cékla
Alapanyagokról infó

Cékla

Származása:

pexels eva elijas 5502852

A cékla a Földközi-tenger környékén őshonos, már i. e. 3000-ben ismerték. Magyarországon a 17. században vált ismertté. Lippai János a vörös, fehér és sárga változatát is leírta, a modern, étkezést szolgáló fajták a 19. és a 20. században terjedtek el.
 
 Egészségre gyakorolt hatása
Sokféleképpen fogyasztható, nyersen, pácolva, főzve vagy sütve, de táplálék kiegészítőként, akár porított formában is. Napjaink igazi slágere a céklalé, amit présgéppel bárki elkészíthet. Növekvő népszerűségét elsősorban egy 1983-ban, a Journal of Cancer szaklapban megjelent tanulmánynak köszönheti. A kísérletet görög tudósok végezték, az eredmények szerint a megnövelt céklafogyasztás csökkenti bizonyos tumorok, főként a vastagbélrák kialakulásának lehetőségét, valamint lassítja a beteg sejtek növekedését és szaporodását. Turmixokban is kiváló!
pexels polina tankilevitch 4443481
 
Nem is gondolnánk, de ez a föld alatt nővő, szerény gumó, valódi energiabomba, amit a benne lévő fehérjéknek, szénhidrátoknak, zsíroknak és a jellegzetes édes ízét adó cukroknak köszönhet. Bár nem hiányoznak belőle a cukrok, 100 g cékla csak 43 kalória, ezért fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott. A rostok mellett vitamin- és ásványianyag-tartalma is rendkívül sokszínű: gazdag vasban, magnéziumban, cinkben, rézben, mangánban, káliumban, nátriumban, kalciumban, foszforban és szelénben. Főbb vitaminjai az A-, a B1-, B2-, B3-, B6-, B6-, a C-, az E-, a K- és a J-vitamin. A cékla bővelkedik béta-karotinban, folsavban, valamint aminosavakban. Utóbbiak között a különösen értékes, esszenciális, azaz a szervezetben nem termelődők is megtalálhatók. A cékla vöröses, lilás színe egy természetes pigment (betanin) jelenlétére vezethető vissza, melyet az élelmiszeripar is előszeretettel alkalmaz. A termékeken ezt a E162 jelöli.
 
  • Daganatos megbetegedések: ahogyan már említettük, a cékla, hála antioxidánsainak, hozzájárul a daganatok kialakulásának megelőzéséhez, valamint hatékonyan bánik el a már meglévő tumoros sejtekkel. A kutatások szerint főként a vastagbél-, a prosztata- és a mellrák esetében alkalmazható, de a hasnyálmirigy rákos megbetegedései esetében is támogatja a gyógyulást.
  • Pótolja a hiányzó ásványi anyagokat, és vitaminokat: ennek köszönhető, hogy a cékla nagy segítségünkre lehet, ha valamilyen betegségből lábadozunk. Már egy pohárnyi céklalé pótolja azokat a tápanyagokat, amelyeket, akár fekvő betegként, elvesztettünk. Szinte azonnal érezni fogjuk a plusz energiát, éppen ezért, fogyasztása sportolóknak is kifejezetten ajánlott, amennyiben sportolunk, együnk céklát vagy igyunk céklalevet a tevékenység előtt 2-3 órával, bármilyen formában. Kisebb gyerekeknek is nyugodtan adhatjuk, szívesen elfogadják majd ragyogó színe és édeskés íze miatt. A céklában lévő nitrátok előnyösen befolyásolják a mitokondriumok működését, ami fontos szerepet játszik a sejtszintű energiatermelésben. Az elfogyasztott cékla nagyjából 21 százalékkal javítja a szervezet oxigén felhasználását. Magas a vastartalma, elősegíti a vörösvérsejtek termelődését, ezért nagyszerű kiegészítője a vérszegénységben szenvedők étrendjének.
  • Méregtelenít: a cékla, hála benne lévő nagy mennyiségű rostnak és szaponinnak, támogatja a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait, valamint tisztítja a beleket és a vért. Javítja az emésztést és a felgyülemlett salakanyagok rendszeres, alapos kiürülését, ami előfeltétele a tápanyagok megfelelő felszívódásának. Ezzel a cékla segít megelőzni a hiánybetegségek kialakulását. Optimalizálja a máj működését, remekül alkalmazható különféle májbetegségek esetén, mint például a hepatitisz vagy a májzsugor.
  • Védi az érrendszert: jelentős C-vitamin-tartalma révén nemcsak az immunrendszer működéséhez, hanem az erek és a szív egészségéhez is hozzájárul. A céklában lévő folsav a betaninnal együtt, javítja az érfalak rugalmasságát, szabályozza a vérnyomást. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a cékla segítségével, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a szív- és érrendszeri betegségeket, többek között a visszerességet vagy akár az infarktust.

