saláta
Saláták

Napi fél kiló saláta?

Azt meg hogyan, miért?

Azok, akik régebb óta ismernek, időnként felteszik nekem a kérdést, hogy: “Mit csinálsz, mit eszel, salátán élsz, fogyózól, vagy hogyan tudod tartani a súlyodat?” 

Nagyon érdekes, annak ellenére, hogy számos diétát, fogyókúrát, táplálkozási ajánlást kipróbáltam, legbelül mindig azt éreztem, hogy nincs olyan “aranyszabály”, amit mindenkire lehetne vonatkoztatni. Különbözőek vagyunk, más és más genetikával, mikrobiommal így ami számomra működik, az lehet, hogy másnak nem hoz eredményt, vagy nem az elvártat hozza. A személyre szabott tanácsadás az, ami működhet, ehhez pedig fel kell térképezni, hogy az illető hogyan él, miket eszik, vannak-e betegségei, gyulladás a beleiben, szóval sok szempontot lehet és kell is figyelembe venni egy-egy tanácsadásnál. Én azt tudom elmondani, ami nekem bevált, amivel 5 kg plusz- mínusszal tudom tartani a súlyomat. 

A táplálkozásunk terén is ahogyan az élet számos területén, az elmúlt években olyan nagyot változtak az ajánlások, hogy nem győzzük kapkodni a fejünket. Gyerekkoromban a tej fogyasztása szinte olyan kötelező dolog volt, mint a fogmosás, mára pedig már, ha nem is tilos, de nem ajánlott. Persze ez sem vonatkozik mindenkire, de sokkal egyszerűbb egy általános “tiltást” kántálni és boldog-boldogtalanra ráerőltetni, sőt gondolkodás nélkül ezt el is fogadni, mint utána járni, megérteni, megfigyelni végül pedig eldönteni, hogy NEKEM MIT OKOZ A TEJ. pexels pixabay 236010 1

A mai álláspont szerint a betegségek 95% a beleinkből indul ki, ami már Hippokratész szerint is így volt 2000 évvel ezelőtt. Civilizációs betegséggé alakult a sérült bélfal, ami azt eredményezi, hogy áteresztővé válik. Ezen keresztül olyan anyagok jutnak be a véráramba, ami krónikus gyulladást okoz és már el is indult a lavina. Rengeteget lehet erről olvasni a neten, nagyon még kutakodni sem kell. 

A másik, amit én sosem értettem, hogy miért kellene nekem 5x étkezni, ha egyszer nem vagyok éhes, nem kívánom az ételt. Persze elméletileg tudom, hogy az inzulinszint stabilan tartása volt a cél, ami miatt mindenki ezt szajkózta. Amikor meghallottam dr. Schwab Richard gasztroenterológussal folytatott beszélgetését Friderikusz Sándornak, melyben pont erről kérdezte interjú alanyát, hogy ez az ajánlás mennyire állja meg a helyét, most a XXI. században, mire a válasz: “MEGDÖLT”, azt gondoltam: “hogy na ugye, tudtam én”, éreztem én, pont úgy, mint az, hogy napi egyszer meleg ételt “KELL” enni. Szóval lassan eljön az én időm, bebizonyosodik, hogy nem is csinálom olyan rosszul, pedig sokan szerettek volna már lebeszélni néhány számomra jól bevált étkezési szokásomról. pexels pili toro 126287569 11599717

Az én napi szabályaim
  • A legfontosabb talán a böjtölés. Ami nem egyenlő az éhezéssel, hanem annyit jelent, hogy egy szűkített “időablakban” étkezem. 14-15 órát nem eszem, majd a fennmaradó időben pedig leginkább (80-20%) nyers ételt fogyasztok. 
  • A napi 2-3 l folyadékot fogyasztok. Persze ez sem egy kötelező dolog, de én megfigyeltem magamon, hogy ha nem iszom eleget, akkor olyan szintű fáradtság uralkodik el rajtam, mintha lefutottam volna a maratont.
  • Húst szinte nem eszem. Azért csak szinte, mert halat rendszeresen szoktam enni.
  • Napi legalább 50-60 dkg saláta elfogyasztása. Talán ez a LEGFONTOSABB SZABÁLYOM, mert én hiszem, hogy ezzel jót teszek a szervezetemnek, olyan ásványi anyagokat, rostokat juttatok a beleimbe, ami azok sokszínű flórájához elengedhetetlenek.
  • Rendszeresen sportolok.
  • Korán fekszem-korán kelek, a napi 7-8 óra alvást betartom, sőt, automatikusan felébredek 7 óra alvás után.
  • Vitaminokat, étrendkiegészítőket szedek.pexels polina tankilevitch 3873209 1
  • Lehetőleg minél több időt kint töltök a természetben, túrázom vagy a kiskertemben dolgozgatok.
  • A lelkemet ugyanúgy “gyógyítgatom”, mint a testemet. Véleményem szerint az EGÉSZSÉG “tortájában” egy jó nagy szeletet a lelki egészség képvisel.
  • Igyekszem minden nap tenni valamit, ami NEKEM JÓ, ami feltölt. Legyen az egy virágcsokor készítése, amit a Kertecskémből állítok össze, vagy egy kis kreatívkodás, ami által létrehozok egy olyan dolgot, amire ha ránézek napokig jó érzéssel, boldogsággal tölt el, az otthonom szépítgetése, de még egy bögre kávéval a kis “birtokomon” való reggeli séta is bearanyozza a napom, ahogyan látom a munkám eredményét.
  • Rendben tartom a környezetemet, mivel számomra a belső harmóniához a külső is hozzátartozik.
  • Nagyon korán ébredek, így ezt arra használom, hogy olvasok, legalább napi 30 percet.pexels picjumbo com 55570 196649

Ezek a szabályok számomra kiválóan működnek, egsészégesnek érzem magam és a súlyom is nagyjából stabil. 

