Pici falu nagy látványossággal
Sok olyan hely van a világon, kishazánkban, ami mind-mind lehet Bakancslistás. Nekem az egyik ilyen, egy olyan pici faluban van, ahol a lakosok száma egy sima hétköznapon, mindösszesen 428 fő. Majd eljön a vasárnap, és az ide zarándokolók úgy megtöltik a falucskát, hogy lépni is alig lehet. Ebből még nehéz lehet kitalálni. A következő segítség, hogy a Káli-medencében járunk. Aki hallott már erről a helyről, biztosan rávágja, hogy……. aki még most sem tudja, annak elárulom, hogy ez a hely: KÁPTALANTÓTI
Picit utána néztem, hogy azon felül, hogy itt található a Liliomkert Termelői Piac, mit lehet még tudni a helyről.
Összefoglaló
Káptalantóti a Balaton-felvidéken, Tapolcától 6 km-re helyezkedik el. A kis falut a Tapolcai-medence szélén a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács és a Tóti-hegy bazalt tanuhegyek ölelik át. Nevéből a Káptalan előtag azzal kapcsolatos, hogy a faluban egykor a győri káptalannak voltak birtokai. A Tóti név eredete valószínüleg nem a szlovák nemzetnévből származik, hanem a délszláv (szlovén-horvát) népcsoporthoz tartozó tót népnévből képződött. A két részből, Felső (később: Káptalan) -tótiból és Alsó (később: Nemes) -tótiból álló falu 1848-ban egyesült, azaz Nemestóti beolvadt Káptalantótiba. 1256-ban még Tothy néven említették egy okiratban. Templomának első említése 1272-ből való, de a középkori épület elpusztult, és nem is települt újra. A XIII. században épült román stílusú templomának romjai ma is láthatóak (Sabar-hegyi templomrom). A falu lakossága a szőlőművelésből élt. A gazdák a Bodóki-hegyen állították fel a bor védőszentje, Szent Orbán szobrát. Káptalantótit többször felégette a török, lakói a harcok és az adók elől elmenekültek, majd később visszatértek és a község újratelepült. A ma is álló római katolikus temploma 1765-73 között épült barokk stílusban, oltárképe 1828-ban készüt, amelyen Szent Márton püspököt láthatjuk. A településnek jelenleg kb. 500 lakosa van, ennek nagy része idős ember.
Káptalantóti településföldrajza
Községünk története a XVI. századig
A falu története a török időkben
Posta
Kulturotthon
Könyvtár
A vallási élet középpontja századok viharain át az az egyszerű templom volt, amely kiemelkedik a falu apró házai felett. Szent Márton tóti egyházát már 1272-ben említik okleveleink. Ez a templom a mai helyén állt, hiszen az itt felszínre kerülő csontok középkori temetőre vallanak. A XV. század végén János a gyertyavivő, a tóti plébánia templom Mária oltárának örökös káplánja előléptetésért folyamodik Rómába. Ez bizonyítja, hogy a tóti plébánia templom jelentősebb egyház lehetett, ahol a Mária oltárhoz is olyan jövedelem kapcsolódott, ami egy külön pap megélhetését biztosította. A török hódítás időszakában a tóti középkori templom elpusztult. Csak a török kiűzése után, a XVIII. században kel életre újra a plébánia s épül újjá 1714-ben. Templomunk az 1745-ben Biró Márton feljegyzései alapján a következő képpen nézhetett ki: Kórus, szószék, sekrestye és padok találhatóak az épületben, de orgona nem. Szentélye boltozott, a hajó gerendás mennyezetű, tetőzetét fazsindely fedi. Torony nincs, így a harangok csupán fából készült haranglábakon függnek. Fenntartását részben a templom vagyonából, részben a hívek adakozásából fedezik. A templom körül helyezkedik el a temető. 1765-ben a püspök parancsára a hívek elhatározták, hogy templomukat nagyobbra építik. Minden segítség nélkül, csupán a maguk lelkes buzgóságából kifolyólag összeadták a pénzt, és 6-7 kőművessel megvalósították tervüket 7 év leforgás alatt. 1803-ban a templom tornya villámcsapás által ledőlt és több, mint 10 év múlva javították meg. A későbbi évtizedekben többször történt kisebb-nagyobb tatarozás az épületen, amire rendszerint a templomföldek jövedelme nyújtott fedezetet. 1940-ben kapott alapos felújítást. Ekkor több elavult berendezési tárgyat eltávolítottak. A szentélyzáródás ferde félkörét falazással próbálták szimmetrikusabbá tenni és ennek megfelelően új elhelyezést nyert az oltárkép is. A templom belső festésére csak 1946-ban került sor. Ifj. Biró Imre és Jenő festők és vállalkozók voltak. A magyar szenteket festették a hajó boltozatára. A szentélyben a négy evangélista kapott helyet. 1967-ben a tetőszerkezetet felújították. 1970-ben négy színnel festették át az épület belsejét.
Oltárok
Orgona
Szószék
Egyéb berendezés
Az egyházlátogatási jegyzőkönyvek kezdettől fogva beszámolnak a templomi padokról, a keresztkútról, a gyóntatószékről és a szentsírról. Ezeknek helye és formája többször változott.
Egyes feljegyzések részletesen felsorolják a templom belső felszerelését: kelyheket, cibóriumokat, ruhaneműket. Mindezzel a templom a kezdetektől fogva kellően el volt látva. Az akkori viszonyokhoz mérten szinte bőséges volt a felszerelés, melyet a győri káptalan egyes tagjai állandóan gyarapítottak, de a templom is biztosította ezek beszerzését.
Az 1086-ban tartott I. esztergomi zsinat kimondja, hogy egyházat nem szabad felszentelni, amíg az nem adja jövedelmét és földjét. Mindezek alapján a földesurak, mint kegyurak kötelessége volt a birtokain épült templomok jövedelméről gondoskodni. A káptalantóti egyházi kegyúr bőségesen gondoskodott a templom fenntartásáról, költségeinek fedezéséről. Kezdetben nem volt elkülönítve a templom és a plébános jövedelme és ebből meglehetősen sok zavar, pereskedés származott. Erre kitűnő példával szolgál a következő eset is: A kegyúr 1745-ben panasszal fordult a veszprémi püspökhöz és elmondta, hogy Thury Pál, tóti plébános különféle birtokjogi visszaélésekkel együtt a tóti templomnak adott 60 hold föld nagy részét jogtalanul a maga hasznára fordítja. Kifejti a káptalan, hogy régi feljegyzések szerint azért adták a 60 hold földet, hogy annak jövedelméből a templomot fenntartsák. A templom mégis elhanyagolt állapotban van, mert a plébános a maga hasznára fordítja a földeket. A sérelem lényege abban van, hogy Thury Pál a plébániához tartozó földekre házakat építtetett. Ugyan ebben az évben bíróilag betiltják az építkezéseket. A plébános azzal védekezett, hogy a földek a közút mellett fekszenek, mindenki keresztül-kasul jár rajtuk, hasznot alig hoznak, s remélte, hogy a káptalan elnézi és a házépítéseket a saját fenntartására megteheti. A káptalan más dűlőben ajánlott fel területeket az út mentiek helyett, de a plébános ezzel nem törődve súlyosan megsértette a káptalan földesúri jogait. Ezt az ügyet sikerült békésen lezárni, de ettől függetlenül 25 tanut hallgattak ki. Az emberek egy része úgy tudta, hogy 75 hold földje volt a templomnak, de ebből 30-at a plébánosnak engedtek át. Más tanuk 65, illetve 60 holdról tudnak, de ebből 30 a plébánosé, a többit bérbe adták. Egyesek úgy tudták, hogy a jövedelmet a templom szükségleteire fordították. Egy 1817-es feljegyzés szerint ebben az időben a plébánosi telkeken lakó zsellérek évi 3 forint bérleti díjat fizettek. Varga János egy időben pénz helyett évente 14-18 napi mezei munkát követelt. Mivel ezzel a megoldással is csak a problémák voltak, ezért 1820-tól újra pénzben, évi 6 forintban szabta meg a bérletet. 1944-ben a plébános 1-1 házhely után 7,78 pengőt, a templom pedig 3,36 pengő évi bért kapott. Ugyanabban az évben mind a 12 telek tulajdonjogát megvették a háztulajdonosok négyszögölenként 2 pengőért. Tehát pontosan 200 éven át szerepeltek a telkek a plébánia, illetve a templom jövedelmi forrásaiként. Egy 1745-ös feljegyzés szerint a templomnak 7 jobbágytelke van. Valamelyikhez rét is tartozik, amelyen 6 szekér szénát tudtak lekaszálni a hívek. A földek egy részét a plébánosok használják, de az arány nincs meghatározva. A templom fenntartását és kiadásait részben a föld jövedelmeiből, részben a hívek adományaiból fedezik. 1755-ben már pontosan meg tudták különböztetni a templom és a plébános jövedelmeit.
