Terápia a növényeinknek vegyszerek nélkül/2
Néhány nappal ezelőtt készítettem egy összefoglalót (a terápiákat) bemutatva benne, hogy hogyan lehet a kertünk csodaszép és a benne élő nővényeket, hogyan gondozhatjuk csak természetes módon, mindenféle vegyszerek nélkül.
Olyan módszereket mutattam nektek, amiket én is használok a Kertecskémben, mint pl.: a TEJES és az ÉLESZTŐS OLDAT, illetve a banánhéj áldásos hatását.
Amiről nem beszéltem, pedig szerintem pont ugyan olyan fontos, ha nem fontosabb, hogy SZERESSÜK a kertünket a növénykéinket, hogy ne kötelességből, elvárásból, vagy “mit szólnak a szomszédok, ha” miatt gondozzuk, hanem azért, mert szívből szeretjük csinálni! Igen, tudom, hogy rengeteg idő és energia, ha szép kertet szeretnénk és igaziból sosincs vége a feladatoknak, de olyan ez, mint egy szép lakásbelső. Jó hazaérkezni, meglátni, olvasgatni, relaxálni benne.
Lehet, hogy kicsit túlmisztifikálom, de én hiszek benne, hogy ha a virágok, a fák, a bokrok, a zöldségek, a gyümölcsök megérzik a feléjük irányított figyelmet és szeretetet, akkor azt szépséggel hálálják meg. Ugye ti is így gondoljátok???
Én minden reggel körbe sétálom a “birtokot” és közben meg simogatom a virágokat, leszedem az elnyíltakat, sőt, de most ne nevessetek ki, amelyik úgy látom, hogy gyengélkedik, még azt is megkérdezem: “mi a baj, hogyan segítsek” és ha hiszitek, ha nem, de sokszor meg is kapom a választ. Persze nem szóban, inkább azt mondanám intuícióban, hogy mi a teendő. Átültessem, tegyem máshová, locsoljam jobban vagy kevésbé, vegyem ki a földből és tegyem cserépbe, öntözzem meg valami bio csodával????
Mindegyikért a végsőkig szoktam “küzdeni”, volt már, hogy 3 különböző helyre is átültettem egy növényt, mire megtaláltam a számára megfelelőt. Viszont, ha úgy látom, hogy minden igyekezetem ellenére sem akarja a kertemet díszíteni, akkor hagyom, elengedem, valószínűleg nem az én Kertecskémben van a helye (ritkán fordul elő).
Nincs egyenszabály a kertészkedésben szerintem, nem jelenthetjük ki, hogy ha ezt meg ezt megtesszük vagy nem tesszük, akkor tuti biztos, hogy minden rendben lesz. Hiszen még az én Kertecskémen belül is különbözőek a talajviszonyok. Van olyan rész, ahol egészen jó a föld, de van olyan is, ahol annyira agyagos, hogy ha nincs beáztatva, akkor csákánnyal sem lehet fellazítani.
Nem beszélve a hőmérséklet különbségekről még kishazánkon belül is. Míg nálunk a minap reggel 15 fok volt, addig Nógrádban 6 fok. Meg kell ismerni a kertünk adottságait, a benne lévő fák adta árnyékokat, a telken belül az egyes helyek napos óráinak számát, azon belül is, hogy délelőtti vagy délutáni napocska süti azt a részt.
Kezdő kertészként én is csak megvettem a virágokat, bokrokat, cserjéket és találomra ültetgettem ide-oda. Majd kénytelen voltam néhányat átültetni belőlük, mert vagy nem fejlődött, vagy a tönkremenetel szélén állt, vagy túl napos volt számára a hely, vagy pont fordítva.
Na de térjek vissza a NÖVÉNYVÉDELEMHEZ
Amire én még esküszöm, hogy igazi csodaszer, a tejes és élesztős oldat mellett, az a CSALÁNLÉ.
Szerintem mindannyian ismerjük a csalánt a gyerekkorunkból, így van? Tegye fel a kezét az, aki sohasem esett bele a csalánba és sosem csípte az jól meg?? Biztosan nincs fent túl sok kéz most.
Ha nekem valaki néhány évvel ezelőtt azt mondja, hogy én nem, hogy írtani nem fogom a kertemben a csalánt, hanem, még én fogom ültetni, hát… biztosan kinevetem.
Miért jó, ha van a kertünkben CSALÁN?
- Azért, mert magához vonzza a katicákat és más hasznos rovarokat akik pedig a levél tetveket fogyasztják reggelire, ebédre és vacsira is. A katica akár 60 levéltetvet is megeszik per nap.
- A fűszernővényeknek kifejezetten a barátja, mert segíti a növekedésüket és a csalán által, több illó olajat termelnek.
