csecsemővelő
Alapanyagokról infó

Csecsemővelő

Ezzel a névvel, hogy CSECSEMŐVELŐ, biztosan nem ismeri senki ezt a növényt. Én legalábbis még nem hallottam róla így. Viszont, ha azt mondom CUKKINI, így már biztosan tudjátok, hogy miről szeretnék némi infót megosztani veletek. pexels les bourgeonniers 237635 1

A CUKKINI egy nyári tök, egy szőlőben termő lágyszárú növény , amelynek termését éretlen magvak és héja esetén szedik be. Szorosan rokon, de nem azonos a velőveltermését éretten velőnek nevezhetjük . 

pexels anna tis 8607679

A közönséges cukkini gyümölcs bármilyen zöld árnyalatú, bár az arany cukkini mélysárga vagy narancssárga.  Érett állapotban közel 1 méteresre is megnőhetnek, de általában 15–25 cm-re (6–10 hüvelykre) szedik be őket. 

A cukkini időnként mérgező cucurbitacint tartalmaz, ami rendkívül keserűvé teszi, és súlyos gyomor-bélrendszeri zavarokat okoz. Az okok közé tartozik a stresszes növekedési körülmények és a dísztökökkel történő keresztbeporzás.

A cukkini a több mint 7000 évvel ezelőtt Mezo-Amerikában először háziasított tökökből származik, de magát a cukkinit Milánóban tenyésztették ki a 19. század végén. Forrás: innen

Milyen hatással lehet a szervezetünkre, ha rendszeresen fogyasztjuk.

✓ A cukkini 95%-a szöveti víz: kiválóan pótolja a szervezet vízszükségletét. Sokféle ásványi anyagot (mangán, kalcium, magnézium, kálium, réz, foszfor, cink) és vitamint (A, B1, 2, 6, 9) tartalmaz. Folsavban és élelmi rostban gazdag.

✓ Antioxidáns anyagai révén kimutatható módon csökkenti a káros sejtmutációk előfordulását. Enyhe hashajtó, gyulladásgátló és vértisztító.

✓ Béta-karotin és C-vitamin tartalmánál fogva védi az érfalat. Csökkenti az asztma, a csont-ízületi és a reumatikus gyulladások kockázatát. Csökkenti a prosztata problémák esélyét.pexels karolina grabowska 4750380

Tudod melyik a JÓ CUKKINI és hogyan kell tárolni???
  • A kisebb, keskenyebb cukkinik íze édesebb, magvaik puhák.
  • A héj legyen fényes, foltosodástól, puhulástól mentes. A kocsány (az a kis szár a végén) legyen puha: a kemény kocsány régi szedésre, túlérettségre utal. Az ilyen cukkini is ehető, de sokkal rostosabb és a magvait nyersen már nem tudjuk könnyedén elfogyasztani.
  • A méretéhez képest szokatlanul könnyű cukkini már sok vizet veszített, tehát régen szedték le.
  • A cukkinit óvatosan szállítsuk, mert a héja sérülékeny.
  • Hűtőszekrényben 5-7 napig tárolható. A helyenkénti megpuhulás a romlás jele: ekkor azonnal használjuk fel a még ép részeket.
  • Csakis felhasználás előtt mossuk meg.
Egy gyümölcs, ami mindenre is jó!
Készítettem már én is sütve, rántva, párolva, grillezve, salátában reszelve, sütibe, most pedig turmixban. Hogyan lehetséges ez? Erre egyszerű a magyarázat. Nem, nem azért, mert mindenevő vagyok, illetve de. Na most komolyan, szóval a cukkini egy teljesen semleges ízű termés, amit megfelelő fűszerekkel, vagy csak valamihez hozzáadva és ezzel a tápértékét növelve, egy igencsak hasznosnak mondható ételünk lehet.
 
Hogyan készíthetjük el???

Az apró cukkinit akár egészben is párolhatjuk, savanyíthatjuk, dinsztelhetjük.

A fagyasztás előtti blansírozással a cukkiniszeletek megtartják eredeti alakjukat.

Ha „virágos kedvünk van”, elsősorban a hímivarú virágokat csipkedjük le.

A cukkini termése nyersen reszelve belekeverhető salátába, szendvicsre. Darabolva fűszeres mártásokba mártogathatjuk.

Sütemények, tészták esetén a recept által előírt folyékony anyag részben helyettesíthető nyers cukkinipürével.

A nagyobb cukkini magja különleges ízt ad a sós, zöldséges leveseknek.

Felkarikázva, fokhagymás-fűszeres olajjal megkenve grillezhetjük, kockára vágva piríthatjuk.pexels alesia kozik 6064810

Használjuk sajtos, fűszeres salátákba. Paprikacsíkokkal, pirított olajos magvakkal töltsünk vele sült burgonyát. Reszeljük főtt tésztához, paradicsomos rizshez, bulgurhoz. Kínáljuk sültekhez, vagy magában.

Szeretnél termeszteni cukkinit?? Mutatom hogyan, és mire figyelj!

A cukkini kiválóan érzi magát komposztdomb tetején vagy tövében. Leveleivel árnyékolja a lebomló szervesanyagot. Tehetjük veteményesbe – bár térigénye nagy: egyetlen tő 2 m2-t is elfoglalhat. Igaz, egy négytagú családnak 3-4 cukkini is elegendő.

Az ültetésnél célszerű fészkeket kialakítani a palánták számára egymástól 1 méteres távolságra, a talajt pedig tárgyázással feljavítani ültetés előtt. Amiére még érdemes ügyelni, hogy minden évben más-más helyre kerüljön a cukkini a kertben.

A jó tápanyagellátottságon kívül viszonylag sok vizet és napfényt igényel. Locsoláskor ne fröcsköljük a leveleit, ne nyissunk teret a gombás megbetegedéseknek.

Kedvező szomszédai a zeller, kukorica, hagyma, és babfélék.

Palántának március közepén vethetjük, de mivel gyökerei nem bírják a pangó vizet, könnyen kirohad. Ezért inkább májusban, szabadföldbe vessük.

Rendszeresen lássuk el érett komposzttal. A virágok könnyen termékenyülnek. Ha étkezési célra leszedünk pár virágot, azzal a további virágképződést serkentjük. A szedés folyamatos.

A csigák kártételét a fiatal növények tarra rágásáról, illetve a terméseken hagyott lukakról ismerhetjük fel. Ellenük fahamuval vagy mészkőporral szórjuk körbe az ágyást. A védekezést pár naponta újítsuk fel.

lisztharmatra érdemes odafigyelni: a levelek száradnak és szürkés penészesek. A szellős állomány, az óvatos öntözés megelőzheti a betegséget. Szedegessük le a beteg leveleket; az egészségeseket permetezzük le zsurlófőzettel.

Száraz nyarakon számíthatunk takácsatkákra és levéltetvekre. Megelőzésképpen ültessünk a veteményes szélére csombort és levendulát, figyeljünk a kellően napos tenyészhelyre; kezelésként permetezzünk csalánból vagy hagymából készült lével.

Forrás: innen

Cukkini fajták
 

Black beauty: Bokor típusú, biztonságosan termő, nagy hozamú fajta. A leszedett termés nagyságától függően, változatosan felhasználható, friss fogyasztásra és savanyításra is alkalmas. Szabályos, henger alakú termése, enyhén bordázott, héja sötétzöld, húsa fehér.

Nefertiti: Bokor típusú, biztonságosan termő, nagy hozamú házikerti fajta. Fő és másodvetésre is alkalmas. Kisebb méretben leszedve rántható, a nagyobb termések, töltve süthetők.

Striato di Napoli: Bokor típusú, nagy termőképességű korai fajta, mely tavaszi-nyári termesztésre egyaránt alkalmas. Karcsú, hengeres termése 20-22 cm hosszú. Héja zöld színű, világoszöld hosszanti csíkokkal díszítve.

Striato d′Italia: Középkorai bokor típusú fajta. Hengeres, karcsú termése 22-24 cm hosszú, héja világoszöld színű, világosabb pettyekkel és halványzöld hosszanti csíkokkal díszített. Változatosan felhasználható a konyhában, attól függően milyen méretben szedjük le.

Goldena: Bokor típusú, élénksárga színű cukkini különlegesség. Termése fényes felületű, henger alakú.

Wanda: Világoszöld héjú, hengeres termésű, korai cukkini, mely szabadföldi termesztésre javasolt. Biztonságos termő fajta.

Trieszti fehér: Bokor növekedésű, fehér termésű fajta. Kis méretben leszedve, grillezve, rántva és savanyúságnak fogyaszthatjuk, a kifejlett terméseket töltve, valamint a spárgatökhöz hasonlóan is elkészíthetjük.

Tondo Chiaro di Toscana: Korai, bokor növekedésű cukkini különlegesség. Termése kerek, világoszöld színű, enyhén bordázott. Levelei sötétzöldek, foltok, pettyek nélkül. Salátaként, sütőben sütve töltve, valamint rántva is ízletes.

Tondo di Piacenza: Sötétzöld színű, gömbölyű alakú cukkini, átlagtömege 1 kg.

Forrás: innen

Itt tudtok előnevelt, zöldségpalántákat venni és még sok minden mást is: webshop

Itt sok-sok cukkinis receptet találhattok. Tényleg érdemes megnézni! Van itt a salátától elkezdve a sütiken át, a cukkini spagettiig minden!!!

Én is készítettem már el reggelinek, kenyér helyettesítőnek, sós muffinnak,

pexels viktoria slowikowska 5677621

Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story

80 / 100

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.