Gondolom az 50-60 dkg saláta olvasásakor picit felhúztad a szemöldöködet, hogy azt meg hogy a csudába csinálom. A saláta nem fejes saláta rágcsálását és nem is a hagyományos saláta, uborka, paprika, paradicsom kombót jelenti, leöntve valamilyen ezersziget vagy hasonló szósszal. 

Kezdetben persze én is ezeket ettem, mert nem nagyon ismertem másféle salátát, majd szép lassan megismertem egy csomó féle variációt saláta témában és most akár néhány hétig is napi szinten úgy tudnék magamnak salátát készíteni, hogy nem lenne benne egyforma. 

Nagyjából 13 évvel ezelőtt egy rádióműsorban hallottam először a NYERS TÁPLÁKOZÁSRÓL. Azonnal megfogott és szépen lassan az életem részévé vált. 

A nyers táplálkozás pozitívumai:
  • Sokkal kevésbé terheli meg a szervezetet a megemésztése, mint a feldolgozott ételeké.
  • Az elfogyasztása után nincs “kajakoma”
  • Az élő ételek sokkal több vitamint ásványi anyagot tartalmaznak, mint a hőkezelt ételek. Mivel a hőkezelés során pont ezeket “pusztítjuk” el.
  • Sokkal kevesebb ideig tart az elkészítése, mint egy főtt ételeké. 

Arra gondoltam, hogy szívesen adok ötleteket, mutatom meg, hogy én, milyen salátákat készítek magamnak, hátha ezzel is kedvet csinálok, hogy ti is több nyers ételt fogyasszatok. pexels janetrangdoan 1092730

A mai salátám: Sült cékla saláta

Ahogyan a nevében is benne van az egyik alapanyaga a cékla, amit a legtöbben savanyúságként ismernek, fogyasztanak. 

Rengeteg pozitív hatása van, ha céklát eszünk. Ilyen például:

  • Antioxidánsokban gazadag melyek védik a sejteket a külső szabad gyökök támadásaitól, így például a ráktól is. 
  • Rengeteg vasat tartalmaz, ami vérszegénység esetén kiváló.
  • Kalciumot, magnéziumot és ásványi anyagokat tartalmaz.
  • Piros színét a benne lévő pigmenteknek köszönheti, mely neve a betacianin. 
  • Máj-, a vastagbél- és a bőrrák ellen is kiváló. 
  • Hatásos vérnyomáscsökkentő szer, hiszen segít kitágítani az ereket. 
  • Méregtelenítő és zsírégető hatása miatt tökéletes társunk lehet a fogyókúrákban is. 
  • A benne lévő betain gyulladáscsökkentő.
  • Nitrát tartalmának köszönhetően segíti a szervezet oxigén felhasználását, így edzések alatt is számíthatunk rá. Ha edzés előtt fogyasztjuk, kevésbé fogunk elfáradni, ha utána, akkor segít az edzés utáni regenerálódásban. 
  • C vitamin tartalma kimagasló, így igazi immunrendszer bomba. De pontosan emiatt segít a bőrhibák eltüntetésében is, mivel a pigmentfoltokat is halványítja. 
 Saláta hozzávalói:
  • 1 db cékla
  • 3 kanál olíva olaj
  • ízlés szerint só,
  • rukkola saláta, bébi spenót, jégsaláta,
  • mustár, narancs, fűszerek,
  • alufólia
Elkészítése:

A céklát megmossuk, megpucolni nem kell.IMG20240611113507

Egy akkora darab alufólia közepére tesszük, amibe majd be tudjuk csomagolni.

Megöntözzük egy kanál olíva olajjal, és megsózzuk, majd becsomagoljuk.IMG20240611113631

160 fokos sütőbe tesszük. A méretétől függően 30-60 perc alatt puhára sütjük. Egy hústűvel tudjuk megnézni, hogy belül megpuhult-e. Én nem szoktam teljesen megpuhítani, sokkal jobban szeretem, ha picit roppanós.IMG20240611114832

Amikor elkészült, hagyjuk kihűlni a fóliában, majd kicsomagoljuk, meghámozzuk és kockára vágjuk.IMG20240611155234

Amíg a cékla sül, a salátákat egy tálba tesszük, úgy, hogy a jégsalátát felkockázzuk, a többi salátát pedig széttépkedjük, hogy hasonló méretű legyen, mint a jégsaláta. IMG20240611123811

Az öntet elkészítése:
Egy kis tálba öntjük az olíva olajat, a kifacsart narancs levét, só, bors, zöldfűszerek, mustár majd jól összekeverjük.
IMG20240611121844
A saláta összeállítása:

Az összetépkedett, kockázott salátára rátesszük a felkockázott céklát, ráöntjük az öntettet, lazán összekeverjük és már mehet is be a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek. Igazán fincsi, bármennyit meglehet belőle enni. 

Egy egészséges étel a testünknek olyan, mint egy meditáció a lelkünknek.
IMG20240611155824
Jó étvágyat kívánok hozzá!
 
Minimalist Aesthetic Thank You Card Instagram Story
89 / 100

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük