-tartalma miatt óvatosság ajánlott minden olyan betegségben, amelyben a női hormonális egyensúly megváltozása kedvezőtlen hatású lehet, így endometriózisban, emlő-, méh- vagy petefészek-daganatban, policisztás ovárium esetén vagy akár alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tabletta szedése mellett. Mivel e betegségekre vonatkozóan a tudományos adatok hiányosak és ellentmondásosak, a jelentősebb mennyiségű fitoösztrogént tartalmazó diéta vagy étrend-kiegészítés megkezdése előtt javasolt a kezelőorvos véleményének kikérése. 
Mag vagy pehely?? 
Amíg a vitamin és ásványi anyag felszívódása őrölt formájában hatékonyabb, addig az emésztőrendszer karbantartás céljából egészben, naponta bő folyadékkal (a lenmaghoz képest tízszeres mennyiséggel) kúra szerűen ajánlott fogyasztani. Utána is igyunk egész nap bő folyadékot, mert az elégtelen folyadékbevitel akár még súlyosbíthatja is a panaszokat. (Használata nem ajánlott bélelzáródás, illetve a tápcsatorna beszűkülése esetén.)

A lenmagpehely a lenmag lapításával és enyhe őrlésével előállított termék, amely az egyik leghatásosabb módon tárja fel a lenmagban található értékes tápanyagokat. Így a lenmagpehely révén szervezetünk hasznos rostokhoz, fehérjékhez, esszenciális zsírsavakhoz és ásványi anyagokhoz juthat.

A hidegen sajtolt lenmagolaj

A lenmag termékek között az egyik legértékesebb a hidegen sajtolt lenmagolaj, ami minden fontos illóolajat, ásványi anyagot és zsírsavat tartalmaz, ami miatt a lenmag is fogyasztandó. A hideg sajtolás során a lenmag nem esik át hőkezelésen, vagyis az értékes lenmagolaj kinyerése kizárólag mechanikai úton történik, az olaj kipréselésével, nagy nyomás és súrlódás hatására. Habár a meleg sajtolás során a magvakból több lenmagolaj nyerhető ki, az eljárás során számos fontos antioxidáns és ásványi anyag elveszik, így csökken a lenmagolaj hatása is, kevésbé lesz egészséges a végeredmény – éppen ezért mindig figyeljünk oda, hogy egészségügyi célzattal csak a hidegen sajtolt olajat vásároljuk.

Mennyi a lenmag napi adagja?

Ha egész magvakat fogyasztunk, mert az emésztőrendszerünk működését akarjuk segíteni lenmaggal, naponta 1-2 evőkanálnyit együnk belőle. A lenmag fogyasztása történhet étkezés előtt, után, vagy közben is – például, ha egy salátához adjuk, vagy lenmagos kenyeret fogyasztunk. Ha a lenmag őrlemény formájában, vagy lenmagolajként kerül a szervezetünkbe, elegendő bevinnünk napi egy evőkanálnyit belőle, lehetőleg reggel, még az első étkezés elfogyasztása előtt.

Remélem sok hasznos információt sikerült össze gyűjtenem nektek! Ti szoktatok lenmagot fogyasztani? Mit tapasztaltok, milyen a hatása?

Forrás: itt, itt, itt, itt, itt

Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story

82 / 100

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük