A sütőtök kisokos.
6. nap a TÖKÖS HÉTBŐL
Emlékszem még gyerekkoromból, a nagyszüleimnek “hatalmas földbirtoka” volt (legalábbis én akkor annak láttam), ahol burgonyát, káposztát, karalábét, paprikát, paradicsomot termesztettek, majd a nagybani piacon eladták. Nagymamám mindig ültetett tököt is, nem annyira maguknak, mint inkább az állatoknak. Akkor még biztosan nem gondoltam, hogy a tök egyszer kulináris ételek közé fog tartozni. Majd ahogyan telt múlt az idő, egyre inkább teret hódított a konyhákban is a TÖK. Nagyon jó PR-osa van TÖKnek, olyan reklámot kapott, amiről álmodni sem mert.
Ilyenkor ősszel olyan is vásárol tököt, aki alapvetően nem szereti, de a gyermeke kedvéért farag valami ijesztő, vicces töklámpást.
Az üzletek polcain már nem csak a “Halloween Tök” néven elhíresült tököt találjuk meg, egyre nagyobb a repertoár a különböző színű, formájú tökökből.
Mit is tudhatunk a sütőtökről?
- NAGYON TÁPLÁLÓ ÉS ÁSVÁNYI ANYAGOKBAN GAZDAG
Lenyűgöző, hogy mennyi hasznos dolog van benne. Ráadásul amellett, hogy tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, nem teszi tönkre a diétádat. Alacsony a kalóriatartalma, hiszen 94%-a víz.
- MAGAS AZ ANTIOXIDÁNS-TARTALMA
A testedben lévő szabad gyökök fontos feladata, hogy a káros baktériumokat elpusztítsák. De ha túl sok van belőlük, akkor súlyos betegségeket okozhatnak. A sütőtökben lévő anitoxidánsok, így az alfa-karotin vagy a béta-karotin képesek semlegesíteni a szabad gyököket és ezzel megakadályozzák a sejtek károsodását.
NÖVELI AZ ELLENÁLLÓKÉPESSÉGET
A sütőtökben sok a béta-karotin, ami a szervezetedben A-vitaminná válik, ez segít a fertőzések leküzdésében. Szintén magas a C-vitamin tartalma, ami növeli a fehérvérsejt termelést, hatékonyabbá válik az immunrendszered, illetve gyorsul a sebek gyógyulása is.
- JAVÍTJA A LÁTÁST
Gyakori probléma, hogy idősebb korban romlik a szemed. A megfelelő tápanyagok fogyasztásával csökkenhet ennek a kockázata. Itt is a béta-karotin, illetve az ebből létrejövő A-vitamin játszik kulcsszerepet.
- SEGÍTI A FOGYÓKÚRÁT
Tápanyagokban gazdag élelmiszer, de ennek ellenére hihetetlenül alacsony kalóriatartalmú. Így jóval többet fogyaszthatsz belőle, mint más szénhidrát forrásokból (rizs, burgonya stb.). A rostok miatt a sütőtök enyhíti az éhségérzetet.
- CSÖKKENTI A RÁK KOCKÁZATÁT
Számos vizsgálat bizonyítja, hogy az alfa-karotin és a béta-karotin bevitel mérsékli a gyomorrák és más emésztőrendszeri tumorok kialakulásának az esélyét. A tudósok szerint nem csak ezen múlnak a betegségek, de fontosak a megelőzésben.
- ERŐSEBBÉ TESZI A SZÍVET
A kálium, a C-vitamin, a rostok és az antioxidánsok együttesen járulnak hozzá, hogy a tested motorja jobban dolgozzon. Csökkenti a rossz koleszterinek szintjét, így védi az érrendszeredet, emiatt is kisebb a szívbetegségek veszélye.
- EGÉSZSÉGESEBB LESZ A BŐRÜNK
Ebben is hasznosak azok a tápanyagok, amelyekben annyira gazdag. A szervezetedbe kerülő karotinok ugyanis segítenek megvédeni a bőrödet a káros UV sugaraktól.
- KÖNNYEN BEILLESZTHETŐ AZ ÉTRENDÜNKBE
A sütőtök finom és sokféleképpen variálható. Édes íze miatt süteményekbe, pitékbe vagy palacsintába is kerülhet. De jól passzol a sós ételekhez is, így levesekhez vagy tésztaszószokhoz. Önmagában megsütve is remek és a tökmagot külön felhasználhatod.
- Gyulladások kezelésére
A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is.
- Allergia enyhítésére
A sütőtök enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztma rohamokat.
- Méregtelenítő kúrához is kitűnő
Serkenti a máj működését, így kitűnő máj- és vesebetegségek esetén, remek hashajtó és béltisztító, ezért a böjtölés és méregtelenítő kúrák során is érdemes alkalmazni.
A sütőtök kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír.
Honnan származik??
Tanuljunk kicsit a tökről…
A kabakosok, amelyeknek botanikai családjába a sütőtök is tartozik. A sütőtök több méteres, hengeres szárain hatalmas, márványozott levelekkel, sűrűn benőtt serteszőrökkel. Sárga, tölcséres virágai többnyire egyivarúak, azaz, vagy csak porzó, vagy csak bibe van bennük. A termések hosszúkásak, gömb alakúak vagy – mint a legtöbbet termelt Nagydobosi fajtáé – lapítottak, ezüstfehér vagy szürke héjúak. A termés húsa világossárga, sárga vagy narancsvörös, általában 4-5 cm vastagságú. A magja fehér vagy szürke, 30-38% olajat tartalmaz, és a csíraképességét 6-8 évig megőrzi.
Ha tököt szeretnénk termeszteni…
Melegigényes növény, ezért az elvetett magjai csak 12 °C fölötti hőmérsékleten kezdenek el csírázni. Szinte mindenütt megterem, de nem szereti a hideg, vízállásos, erősen savanyú földet. Sok tápanyagra van szüksége, ezért a kiskertben a legalkalmasabb hely számára a komposzthalom.
Vízigénye: elég nagy, mert egy kilogramm szárazanyag előállításához feltűnően sok (780-800 l) vizet használ fel; ezt csak úgy tudja fedezni, hogy terjedelmes, hosszú gyökérzetével alaposan behálózza a rendelkezésére álló termő-területet. Kedvező helyen a sütőtök termése a 6-8 kg-ot is eléri, de a takarmánytökök között nem ritka a 30 kilónál súlyosabb termés sem.
A különböző fajok, fajták termesztési módja megegyezik. Valamennyi jól trágyázott talajt igényel, ennek érdekében a földbe érett trágyát, vagy komposztot kell bedolgozni. A sütőtököt általában helybe vetik, de a palántákat előnevelni is lehet, üvegházban, cserépben vessünk el 2-2 szem magot. A kis sütőtök palántákat a májusi fagyosszentek után ültessük ki a szabadföldbe, fészekbe: 40 cm-es körben kiemeljük a talajt, és az így keletkezett gödörbe 5 kg-nyi érett istállótrágyát, komposztot, vagy műtrágyát teszünk. Fészkenként 5-6 db magot, általában 5-8 cm mélyre. Ha palántát ültetünk, 3-4 elegendő egy fészekbe. A magról kelés után a palántákat ritkítsuk ki, úgy, hogy a fészekben két növény maradjon. A növények hosszú indákat növesztenek, ezért igen nagy helyet igényelnek. Az ajánlott vetési, valamint ültetési sor és tőtávolság 1-2 méter.
A Tökmag vajon mire jó?
100 g tökmag 500 kalóriát és több mint 45 g zsírt tartalmaz. 20 g tökmag olajtartalma egy evőkanálnyi olajnak felel meg. A tökmagolaj telítetlenzsírsav-aránya igen magas, így ez az értékes növényi olaj megkönnyíti a szervezet számára a tápanyagok felvételét.
A tökmagban lévő fitoszterol hormonális folyamatokon keresztül jó hatással van a prosztatára. A szterolok különböző anyagcsere-folyamatokat normalizálnak. A tokoferoloknak és a szelénnek antioxidáns és gyulladásgátló hatása van. A tokoferol további előnyös tulajdonsága, hogy erősíti a kötőszövetet és az izmokat.