Az egyháznak minden időben szívügye volt a népoktatás, az iskoláztatás. A középkor kolostori és templomi iskoláit a törökdúlás nagyrészt elsöpörte ugyan, de az ország újjáépítésével megindul az iskolaügy rendezése is. A XVIII. század elején rendszerint csak azoknak a falvaknak van iskolájuk és tanítójuk, melyekben plébánia is van. Egy 1737-es feljegyzésben olvassuk Pozsgay György iskolamester nevét. A Helytartótanács 1770-ben országszerte elrendelte az iskolák összeírását. Az egész megyében 519 község közül mindössze 146-nak van iskolamestere. Tótiban az összeírás szerint 20 diák sajátította el az általános ismereteket. A jelentés kitér a tanulók beiskolázására is. Sok helyen kicsi az érdeklődés, a szülők elzárkóznak a gyermekek iskoláztatása elől, sőt visszatartják őket. A tanulók délelőtt és délután is mennek iskolába. Hetente egy egész nap, vagy két fél nap szünetet kapnak. A tanév hosszát nem lehet pontosan meghatározni, de általában csak télen volt tanítás. A feljegyzések alapján az iskolák állapota a következő: Legtöbbször az iskolamester lakása tantermül is szolgál, bár Tótiban ez külön volt. Az iskolamesterek képzettsége nem állapítható meg. Legtöbb helyen a falu jegyzője, továbbá kántor és a harangozó szerepét is betöltötték. A tanítók keresete igencsak változatos. Vannak helyek, ahol 189 forint az éves jövedelem, de átlagosan 50-70 forint. 1766-ban tűzvész pusztított a faluban és 8 házzal együtt az iskola is leégett. 1778-ra újból felépítették. Ez az épület már két részből állt, az egyik a tanító lakása, a másik tanterem. 1898-ban egy teljesen új iskolát építettek. Ekkor már a tanulók létszáma 115-125-re emelkedett. A régi iskola, amely a plébániával átellenben volt, egyre kevésbé felet meg a célnak. 1926-ban Zala vármegye legelhanyagoltabb iskolájának nevezték. A siralmas állapotok láttára 1927-ben 18000 pengő segélyt kapott a falu. 1948-ban államosították a felekezeti iskolákat. 1953-ban egy államosított magánházban alakítottak ki két újabb tantermet, hogy a délutáni oktatást megszüntethessék. 1963-ban még két teremmel bővítették az épületet, s így a hat tanterem biztosította a zavartalan oktatást.
A parasztkertekben általános, mindennapos, szép, fehér liliomot sokszor Mária liliomnak nevezik. Van sok szép egyéb fehér liliom is, fehér, sárga, fekete porzókkal, nemesített fajok. a Királyliliom azonban született nemes!
Számtalan legenda övezi, mindenki magáénak tudja.
Nagyon régóta terveztem, hogy elmegyek, és megnézem ezt a CSODAPIACOT. Most a tervet, tett is követte.
Hogyan juthatunk el autóval:
Budapest-Baltonfüred-Zánka-Tapolca felé
Veszprémből Nagyvázsonyon át Zánka majd Tapolca felé
Keszthely felől Badacsonytomajnál Káptalantóti felé, a községből Zánka felé kihajtani
Tapolca felől Gyulakeszi után Zánka felé balra, majd az első lehetőségnél NEM kell Káptalantótiba behajtani, a következő sarkon van a Liliomkert
Tömegközlekedéssel:
Tapolcáról 8:06-kor jön busz Káptalantótiba, visszaút 15:01 Tapolcára.
Révfülöpig busszal vagy vonattal, Révfülöpön lehet biciklit bérelni a Hullám hostelben és onnan 1 óra alatt fel lehet a Liliomkertbe tekerni, majd egy idő múlva újabb 1 óra alatt visszatekerni és vonatra szállni.
Balatonlelle volt a kiindulópont, így viszonylag nem kellett sokat autóznom, kb. 1 óra alatt, meg is érkeztem. Onnantól, hogy le kellett térnem a 71-es útról, egy konvoj közepén találtam magam, akik mindannyian a Liliomkerti piacra igyekeztünk. Március lévén nem indultam útnak korán, mert a reggelek még igencsak dermesztőek voltak, így 9 után nem sokkal, már meg is érkeztem. Nem akartam hinni a szememnek, a parkoló addigra megtelt. Már a környező utcákba álltak meg, a velem egy időben érkezők. Azt tudtam előre, hogy rengetegen kíváncsiak erre a piacra, de azt álmomban sem gondoltam volna, hogy még ilyenkor márciusban is. Szó szerint hömpölygött a tömeg. Persze gondolhatjuk, hogy a jó dolgoknak hamar híre megy….Majd a végén elmondom, hogy én mit tapasztaltam.
Van itt kérem minden IS!!!
A Liliomkert piacot 2007-ben hozta létre Harmathy Ildikó azzal a céllal, hogy helyet biztosítson a helyi termelőknek kézműves portékáik eladására és hogy a vevők is egy helyen megtaláljanak mindent.
Mivel ez volt az egyik első termelői-kézműves piac, és mert idilli környezetben van, hamar kinőtte magát, és mára a Balaton egyik legkeresettebb látnivalója, kirándulási célpont, egy hely, ami miatt akár az ország másik végéről is útra kelnek az érdeklődők.
A terület szántóföldként szerepelt a nyilvántartásban, ezért a tóti piac hosszú évekig küzdött a fennmaradásért, de mára már megkérdőjelezhetetlen szereplője a falu és a környék turizmusának. A legelején 22 árus volt a piacon, ma több mint 200, és bár lenne rá igény, nem nő tovább a piac, csak akkor tudnak új eladót fogadni, ha valaki kilép.
Nem csak én néztem csodálkozó szemekkel a hogy mi minden finomság, szépség található itt meg, de “Soma” is vágyakozva ugrálgatott fel az egyik stnadnál.
Figyu gazdi, én itt most megállnék!!!!!
Húúúúú, aztaaaaa, mit találtam!!!!!
Itt vagyok!!! Itt!!! Itt!!!! Nézz már ide!!!! Ide le!!!!!
Van itt minden, a termelői zöldség-gyümölcs mellett kézműves sajt, lekvár, méz, szörp, frissen sült langalló, isteni rétes, mangalicakolbász és remek házi sütemények, de találunk itt ékszereket, dísztárgyakat, régiségeket, ruhákat és mini antikváriumot is.
Ahogy az egy jó termelői piacon lenni szokott, kóstolni is sok helyen lehet, és meg is tudhatunk ezt-azt a portékákról, a termelők szívesen mesélnek róluk. Nem olcsó a piac, de ha nem is vásárolunk sokat, akkor is élmény körbejárni, élvezni a forgatagot, nézelődni.
Sütött a nap, kellemes volt az idő, pont olyan volt minden, amire már-már mondhatnánk azt is, hogy TÖKÉLETES. Leginkább nézelődni jöttem, hogy magamba szívjam a hely hangulatát, érzésvilágát, kisugárzását.
Számomra az egyik legszebb, legigényesebb stand:
A legtöbb árus rendkívül kedves, barátságos, segítőkész!!! De mint a világon mindenhol itt is belefutottam néhány olyan emberbe, aki….hát finoman szólva sem kedves (nem szeretném csúnya szóval illetni). Ha nem azért szólítod meg, mert meg szeretnéd venni a portékája felét, akkor ugyan miért is szóltál hozzá, ne adj isten le merészelted fotózni a standját, mit nem képzelsz magadról!!!! Én igyekszem az ilyenekre úgy gondolni, hogy egyszerűen csak rossz napja van, és az év többi napján ő is pont olyan kedves mint a többiek.
Néhány keramikus, szobrász hölgytől, akiknek a termékei különösen tetszettek kértem elérhetőséget, hogy otthon jobban megtudjam csodálni őket.
Cserépkuckó: itt találod
Krisz Ceramica: itt találod
Anikó nagyon mély benyomást tett rám……az első pillanattól, hogy megláttam, azt éreztem, hogy oda kell menjek hozzá, meg kell ismerjem…Illetve ismerem, vagy mégsem…?????,
Igaz Anikó és Bodor István: itt találod őket
Lengyel Zsuzsanna: itt találod
Király Kerámia: Itt találod
Ő ugyan nem keramikus, és nem szobrász, viszont a legaranyosabb balatonlellei alkotó, akinek a műhelye előtt akár hányszor elmentem Lellén, mindig megcsodáltam, és sokszor még fotót is készítettem. Most végre személyesen is megismerkedtünk.
Vintag Évi Design: itt találod
Összefoglalva azt mondanám:
- ha még nem voltál a Liliomkert Piacon, akkor egyszer érdemes elmenni,
- ne vigyél magaddal sok pénzt, mert biztos, hogy el fogod költeni, hisz olyan sok szép, érdekes dolog van, aminek nagyon nehéz ellenállni,
- ahogyan az árúk, úgy az árak sem hétköznapiak,
- érdemes minél korábban érkezni, mert mire már jöttem el 11-óra körül, ki lehetett volna tenni a MEGTELT TÁBLÁT (pedig csak március volt, mi lesz itt nyáron),
- ne gyere éhesen, mert plussz 5 kg-val távozol, olyan illatok, ízek kavarognak a levegőben, hogy már csak attól hízni lehet, hát még ha végig is kóstolsz mindent,
- ami nem tetszett, hogy a hely kicsit elhanyagoltnak tűnt, mint aminek nincs gazdája…… egy kis metszést, gereblyézést, sepregetést elbírna a terület.