Forrás: innen

A valóban rendkívül kedvező élettani hatásai mellett a cékla kifejezetten ízletes zöldségféle, kellemesen édeskés, enyhén földes ízeit számtalan elkészítési módjából adódóan sokféleképp lehet előcsalogatni. pexels geraud pfeiffer 6607319

A céklához különösen illik a kifejezetten csípős, friss torma, amiből egy keveset az aromái miatt akkor is csempészhetünk a salátába, ha az erős ízeket inkább hanyagolnánk. Apróra kockázott salottával (mogyoróhagymával), de lila- vagy vöröshagymával is változatosabbá tehető a hagyományos céklasaláta.

A fűszerek közül a kömény, a bors egyaránt remek kiegészítője, de több-kevesebb friss vagy szárított rozmaring, tárkony is nagyon jól illik hozzá.

Érdemes kipróbálni a céklasalátát főtt burgonyával is. Ehhez 4 személyre ½ kg céklát és ugyanennyi burgonyát (külön-külön) sós vízben megfőzünk, meghámozzuk, felkockázzuk. 2-3 db friss paradicsomot meghámozunk, felkockázunk, valamint 1 nagyobb fej fehér, ún. főzőhagymát finomra aprítunk. Az egészet tálra halmozzuk, vinaigrette mártással meglocsolva tálaljuk.

Nyers vagy főtt céklából joghurt- vagy majonézmártással is készülhet saláta, akár almát, friss vagy csemege uborkát, hagymát, zellert is adhatunk mellé. A joghurt, csakúgy, mint a tejszín, tejföl vagy bármely sajtféle ellensúlyozza a cékla magas oxálsav-tartalmát. Már csak ezért is érdemes lágy sajtokkal (kecskesajttal különösen ízletes) vagy fetával, főtt tojással társítani a céklát, akár hidegtálakra rendezve – nem egyszerűen mutatós, de teljes értékű és egészséges vacsora vagy ebéd lehet.

pexels sebastian coman photography 3649535

A sokoldalú cékla a desszertek között is megtalálja a helyét. Ha természetes színezékre van szükségünk, akár habcsókok, akár makaronok, vagy épp cukormáz készítésével, néhány csepp céklalével a rózsaszíntől a mély bordóig festhetjük a finomságokat.

A sárgarépához és a cukkínihez hasonlóan kevert tésztákat is szaftosabbá, finomabbá alakíthatunk nyers, főtt vagy sült, finomra reszelt céklával. Kakaó vagy csokoládé, esetleg mindkettő hozzáadásával pedig különleges desszertet süthetünk, méghozzá egyszerűen.

Forrás: innen

Cékla a női szépségért

Elűzi a téli sápadtságot

A cékla kétségkívül természetanyánk egyik nagyszerű csodaszere, hiszen a téli időszakban gyakori esztétikai problémát jelentő sápadt bőrt is élettel telivé varázsolja. A pakolás alkalmazása után pirospozsgás, puha és ragyogó arcbőr néz majd vissza rá a tükörből. Ezzel igazán természetes hatást érhetsz el, és sokkal egészségesebb megoldás, mint a túlzott smink használat.

Késlelteti a ráncok kialakulását

A céklában található likopin nevű enzim kimagasló mértékben járul hozzá a bőr rugalmasságának megőrzéséhez. A céklaléből készített pakolás rendszeres használatának köszönhetően az arcbőr megőrzi rugalmasságát, és jelentősen lassabb ütemben veszít feszességéből. A szemkörnyéki ráncok esetén ugyanakkor nem ajánlott az alkalmazása, mivel az a terület speciális készítményt igényel.

Hatásos a pattanások ellen

pattanások kialakulásának háttérben többnyire egy régóta meghúzódó probléma áll, így minden esetben az elsődleges cél ezen kiváltó ok meghatározása. A pattanások eltüntetésére, illetve kialakulások megelőzésére létező arcápolási termékek az esetek nagy részében csupán felületi kezelést nyújtanak, a probléma eredőjét nem szüntetik meg, így értelemszerűen önmagában a céklalé sem nyújt megoldást, rendszeres alkalmazása azonban ideális kiegészítője lehet az arcápolási rutinnak.

Az ajkadra is kenheted

A szépségrutin fontos része az ajakápolás, különösen a téli időszakban, amikor érzékennyé válik, és még azoknál is problémás lehet, akik év közben nem küzdenek száraz, kicserepesedő ajkakkal. Ha a céklalevet mandulaolajjal vagy kókuszolajjal elkevered, akkor egyrészt a végeredmény pihe-puha lesz, másrészt a zöldség színének köszönhetően a fakó száj problémájának is búcsút inthetsz, hiszen gyönyörű, piros árnyalatot kölcsönöz az ajkaknak.

Forrás: innen

Képek forrása: innen

Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story

81 / 100

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.