Arcpakolás sütőtökből… hm…
Hozzávalók:
- ½ banán
- 1 evőkanál nyers, reszelt sütőtök
- 1 teáskanál frissen facsart citromlé
- ½ teáskanál méz
Pépesítsd össze a fél banánt egy villával, add hozzá a reszelt, nyers sütőtököt, a frissen facsart citromlevet és a mézet. Jól kutyuld össze, majd alaposan tisztítsd meg a bőröd, és kend fel a frissítő elegyet. Nagyjából 15-20 perc hatóidő után langyos vízzel mosd le. Ezt tuti ki fogom próbálni.
És…még egy jó kis arcpakolás
Hozzávalók:
- sütőtök (frissen reszelve, vagy sülve pürésítve)
- 1 ek. méz
- 1 ek. kefir
A méz szinte minden problémát megold, igazi csodaszer: hidratáló, fertőtlenítő és bőrkondicionáló hatásáról is ismert. A fertőtlenítő és baktériumölő tulajdonságát egyébként a hidrogén-peroxid adja, ennek a vegyületnek köszönhető, hogy a méz az erősen pattanásos bőrre is gyógyír. A kefirben található tejsavbaktériumok megtisztítják a bőrt a káros anyagoktól, miközben megfiatalítják. A benne található aminosavak rugalmassá teszik a bőrt, a vitaminok pedig nedvességgel látják el, és ránctalanító hatást is kifejtenek. Ezeknek az összetevőknek köszönhetően ez a házi arcpakolás bevethető pattanásos, de száraz és fakó bőrre is, illetve ránctalanítóként is hatékony.
Hány fajta tök létezik?
“Nyári tökök”
A nyári tököknek lágy borítású magvaik vannak. Ezeket a tököket még azelőtt leszedik, hogy teljesen megérnének. Lágy borításuknak és magvaiknak köszönhetően az egész tök elfogyasztható, kivéve a szárát. A leszedésük után rögtön elfogyasztják őket, kevés főzést igényelnek. A nyári tökfélék kategóriájába tartozik a hosszú nyakú tök, a csavart nyakú tök és a cukkini.
“Téli tökök”
A téli tökök héja nagyon kemény és csak akkor szedik le, ha már teljesen megérik. Hűvös helyen tárolják. A nyári tökkel ellentétben több ideig kell főzni. A téli tökök közé tartozik a boglárka tök, a makk alakú tök és a laskatök.
Milyen tököt válasszunk a boltban, zöldségesnél?
Mondjuk fagyasztással. A tök lefagyasztása egyszerű művelet. Hideg víz alatt mossuk meg a frissen leszedett termést, hogy a szennyeződéseket, növényei maradványokat, esetleges kerti vegyszermaradékokat eltávolítsuk róla. Vágjuk le a szárát, hámozzuk meg és szeleteljük fel azonos méretű darabokra. Az egyforma méretű darabok egyenletesebben főnek meg, mint a különböző formájú és méretű darabok. Forraljunk vizet egy nagy fazékban. A feldarabolt tököt tegyük a forrásban lévő vízbe, és hagyjuk benne 5 percig.
A tököt szűrőbe átöntve hagyjuk lecsöpögni. Majd azonnal merítsük a szűrőt egy tiszta, jeges vízzel teli edénybe. A jeges fürdő segít abban, hogy a tök ne főjön tovább, valamint megmaradjon az eredeti színe és íze a fagyasztás során. A teljesen kihűlt tököt zárható fagyasztó tasakokba vagy fedeles ételtartó dobozokba téve fagyasszuk le. Az ilyen módon mélyhűtött tök akár kilenc hónapig is biztonsággal fogyasztható.
Vannak, akik előfőzés nélkül fagyasztják le a tököt. Ez az eljárás is működik, bár az íze és a színe nem lesz annyira megnyerő. Egyszerűen mossuk meg a tököt, vágjuk le a végeit, majd fagyasszuk le légmentesen záródó tasakba téve.
A tököt úgy is lefagyaszthatjuk továbbá, hogy főzéskor az adott ételből dupla mennyiséget készítünk, az egyik adagot pedig a teljes kihűlés után légmentesen lezárt dobozban a fagyasztóba tesszük. Nagyon fontos, hogy az étel teljesen hideg legyen, mivel a lezárt dobozban rekedt gőz szottyossá teheti az ételt. Az előre elkészített fogásokkal időt takaríthatunk meg, ha például vacsorára veszünk elő belőlük.