Arborétum vagy Botanikus kert?
Kirándulás a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben.
A biológia az egyik kedvenc tantárgyam volt a suliban. Nem is annyira a tantárgy, mint inkább a tanár személyisége volt olyan, hogy jó volt hallgatni, közelében lenni. Nem volt fensőbb rendű, lekezelő, nem élt vissza a hatalmával, egyszerűen csak TANÍTOTT bennünket. Mindezt a legnagyobb szeretettel, odaadással. Ő mondta mindig, hogy nem szégyen, ha nem tudunk valamit, AKKOR NÉZZÜNK UTÁNA!
Amikor a múlt hét végén elmentünk egy rövidke kirándulásra Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertbe, a bejáratnál az a kérdés merült fel bennem, hogy vajon mi a különbség az arborétum és a botanikus kert között. Bevallom, hogy nem tudtam a választ, ezért miután hazaértünk, rákerestem a Wikipedián.
Botanikus kert:
A botanikus kert, magyar nevén füvészkert olyan szabadtéri vagy részben üvegházi növénygyűjtemény, amelyben a növényeket oktató, tudományos és/vagy ismeretterjesztő céllal, különféle szempontok (földrajzi elterjedés, genetikai rokonság, életmód stb.) szerint csoportosítva mutatják be.
A világ első botanikus kertje (1309) a salernoi volt.
A második botanikus kertet (1333) is Itáliában, Velencében hozták létre.
Magyarországon az első ilyen jellegű, élő növénygyűjtemény a pozsonyi érsekkert volt.
Oktatási céllal hazánkban először a Nagyszombati Egyetem mellett alakítottak ki füvészkertet, és azt 1777-ben az egyetemmel együtt Budára, Krisztinavárosba költöztették. Onnan telepítették át:
- 1784-ben Pestre, a Hatvani utcába,
- 1809-ben a Múzeum körútra,
- 1847-ben mai helyére, az Illés utcába, az egykori Festetics-kertbe.
Arborétum:
A botanikus kert fás szárú növények bemutatására szakosodott fajtája az arborétum. Az egyik legszebb arborétum, ahol eddig jártam, az a Desedai Arborétum volt. Itt olvashatsz is róla. A Gödöllőn található arborétumot is bejártuk már keresztben és hosszában is. Az egyik legjobb dolog az arborétumokban, hogy kutyát is be lehet vinni. Legalábbis abban a kettőben, amiben eddig jártunk, be lehetett.
A Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert
Igyekeztem elkészülni az ebéddel, hogy minél előbb el tudjunk indulni, hiszen télen hamar lemegy a nap, és onnantól már dermesztővé válik a hideg.
Megközelítése:
Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert
Útvonalterv Gödöllőről: Gödöllő, Szada, Veresegyház, Őrbottyán, Vácrátót. 16.5 km mindösszesen.
Útvonalterv Budapestről: 45.6 km, 37 perc, Itt lehet megnézni a pontos tervet.
Nyitvatartás:
Szabadtéri gyűjtemények:
március 1. – november 1. minden nap: 8:00 – 18:00
november 2. – február 28. minden nap: 8:00 – 16:00
Beltéri Kiállítóterek:
március 1. – november 1.: 8:30-17:30 Hétfőnként az üvegházak növényvédelmi okokból zárva tartanak!
november 2.-február 28.:8:30-15:30 Hétfőnként az üvegházak növényvédelmi okokból zárva tartanak!
A kert látogatásához védettségi igazolványra nincs szükség.
Jegyárak:
egy csomó féle lehetőség van, így inkább csak belinkelem nektek.
Séta a kertben:
Önállóan is bejárhatjuk a saját ütemünkbe az egész botanikus kertet aszerint, hogy ép merre látunk meg valamit, ami felkelti az érdeklődésünket.
Illetve van egy olyan lehetőség is, hogy a botanikus kert által ajánlott különféle tematikus útvonalakon barangolunk, amik úgy vannak csoportosítva, hogy az mennyi időt vesz igénybe. Ilyenek pl.: A hónap növényei(1200-1800m), A Biblia növényei (1500 m), Botanikai tanséta (1650 m), és még néhány. Ezekhez vannak kiadványok, térképek.
Itt tudod megnézni a sétákat, egy rövid leírással és út hosszúsággal.
Végül vannak a vezetett séták: amiről itt találsz infót.
