Narancssárga szín
Na és milyen érzést érzel, ha a narancssárga színre gondolsz?
- melegség?
- vidámság?
- éberség?
- forróság?
- bátorság?
- érzékiség
- nevetés?
- öröm?
- jókedv?
Egy kis tudomány…
Köznapi értelemben a szín a környezet tárgyainak látással érzékelhető azon tulajdonsága, amit olyan fogalmakkal írunk le, mint a vörös, sárga, zöld és kék stb.
A különböző tárgyak a rájuk eső fényt különböző, rájuk jellemző módon nyelik el, illetve verik vissza. Az emberi látás a visszaverődő fények egyedi sajátosságát (hullámhosszát) színként érzékeli. Agyunk pedig az érzékelt színt az adott tárgy tulajdonságaként értelmezi.
Tudományos szempontból a szín olyan a látással érzékelhető fiziológiai érzet, amelyet a látható fény kelt, méghozzá a hullámhosszától függő minőségben.
A színek a fény hullámhosszával változnak. A látható fények kb. 380-760 nm hullámhossz közé esnek. Ez a teljes látható színspektrum. Ezen belül a fény hullámhosszának változásával együtt változik az észlelt szín (vörös, vöröses narancs, narancs, narancsossárga, sárga stb. az ultraibolyáig), amely tehát az idegrendszerben képződött észlelet az adott hullámhosszú fényingerre. Forrás: Innen
A piros szín kapcsán, írtam már arról, hogy mennyire fontos szerepet töltenek be az életünkbe a színek. Még emlékszem, hogy gyerekkoromban nem voltak színes fotók, csak fekete-fehérek. Kipróbáltam, hogy mennyivel másabb lesz ugyanaz a fotó színesen és fekete-fehéren.
Véleményem szerint, ha nem látnánk színesen a világot, sokkal szegényesebb lenne az életünk. Ha nem látnánk az ŐSZ színpompás színeit, a tenger kékjét, a naplemente narancsos-vöröses árnyalatait… Még elképzelni is ijesztő, nem? Ebből is látszik, milyen fantasztikus hatással bírnak ránk a színek.
A színek hatását vizsgáló tudomány már legalább 200 éves. Körülbelül ekkor jelent meg az író és természettudós Johann Wolfgang von Goethe nagy hatású műve a színek pszichológiájáról.
A színek tudományával foglalkozó legtöbb kutató szerint a színérzékelés központja az úgynevezett limbikus agy, vagyis az agyunk legprimitívebb része. Ez azt jelenti, hogy a színek megtapasztalása szorosan kapcsolódik az érzéseinkhez és a tudatalattinkhoz.
Ha boldogok vagyunk színesbe öltözünk, míg, ha szomorúak, inkább nyúlunk a szürke, a fekete szín felé, teljesen ösztönösen cselekszünk. Persze vannak kulturális, vallási, vagy ép hagyományos jellegű okok is ami miatt egy-egy színt részesítünk előnyben. Hatással vannak ránk a színek, akár akarjuk, akár nem. Befolyásolják érzéseinket, hangulatunkat, viselkedésünket akárcsak a zene. Míg egy relax zene megnyugtat, addig egy disco zene felpörget, egy heavy metál idegessé tesz. (engem)
Tudtad????
A NARANCS, mint szín
Vannak a HIDEG és a MELEG színek, attól függően, hogy milyen érzést váltanak ki belőlünk.
- A narancssárga kifejezetten meleg szín, szinte a forróság érzetét kelti. Ilyenek pl. a látvány kandallók, amik ugyan meleget nem adnak, mégis azt a hatást keltik a narancsos színükkel.
- A narancssárga növeli az agyba jutó oxigén mennyiségét, élénkítő hatású és növeli a szellemi aktivitást.
- A narancssárga egyszerre a nyújtja nekünk a piros szín által sugallt energiát és a sárga boldogságát.
- Stresszes élethelyzetben a narancssárga még inkább gerjeszti a stresszt, így ilyenkor mellőzd a használatát. A narancssárga szín erős, túlzó használata frusztráló, ideges légkört teremtő, vitaindító lehet. Ha ezt tapasztalod, csökkentsd a ruházatodban vagy környezetedben (lakberendezési tárgyak, falszín, kiegészítők használatánál) a narancsszínt, tompíthatod semleges, vagy ellentétes színekkel hatásait.
- A narancssárga átmenetet képez a piros és a sárga között, a szellem és a libidó egyensúlyát hivatott jelképezni.
Hogyan lett a narancsból szín, és mi volt előtte???
A narancs szó eredetileg az ófrancia orenge-ből származik, pontosabban a pomme d’orenge–ből. Az etimológusok azt is megfejtették, hogy ez a szó az arab és perzsa nyelvben is használt naranj-ból származik, az meg a szanszkrit naranga-ból. A legrégebbi angol nyelvű dokumentum – egy végrendelet –, ami színként említi a narancsot, 1512-ből származik.
De addig hogyan nevezték a vörösessárga színt? Nos, sáfránynak; azzal a görögök és a rómaiak már az időszámításunk előtti VIII. századtól kereskedtek. A virágzó fűszersáfrány színe ugyan élénk lila, de a fűszerként használt bibék vörösek. Nem pont narancsvörösek, de akkoriban nem volt narancssárgább dolog Európában. Ez volt a legismertebb asszociációs alap egy melléknévhez: a sáfrányról többen tudták, milyen színe van, mint a narancsról. Jogos közbevetés lehetne, hogy miért nem használták a répavörös szót? Hiszen a répa is narancsszínű, és több ezer éve ismert kultúrnövény; volt ideje eljutni Ázsiából Európába. A válasz egyszerű: akkoriban a répa még nem narancssárga volt, hanem lila. A nacionalista holland növénynemesítők tették ilyenné, hogy a zöldség színe a holland nemzeti zászlót idézze.
Ki az, aki KEDVELI a NARANCSSÁRGÁT?
Ki az, aki NEM kedveli a NARANCSSÁRGÁT?
Hogyan hat az egészségünkre a NARANCSSÁRGA?
Székrekedés, feszültség, megfázás esetén lehet a segítségünkre. Képes növelni a fizikai képességet, mert hat a mellékvesére.
Az egészséges ételek jutnak eszünkbe a narancssárgáról, az étvágyunkra is pozitívan hat.
Lelki egészségünk és a NARANCSSÁRGA szín kapcsolata.
NARANCSSÁRGA a lakberendezésben.
A narancssárga jól illik a főzésre és evésre használt helyiségekbe.
A narancsról úgy tartják, hogy elősegíti a kommunikációt, ezért alkalmas olyan helyiségekbe, ahol interakcióba lépünk másokkal.
NARANCSSÁRGA és a spiritualitás.
A NARANCSSÁRGA szín és a párkapcsolatok egymásra hatása.
NARANCSSÁRGA szín jelentése más országok, vallások életében.
- Kínában és Japánban a szeretet és boldogság színe.
- A buddhizmusban a megvilágosodás, alázat színe, ezért is öltöznek a buddhista szerzetesek narancssárgába.
- A zsidó hagyományban a ragyogás és pompa színe.
- Egyiptomban és Burmában a sárga számít gyász színnek.
- Thaiföldön a csütörtök színe.
- Írországban vallásos szín, szerepel a zászlójukon is.
- Hollandiában a királyi család színe.
- Az Egyesült Államokban a feketével párosítva a Halloween színe.
NARACSSÁRGA szín árnyalatai.
- Az élénk narancssárga tónusok, a narancs és a sárgarépa a legfényesebb színek, amelyek vonzzák a figyelmet. Emiatt gyakran használják a formatervezésben és a belsőépítészetben, mert vidámságot és ünnepséget hoznak.
- A világos narancssárga pasztell árnyalatok a legkönnyebb árnyalatok, amelyeket fehér vagy rózsaszín keverésével kapunk. Ezeket a színeket a legtermészetesebbnek és természetesnek tekintik. A fehér vagy rózsaszín árnyalat nyugodt és harmonikus ízét adja. Meglehetősen gyakran megtalálható a természetben – különféle gyümölcsökben és növényekben.
- Narancssárga szín, nagy részben a vörös felhanggal (cinnabar) – itt a vörös élénk színek dominálnak a sárga felett, több szenvedélyt és energiát hoznak, de a tiszta pirosat kísérő agresszió nélkül. Ennek a színnek tonikus hatása van.
- Sötét narancs – a legnyugodtabb, mélyebb és leggazdagabb hangok. Ez a „ízletes” kombináció képet ad a kényelemről, a melegről és az ősszel. Itt egy barna tónus hígítja a fő szín aktivitását, nemességet és érettséget adva.
- Sárga-narancssárga, okker erős kapcsolatot okoz a hővel, gazdag terméssel, homokkal. Ez az árnyék nyugodtnak érzi magát, miközben aktív marad. A sárga szín meleget ad, a vörös agresszió semlegesül.