Ma egy új, nagyon izgalmas beszélgetéssel készültünk Nektek Reával.
Szerintem mi csajok időről-időre eljátszunk a gondolattal, hogy át kéne rendezni a lakást (van, aki rögtön bele is vág), újra kéne festeni a falakat, le kéne cserélni ezt vagy azt a bútort. Majd körülnézünk a bútoráruházakban és az árakat látva más megoldáson gondolkodunk. Jöhet a saját kezű átalakítás, felújítás….
“Szegény” pasik, meg csak pislognak, mint hal a szatyorban
miközben a terveinket ecsetelgetjük nekik. Ha esetleg még a színekbe is belebonyolódunk, miközben azt ecseteljük, hogy lehetne a kisszoba mondjuk azúrkék, a nappali tojáshéj színű, a gyerekszoba vadgalambkék, a WC dérfehér, és így tovább hupilila, lazacrózsaszín, púder, fagyiszínek is sorra kerülnek.
Amikor Rea feldobta, hogy a szerdai
Beszélgetős írásunk szóljon a BÚTORFESTÉSRŐL, én nagyon megörültem, mert tudom, hogy ő nagyon profi benne, és talán ismét kedvet csinál hozzá nekem is, nektek is…
Rea, mit jelent számodra a Bútorfestés??? Honnan kaptál kedvet, hogy ezt kipróbáld?
Tavasszal nem csak mi szeretünk kicsit megújulni, de vágyunk arra is, hogy az otthonunk is kapjon egy kis frissítést. Vannak, akik csak egy-egy dekorációt, új díszpárnát vagy egy cserép növényt csempésznek az otthonukba, de a bevállalósabbak a falak átfestésébe vagy bútorok felújításába, stílusosabbá tételébe is belevágnak.
A bútorfestés divatja nem újkeletű, hiszen ez a legegyszerűbb és legolcsóbb módja annak, hogy egy kicsit változtassunk az otthonunk berendezésén. Emlékszem, hogy nagynéném már gyerekkoromban is segédkezett a nagymamám rendszeres nyári házmeszelésekor, és pl. egyik alkalommal pirosra festette a kopott Thonett széket, ami nekem nagyon tetszett a fehérre meszelt fallal és a kékre festett lábazattal együtt. Akkoriban még csak zománcfestékek voltak, oldószeresek és büdösek … és hát nem is a szivárvány minden színében lehetett őket kapni. Manapság viszont már környezetbarát vízbázisú festékek hada csábítja a kreatív és vagány otthonra, erkélyre vagy teraszra vágyókat.
Hogyan fogjunk hozzá a bútorfestéshez?
A bútorfestés cseppet sem nehéz. Ismerni kell, hogy mit milyen sorrendben tegyünk és használjunk. Ha a felújítandó darab kicsit rozoga, először meg kell reparálni, megerősíteni a szerkezetet, kijavítani vagy megragasztani, esetleg összecsavarozni a repedéseket, kitölteni a hézagokat.
Ha apró lyukacskák hada látható rajta, akkor biztos, ami biztos alapon elsőként szúölő szerrel kell kezelni.
Erről mondanál pár szót, hogy ez mit is jelent a gyakorlatban?
A szúölőn rajta van a használati utasítás, de egyszerűen be kell kenni vele a bútort, majd Folpackba tekerve, vagy nagy nejlonba zárva pár napot állni kell hagyni, majd levenni a fóliát és alaposan kiszellőztetni, majd tisztítani és ne felejtsük el fatapasszal eltüntetni az éhes bogárhad nyomait.
Milyen szerszámokat használsz hozzá és milyen fatapaszt?
Fatapaszból pedig erre esküszöm, nem szárad be a maradék a dobozba, könnyen felvihető és jól csiszolható, ha natúran szeretné valaki hagyni a fát és csak waxolni, de mégis javítani kell, többféle színben lehet kapni, amelyek keverhetőek egymással. A fatapaszt spaknival, festőkéssel viszem fel a felületre.
Én mindig egy alapos hidegzsíroldós lemosással kezdem, majd alaposan letörlöm tiszta vizes szivaccsal a felületeket, és több napig hagyom száradni.
Ezután javítom a repedéseket, sérüléseket fatapasszal. Ha az is megszáradt, akkor a fölösleges fatapaszt lecsiszolom. Ha teljes mértékben festem a bútort, akkor csak éppen megcsiszolom a felületet, hogy jobban kapaszkodjon a festék, azonban, ha szeretném, hogy a szép régi fa érvényesüljön, akkor alaposan csiszolom … géppel és kézzel is ha bonyolultabb alakzat vagy faragás díszíti a bútordarabomat.
A bútorokra általában krétafestéket kenek, és finomszőrű ecsettel szeretem festeni. A krétafestéket 2-3 rétegben kenem fel, és a száradás után legtöbb esetben a festett darab éleinél, a faragott mintáknál nagyon finom csiszolóvászonnal koptatom. Pontosan ott, ahol amúgy is kopna róla a festett máz a használat során.
Melyik cég festékét használod?
Festékből az Autentico paint Vintage festéket szeretem használni a bútorokra, és waxot is szintén az Autentico-t használok, a színtelent vagy a taupe színűt, amivel a világos színre festett bútorokat lehet kicsit “öregíteni”, a színét kopottá használttá tenni.
Majd az egész felületet természetes anyagokból készült bútorwax-al zárom le, a waxot alaposan beledolgozom a festett felületbe, vagy a festetlen és alaposan megcsiszolt fába.
Mivel viszed fel a bútorra a waxot?
Waxecsetnek a kis tömzsi, sűrű ecset a legjobb, ezeket waxecset néven kell keresni, bármelyik márka jó, ugyanúgy mint a festőecsetből, természetes sörtéje legyen és kicsit formára nyírt
Többféle festékmárka létezik, a legtöbb alá nem javasolnak se csiszolást, se alapozást. Azonban én úgy gondolom, hogy egy kevés csiszolással elkerülhetjük, hogy hónapok elteltével lepattogjon a festék a nem kis melóval felújított bútorunkról. Ha nem krétafestéket használok a bútorra, akkor is minden esetben vizes bázisút választok, de akkor a csiszolás után általában kap egy alapozó réteget a festék alá, biztos, ami tuti alapon. Ha a krétafestékkel festett felületet valaki még tartósabbra szeretné, akkor a waxolás helyett javaslom, hogy 1-2 rétegben kenjen rá matt lakkot így biztosan ellenáll az apróbb karcoknak, olajnak, víznek is.
Mutatnál nekünk egy Ilyen volt-Ilyen lett alkotásodat? ,