Egy dolog azonnal feltűnt ahogyan oda értünk, a botanikuskert méretéhez és kedveltségéhez képest, nagyon pici a parkoló, alig fér el pár autó. A pénztáros hölgy nagyon kedves, mosolygós, segítőkész.
A kert története:
1827–1870
Korabinszky Mátyás 1786-ban megjelent könyve már két rátóti udvarházról tudósít. A vácrátóti kertről az első említés 1827-ből, a Géczy család 1846-ig tartó földbirtokosságának idejéből származik. Valószínűleg egy egyszerű, átlagos angolkert lehetett a Sződ–Rákos-patak baloldali völgybevágódásának lankáin, olyan, mint a többi középnemesi kastély parkja a XIX. század elején. Az 1842-es katonai térképen már jól látható a kert a kacskaringós útrendszerrel, a tóval, tisztásokkal, nagyjából a mai kert méretének megfelelően.
1871–1921
Többszöri tulajdonosváltást követően 1871-ben döntő esemény történt a kert története szempontjából: Vigyázó Sándor vásárolta meg a birtokot annak összes felszerelésével, állatállományával, ingóságaival együtt.
Vigyázó Sándor (1825–1921) széles látókörű, szigorú erkölcsű, nagyszerű hazafi volt, s nem ő volt az egyetlen ilyen főrendi társai között. Hatalmas vagyonát továbbnövelte felesége, Podmaniczky Zsuzsanna hozománya is. Három gyermekük született. A legidősebb közülük, Josefa, Bolza Pál grófhoz ment feleségül, aki a nagybátyjáról Pepi-kertnek elnevezett szarvasi arborétum megálmodója és felvirágoztatója volt. Az idősebb Vigyázó fiú még ifjú korában hunyt el, a fiatalabb fiú, Ferenc pedig nem alapított családot.
Az ifjú házaspár kezdetben Bécsben élt, de a hazafias érzelmű Vigyázó Sándor haza kívánkozott, ezért az új birtokán lévő régi kastélyt eklektikus stílusban átépítette és méltóképpen bebútoroztatta. A nagy műveltségű birtokos szerette a természetet is, fiatal korában végiglátogatta Nyugat-Európa számos jelentős parkját. Rátóti kastélykertjének átalakítására a legjobb hazai kerttervezőt, a József főhercegnek is dolgozó, hírneves Jámbor Vilmost hívta meg. Néhány évtized alatt Band Henrik főkertész irányítása mellett, óriási költségekkel létrejött a kor stílusának megfelelő, szentimentális tájképi kert pontosan a mai kert kiterjedésének megfelelően. Ennek stíluselemeit (tagolt felszín, tórendszer, mesterséges vízesés, tágas tisztások, nagy nyiladékok szélükön különleges színű vagy alakú fákkal stb.) és a múlt felé forduló, historizáló életérzést kifejező kerti építményeket (vízimalom, műrom, sziklaalagút) mindmáig láthatjuk.
A kerten átfolyó Sződ–Rákos-patak vízének felhasználásával, hatalmas földmunkával és a meglévő tó hasznosításával összefüggő tórendszert alakítottak ki. A kitermelt nagy mennyiségű földdel a lankás domboldalakat még változatosabbá tették. A Vác fölötti Naszály hegyből több éven át szekerekkel szállították a kert építéséhez szükséges, többmázsás köveket, s természetesnek tűnő sziklás oldalakat alakítottak ki. A kert romantikus hangulatának fokozására a patak partjára 1890-ben vízimalmot építettek. A Sziklás-tó feletti keskeny szurdokvölgyben mesterséges vízesést létesítettek, 1904-ben pedig felépült a szigeten a gótikus stílust utánzó műrom. A XIX. század végén már hódított az új kertstílus, az ún. gyűjteményes (dendrológiai) kert, amely minél több egzótát felvonultató, de esztétikus kialakítású élőnövény-gyűjtemény volt. Ez a gyűjtemény szolgáltatta a mai botanikus kert alapját.
1921–1952
1921-ben, 96 éves korában elhunyt Vigyázó Sándor. Végrendeletében roppant vagyonát, könyvtárát, értékes műtárgygyűjteményét, kastélyait, városi palotáit és sok ezer kataszteri hold földjét a Magyar Tudományos Akadémiának ajándékozta. Fia, Ferenc halála (1928) után azonban hosszú pereskedés indult el a lány- és az oldalági örökösök, illetve az Akadémia között a vagyonért, amely az illetékek miatti szűk becsléssel is meghaladta a 20 millió aranypengőt. Az évekig tartó huzavonában az értékes kert egyre pusztult, végül 1936-ban egy pesti ügyvéd birtokába került. Az új tulajdonosok felszámolták az üvegházakat, lebontották a 28 szobás, emeletes kastélyt, s helyette felépítették a ma is látható udvarházat. A kert felét kivágatták, hogy gyümölcsöst telepítsenek a helyébe.
A második világháború – mint megannyi csodálatos szépségű, értékes kastélykertünkben – Vácrátóton is borzasztó pusztítást okozott. 1945 nyarán több száz orosz katona állomásozott itt földbe ásott bunkerekben, sátrakban. A harcok elmúltával szanaszét téglatörmelék, autóroncsok, kerekek, vasdarabok hevertek, köztük lőszer és hadianyag-maradványok. Az udvarház minden ajtaja, ablaka hiányzott, az épületet kifosztották, feldúlták, a szobák trágyával voltak tele, mivel azokat istállónak használták. A kert útjait felverte a gaz, tavai feliszapolódtak, fáit folyamatosan tüzelte a lakosság. Az újjáépítés során több mint kétszáz kocsi szemetet és hulladékot kellett elszállítani területről.
1952 után
A háborút követően, többszöri gazdacsere után végre megvalósult az örökhagyók szándéka, az ingatlan a Magyar Tudományos Akadémia birtokába került, majd 1952. január 1-jén megalakult benne az MTA Botanikai Kutatóintézete.
A modern botanikus kert kialakításában elévülhetetlen érdemeket szerzett az intézet hajdani igazgatóhelyettese Ujvárosi Miklós (1912–1981) professzor. A kert fejlesztésének a fő szempontja volt, hogy az új gyűjteménycsoportok összeállításakor is megőrződjön a kert régi formája. A múlt században készült kertterv felhasználásával helyreállították az eredeti úthálózatot, megtisztították a területet a gyomfáktól és bozóttól, a több évtizede eliszaposodott tavakat és patakmedret kitisztították, valamint új műtárgyak, fahidak épültek. Az óriási iszapmennyiséget a terület feltöltésére használták. A pusztuló növényzet pótlására nagyarányú növényszaporításba kezdtek, s kialakult a négy gyűjteményi egység.
Rövid időn belül sikerült a kertet olyan állapotba hozni, hogy 1961. május 1-jén hivatalosan is megnyithatta kapuit a nagyközönség előtt. Az első évben csak hatezer látogatója volt, de a 70-es évek derekán már évente 110–130 ezer vendég kereste fel a kertet, hogy botanikai ismereteit bővítse, felüdülést, pihenést nyerjen.
Azóta folyamatosan történtek fejlesztések a kertben. Új raktár és műhelyépületek létesültek, az üvegházak új típusú fűtésrendszert kaptak, a kerti öntözőrendszer nagy részét korszerűsítették, s a tájképi kerti építményeket is renoválták. A változások és fejlesztések mellett ugyanakkor az elmúlt évtizedekben drámaian, mintegy felére csökkent a kerti dolgozók létszáma, nem kis nehézséget okozva ezzel a kert megfelelő szinten tartásában. Ez a tendencia csak a 90-es évek közepére állt le.
Az ezredforduló óta a látogatók tájékoztatására új térképek, ismertetőtáblák kerültek kihelyezésre és Tanséta ösvényt jelöltünk ki. Megépült a Berkenyeház, az új pozsgás- és kaktuszház, és jelenleg is folyik az üvegházak átépítése.
A botanikus kert vezetői az 1978-ban nyugállományba vonult Ujvárosi Miklós után Pócs Tamás, Borhidi Attila, Kereszty Zoltán és Kósa Géza voltak. 2019 óta Zsigmond Vince vezeti a kertet.