- Ha vérszegények vagyunk akkor a kertünkből szedett csalánból készíthetünk magunknak salátát, csalánkrémet (isteni finom) és nem csíp!
- A csalánlé készítésekor fennmaradt “száraz”anyagot (szár, levéldarabok) a komposztálónkba tehetjük és mivel a csalánnak magas a nitrogén tartalma, így gyorsítja a lebomlást a komposztálónkban.
- Nem csak a Csalánléből fennmaradt részeket tehetjük a komposztálóba, de a kertben, réten levágott csalánt is, azért, mert: rengeteg káliumot, magnéziumot, nitrogént, foszfort, vasat tartalmaznak, emellett dúskálnak A-, B-, C- és K- vitaminokban és szerves savakban.
- A gombás fertőzések (lisztharmat) és a tetvek ellen kiváló.
- Akár a fűre is önthetjük hiszen a fű szereti a nitrogént.
Miért és hogyan készítsünk Csalánlevet?
- Ha csalánt megyünk szedni, vigyünk magunkkal gumikesztyűt és metszőollót.
- A csalán felső 2 harmadát vágjuk le és otthon daraboljuk fel.
- Tegyük az egészet egy nagy vödörbe és töltsük fel vízzel. Ne tegyük fém edénybe, mert az erjedés során reakcióba lép az edénnyel.
- Ne töltsük tele, mert habozni fog és ha tele tesszük, akkor kifut.
- Naponta meg kell kevergetni, hogy dúsítsuk oxigénnel.
- Néhány nap múlva, rendkívül büdös szagot fog árasztani, ezért érdemes e kert legtávolabbi pontjára tenni, ahol senkit sem zavar.
- Jöhet az öntözés. Amit 1:10 arányban érdemes használni. 1 rész csalánlé, 10 rész víz.
Keresgélés közben bukkantam a TOJÁSHÉJAS megoldásra.
- Egy tyúk tojásának héja durván 96%-ban kalcium-karbonátból (CaCO3) áll, amelyeket fehérjék kötnek össze egymással. A kereskedelmi mezőgazdaságban a tojáshéjakat épp ezért trágyaként vagy állatoknak szánt kalciumforrásként szokás felhasználni.
Mire lehet még használni a tojáshéjat?
- Amellett, hogy kalcium forrás, egy paradicsombetegséget (csúcsrothadás) is megelőzhetünk vele, ha ültetéskor az ültetőgödörbe szórunk egy kis tojáshéjat.
- Használhatjuk ültetéshez is, ha ebbe tesszük a magokat egy kis földdel, majd mehet vissza a dobozába és már csak annyi a dolgunk, hogy nedvesen tartsuk.
- Madáretetéshez is rendkívül hasznos, hiszen a nőstény madaraknak a tojásrakás előtt, sok-sok kalciumra van szükségük. Apróra törve a magok közé lehet keverni és már mehet is az etetőbe.
- A tojáshéj nagyon nehezen bomlik le ezért meg kell örölni, egészen pici-apró darabokra, mert amíg a tojáshéj nem kezd el lebomlani, addig a nővények számára hasztalan.
- Savanyú talajok javítására is kiváló.
Készíthetünk belőle Tojáshéjteát is.
Végül, de nem utolsó sorban a KÁVÉZACC, amiről szeretnék még szót ejteni.
Ugyanúgy, mint a többi alternatív, bio cucc, a KÁVÉZACC is elég megosztó mint kertben felhasználható hasznos tápanyagforrás. Mi elég sok kávét iszunk, így néhány nap alatt összejön egy nagy tejfeles doboznyi zacc, amit én már viszek is ki a kertbe.
Azért mert…
- A kévézacc nitrogénben gazdag, így nagyon hasznos a növényeknek. Viszont tapasztalatból tudom, hogy nem szabad a föld tetejére szórni, mert megpenészedik, bele kell keverni a földbe.
- A savanyú talajt kedvelő növények extrán hálásak lesznek, ha szórsz a földjükre kávézaccot. (rododendron, azálea, hortenzia, páfrány)
A kávézacc kalciumban és magnéziumban is gazdag. Amikor elkezd bomlani, nitrogént, foszfort és káliumot bocsát ki, így a zöldségmagokat zaccal keverve, illetve elvetve gazdag és egészséges termésre számíthatsz.
- Amit ugyan még nem próbáltam, de fogok, az pedig a fűre permetezés, hiszen a nitrogén tartalma miatt a fűnek is hasznos lehet. 1 csésze kávézacc, 10 liter víz és már lehet is permetezni.
- A komposztban is kiváló lehet mivel segít a hő létrehozásában és a nedvesség megtartásában is.
- Én szórtam már ki a hangyák elűzésére is, mivel erőteljes illatát nemigazán szeretik.