Forrás: Innen
A Nemzeti Botanikus Kert egyik hatalmas értéke (szellemi, kultúrtörténeti vagyona), hogy egy egykori kastélykertben születhetett meg, ami a XIX. század végére igen értékes kertművészeti alkotássá vált. Mit is jelent ez? Az 1800-as évek első felében egy egyszerű, átlagos angolkert lehetett a helyén, amelyben – a korábbi idők kertdivatjára jellemző szigorú, mértani formák helyett – a természet lágyívű vonalvezetése szerint alakították ki az akkori udvarház körüli kertet. Ez természetesen a kerti utakra is igaz volt: kanyargós, íves, szabálytalan formák jellemezték. A kor divatjának megfelelően a városokban létrejövő parkokban és a nemesi kúriákban is megjelentek a hatalmas lombkoronát kifejlesztő, termetes, hazánkba újonnan bekerülő fafajok, köztük a fehér akác, a pagodafa, a fekete dió és a platán. Ez utóbbi nevét is kölcsönzi ennek az időszaknak, amit „platánkor” kifejezéssel illet a szakirodalom. Hatalmas gyönyörű példányok láthatóak a vácrátóti kertben is, hol egyesével, szoliterként, hol csoportokban. Ebből az időszakból országszerte igen sok tekintélyes platán áll még kastélykertekben, közparkokban. És mivel ez a korszellem a tájképi hatásokat, látványokat részesítette előnyben, szerencsésen a természetes növénytakaró képviselőiből is számosat meghagytak a parkok kialakításakor. Vácrátóton a Sződrákosi-patak partmenti területeinek jellemző ligeterdei fafajai a mai napig megtalálhatók: tölgyek, kőrisek és szilek (egy óriás vénic-szil élte túl a szilfavészt) mára több mint kétszáz éves példányai váltak a tájképi kert elemeivé.
A második katonai felmérés (1806–1869) térképlapján már a patakon túli terület is a kerthez tartozott, de kertszerűen a patakon inneni területek voltak kialakítva, az előbb leírtak szerint. A XIX. század utolsó harmadában hatalmas minőségi ugrás történt a kert kompozíciójában. Az új tulajdonos, gróf Vigyázó Sándor roppant méretű szellemi és anyagi tőkét fektetett a fejlesztésébe, miután 1871-ben megvásárolta a vácrátóti birtokot. Megbízta a kor egyik legnevesebb, Angliában képzett kertészét-kerttervezőjét, Jámbor Vilmost a vácrátóti kert új tervének elkészítésével. (Jámbor Vilmos többek között Alcsúton és a Margitszigeten is dolgozott.)
Christian Cay Lorenz Hirschfeld német filozófus Európa-szerte nagy hatással volt a kor kertépítészetére. Tanai szerint a kertnek a lelket kell megmozgatnia. Különböző hangulatú részletek, képek létesítését kívánja: az élvezet, a boldogság, a nehéz szív, a csodálat, a lenyűgöző nagyság, az áhítat, a vadság, a meglepetés, a tisztelet, a nyugalom és a béke hangulatait kell kiváltani. Ezek az elvek érhetők tetten a romantikus tájképi kertek megformálásában.
Az 1883-as kataszteri térképen már a patakra felfűzött tórendszer, a szigetek, a kertet gyűrűszerűen átfogó körút, valamint a kisebb kacskaringós sétautak is jól láthatóak. Ez a térképlap megjeleníti azt a fenyőgyűjteményt, amely a mostani sziklakert és az egynyári ágyások helyén állott a XX. század első harmadáig. A kert szerkezete, elemei tökéletesen megfelelnek a Nyugat-Európában az 1700-as évektől dívó mintának, amely a festészetből ismert képekre épít. Patak, tavak, vízesések, síkok és lankák, rétek, facsoportok, sűrűségek, sziklák, hidak, kerti lakok, gloriettek vagy szentélyek, romok – mind egy árkádiai táj hangulatának megidézői és térbeli megformálásai, mintha öröktől fogva így állnának ott a (már tudjuk: ember alkotta-átalakította) természet ölén.
A Vigyázó család kertjében is sorra épültek be a tájképi kert szentimentális hatást fokozó elemei: a különleges alakú és változatos lombszínű fák (például tornyos tölgyek, szomorú gyertyánok, vérbükkök) a három teljesen különböző karakterű tó, a kisebb-nagyobb szigetek, hidak, egy sziklamagason emelkedő filagória (a Ferenc-halom tetején), majd a sziklaalagút és a vízimalom, végül pedig a patak és az Iker-tavak ölelésében a gótika korszakát idéző műrom. Mindezek kialakításához persze évtizedek kellettek. Az említett kataszteri térképen még csak a Nagy-tó és az Iker-tavak láthatók, míg a Sziklás-tó, a páfrányos-árnyékliliomos sziklakertet („alpinetum”) magában foglaló vízesés és a fenyőfélékkel betelepített hegyi szurdokot megformáló környezete csak ezt követően (az 1890-es években) került megvalósításra, a vízi malom és végül a műrom pedig végül „csak” 1904-ben készült el. Ez a „csak” szó annak tulajdonítható, hogy kivételes kortörténeti és kerttörténeti dokumentációt köszönhetünk az 1900-as Párizsi Világkiállításra készülő millenniumi Magyarországnak, amely viszont még nem tartalmazta a később elkészült műrom képeit. A Világkiállításon bemutatott értékek között szerepelt egy száz magyar kastélyt és kastélykertet bemutató fényképsorozat is, amelynek elkészítésével Klösz Györgyöt, a neves budapesti fotográfust bízták meg. Így került valamikor 1895–1900 között Klösz György Vácrátótra a Vigyázó-kastély fotódokumentációjának elkészítése céljából.
Az akkor rögzített (és a Fortepan archívumában mindenki számára elérhető) képek lehetővé teszik, hogy összevessük a múltat a jelennel, a frissen elkészült kert arcát a mára évszázados kert arcával, hogy megismerhessük az időközben, a történelem viharos vagy épp szomorú időszakai alatt elvesztett épületeket, építményeket, és egyben segítik meghatározni a jövőbe mutató terveink irányát, támpontokat adva a helyreállítási és rekonstrukciós munkákhoz.
Ez a szerkezetében és alkotóelemeiben az utókor számára igen szépen megmaradt tájképi kert az egyetemes szellemi kultúra része, teljes egészében kettős védettség alatt áll: mint kerttörténeti örökség műemléki oltalmat, mint természeti örökség természetvédelmi oltalmat élvez. A történeti kertet nagyban gazdagítja, hogy 1961 óta botanikus kertként működik, és immár az ország legjelentősebb tudományos növénygyűjteményével rendelkezik.
Forrás: innen
Vácrátót az Alföld egyik északi kiöblösödésében, a Veresegyházi-medence és a Gödi-lapály találkozásánál fekszik 100–200 méteres tengerszint feletti magasságban. Az enyhén hullámos felszínt ma homokpusztákkal, nedves rétekkel váltakozó szántóföldi táblák, kiskertek, nadrágszíjparcellák, valamint ültetett akác- és fenyőerdők tagolják. A felszínt nagyrészt folyami eredetű, a jégkorszak idején a Duna és más vízfolyások által ideszállított, erősen meszes homok borítja. A homok mellett előforduló rozsdabarna erdőtalaj valamikori erdők jelenlétére utal.
A terület a Börzsöny és a Dunazug-hegység esőárnyékában fekszik, így az évi csapadék mennyisége (kb. 250–400 mm) az Alföld szárazabb területeivel azonos. Mint más homokvidékeken, itt is nagy a nappali-éjjeli hőingadozás. Gyakran jelentkezik súlyos aszály. A kerten átfutó, Dunába torkolló Sződ–Rákos-patak völgye fagyzugos, sokszor megáll benne a köd, gyakoriak a kései és a korai fagyok, és az igen erős téli lehűlés után a hófoltok, valamint a tavak jégpáncélja csak lassan olvad el.
A kert mai területének túlnyomó részét kétszáz évvel ezelőtt homokpusztagyepek, valamint a Sződ–Rákos-patak mentén gazdag, cserjeszintű keményfa ligeterdők foglalhatták el. A homokpusztagyepek jellemző növényei a tömeges csenkeszfajok (Festuca) mellett, például a kék szamárkenyér (Echinops ritro ssp. ruthenicus), a báránypirosító (Alkanna tinctoria), a pusztai kutyatej (Euphorbia seguieriana), a homoki árvalányhaj (Stipa borysthenica), a kései szegfű (Dianthus serotinus), a homoki imola (Centaurea arenaria), a homoki kikerics (Colchicum arenarium), a homoki nőszirom (Iris arenaria) és a homokviola (Syrenia cana) stb.
A tölgy-kőris-szil ligeterdők fő fafajainak, a kocsányos tölgynek (Quercus robur), a vénic szilnek (Ulmus laevis) és a magyar kőrisnek (Fraxinus angustifolia ssp. pannonica) idős példányai ma is fellelhetők a kert patak menti, valószínűleg természetes előfordulású ligeterdőfoltjában. Az eredeti növénytársulások maradványait ma már csak a környékbeli természetvédelmi területek őrzik (a Sződ és Sződliget környéki ligeterdők és rétek, a Fóti-Somlyó, a Tece-patak menti láprétek és homokpusztagyepek stb.).
Sajnos e földrajzi körülmények nem igazán kedveznek egy egész évben dúsan zöldellő növényzet kialakításának. Sok növényfaj, a savanyú talajt kedvelő rododendronok, számos örökzöld- és fenyőféle vagy a bőséges monszunesőkhöz szokott távol-keleti növények nem nevelhetők sikerrel a kertben. Mindezek ellenére a vácrátóti botanikus kert hazánk messze leggazdagabb élőnövény-gyűjteményét tudhatja magáénak, mivel a közel két évszázados kertben a növényzet és a tórendszer hatására kialakult kedvező mikroklíma igen sokféle igényű növénynek teremt kedvező életfeltételeket.
Állatvilág
Állatvilág
A kert védett területe, gazdag, változatos növényanyaga számos különféle állatfajnak is nagyszerű élőhelyet biztosít. Az emlősök közül csak a rágcsálók (mókus, mogyoróspele), a kisragadozók (nyest, menyét, róka, vidra) és a rovarevők (sün, cickányok és több denevérfaj) képviseltetik magukat, hiszen a kert fallal van kerítve.
Az eddigi megfigyelések alapján 62 madárfaj fészkelése bizonyított a kertben. Jellemzők a rigók, cinkék, harkályok, poszáták, füzikék, baglyok, a fülemüle, az erdei pinty, a zöldike, a csóka, az örvös galamb, a tavakban pedig a tőkés réce. Néhány, már ritkaság számba menő madárral is találkozhatunk, például szalakótával, füles kuvikkal, jégmadárral vagy fekete harkállyal. Az ellenőrzött mesterséges odútelep és a rendszeres téli etetés is segíti a madarak megtelepedését.
A kert több sikló- és gyíkfajnak ad otthont, és számos békafaj szintén megtalálja lakóhelyét és szaporodási lehetőségét a tavakban. A patakban és a tórendszerben 22 megtelepedett halfaj élvezi a védettséget. A változatos növényzet rendkívül gazdag rovarvilágot eredményez – ezt az is segíti, hogy csak a minimális növényvédelmi tevékenység folyik a területen. Egy feltáró vizsgálat alapján kiderült, hogy 73 vízi és szárazföldi puhatestű faj (kagyló és csiga) él a kertben.
Az állatvilág szervesen illeszkedik a gyűjtemények növényanyagához, és teljes védelmet élvez. A figyelmes látogató állati nyomokkal is találkozhat, amely lehet egy-egy lábnyom vagy megrágott dió, mogyoró. Számos jel árulkodik a kert gazdag állatvilágáról.
Alig, hogy beléptünk, máris egy érdekességre leltünk. A BERKENYEHÁZRA.
Mi is ez?
Berkenyeház 2022-től télen is nyitva tartó kiállítás. Az ide betérők megismerkedhetnek a botanikus kertek szerepével, betekinthetnek a Magbank rejtelmeibe. A kiállítás rávilágít a biológiai sokféleség szerepére életünkben és megőrzésének jelentőségére. Felnőttek és gyereket egyaránt találnak itt érdekességeket.
Az idő rövidsége miatt ide mi nem mentünk be, inkább a kertből szerettünk volna többet látni.
A Berkenyeházzal szemben ezen a széles, macskaköves úton indultunk el felfedezni a botanikus kertet. Mindig arra mentünk, amerre ép láttam valamit, amit szerettem volna lefotózni.
Már messziről megláttam egy hatalmas térképet, amit megörökítve, nagyjából mindig tudtam kb. merre járunk.
Elég csípős hideg idő volt, így sehol sem álltunk meg sokáig, inkább mindig mozgásban voltunk.
A fiúk nevetgéltek, viháncoltak, beszélgettek, én pedig ámuldoztam és fotóztam
A tó mellet álló női alak, aki hegedűt tart a kezében, megihlette a fiúkat. Nézték, nézték majd így szóltak: -“Mami, észrevetted, hogy a Nő alakja, pont olyan, mint a hegedűé, amit a kezében tart?” Néztem, néztem, majd rá kellett bólintsak, hogy valóban.
A Nagy-rét
A kastély teraszáról elénk tárul a tájképi kertek egyik jellegzetes, elmaradhatatlan eleme, a széles tisztás, a Nagy-rét, amely vizuálisan is tágítja a kert szerkezetét. Ugyanilyen hatású a mögötte fekvő Nagy-tó víztükre és a még távolabb a dombra futó széles nyiladék. Az ilyen tisztásokat hajdani tervezőik változatos fákkal szegélyezték, így évszázados fák koronája alól szemlélhetjük a hosszan kinyíló teret.
Nyolc állomásból álló mese tansétával várják a gyerekeket a vácrátóti botanikus kertben, a növények mesebirodalmában.
A gyerekek egy-egy növény – például a cukorjuhar, a nárcisz, a bambusz, a nyírfa vagy a fűz – mellett rövid történetet találnak.
A mesék révén megismerhetik többek között a bambuszban talált lány történetét, megtudhatják, hogy mi a lustaság átka, mi történt az ifjú Narkisszosszal, amikor meglátta magát a víztükörben.
A meséket követő ismertetőkből a nagyobbak azt is megtanulhatják például, hogy a bambuszok többsége életében csak egyszer virágzik, hogy a cukorjuhar levele szerepel Kanada címerében és hogy a közönséges nyírfa sem közönséges növény, kérgét az első világháború idején a katonák tábori levelezőlapnak használták.
A történeteket a Nemzeti Botanikus Kert kurátora, Fráter Erzsébet által írt két könyvből, az Erzsébet királyné esete a rozmaringgal és a Mesés növények, növényes mesék című mesekönyvekből válogatták, amelyek különböző földrészek népeinek növényes mondáit, mítoszait, anekdotáit dolgozza fel.
Filmek színhelyéül is szolgált a botanikus kert.
Itt forgatták többek között az 1977-ben bemutatott Abigél egyes részeit, amelyben a Matula Leánynevelő Intézet kertjévé vált a környék, és az 1973-es A palacsintás király jeleneteit is. De A Pál utcai fiúk híres füvészkerti kültéri jeleneteit is ez a csodás helyszín tette igazán emlékezetessé, melyet 1969-ben mutattak be a nézőknek. Az arborétum biztosította a hátteret az 1939-es Halálos tavasz egyes részeihez, illetve az 1980-as Psyché különleges, álomszerű felvételeihez.
Műrom
Mielőtt a botanikus kertbe indultunk, megnéztem néhány fotót róla. Nagyon vártam, hogy megpillantsam az épített romot. Az ilyen helyek, valahogyan visszarepítenek az időben és én simán oda tudom magam képzelni, amikor még ilyen várakban, kastélyokban éltek a hercegnők, amikből mára már csak rom maradt. Persze ez nem ilyen rom, de akkor is.
Az Iker-tavak és a patak ölelésében, évszázados fák rejtekében áll az elmúlást megidéző, gótikus stílusú műrom. Azt hihetnénk, időtlen idők óta áll itt, és aprózzák lassan a századok, pedig a kastélykert szinte legutolsó elemeként készült el 1904-ben. Eleve romnak épült, mint az a tájképi kertek korszakában teljesen természetes volt. Magyarországon is több neves kastélykertet díszített műrom, az egyik a híres tatai angolpark. A rom, mint kertművészeti elem már korábban is jelen volt az itáliai kertekben, de a XVIII. században új értelmezést és nagy figyelmet kapott.
Ahogyan sétáltunk tovább, erős csobogásra lettünk figyelmesek. És lám-lám, mire bukkantunk. Jó-jó tudom, nem egy Niagara-vízesés, de én imádtam.
Rábukkantunk a helyre, ahol Jancsi és Juliska raboskodott, legalábbis azUramnak ez jutott eszébe, amikor megláttuk a régi Vizimalom épületét.
A legfeltűnőbb kerti stíluselem a Vízimalom, amely sohasem őrölt gabonát, se nem fűrészelt, se más munkát nem végzett, csupán dísznek, kerti pihenőhelynek készült az 1890-es években. Eredetileg nádtető borította, jelenleg egy vele egykorú épület bontott cserepe fedi. Megfelelő vízjárás esetén ma is komótosan vagy szaporábban forog nagy kereke. Átellenben egy sziklaalagút vezet ki egy tóparti hangulatos padhoz, ahonnan a Sziklás-tó vizét és környezetét szemlélhetjük.
Egy kellemes hétvégi sétához, az év bármely szakaszában csak ajánlani tudom a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertet.
Jó szórakozást hozzá!