Ha azt mondom KARÁCSONY, te azt mondod: piros??
Ha visszamehetnénk az időben, és bekukkanthatnák úgy 25-30 évvel korábbi otthonokba KARÁCSONY KÖRNYÉKÉN, vajon milyen karácsonyfákat látnánk??? Piros-arany, kék-ezüst, vidám retró hangulatot árasztót????
Éltél már a 90-es években, emlékszel milyen volt a fátok???
Én már 26 éve, hogy KARÁCSONYKOR a saját családomnak díszítem a karácsonyfát. Volt már sokféle színű, hangulatú, méretű, igazi és mű is. Kezdő fiatalasszonyként sok-sok évig piros színvilágú volt a fánk, pici arannyal kombinálva. Sajnos ebből az időből nincsenek fotóim, de az elmúlt években ilyenek voltak a fáink.
A mai napig, ha becsukom a szemem és arra gondolok, hogy KARÁCSONY, a piros és az arany szín az, ami megjelenik a szemem előtt. Biztosan azért, mert ehhez a két színhez különleges érzés társul. Nem “csak” kezdő fiatalasszony, de kezdő anyuka is ekkor voltam. Így az emlékekhez, páratlan, egyedi érzések is társulnak.
Nálad, a te szemed előtt milyen szín körvonalazódik???
Vajon miért a piros és a zöld szín szimbolizálja a leginkább a KARÁCSONYT?
A kirakatokban az éppen aktuális, trendi színek mellett mindig megjelenik a PIROS szín is.
Nézzétek milyen gyönyörű!
A piros, vörös színről, és ránk gyakorolt hatásáról készítettem már egy kis összefoglalót, amit itt tudtok megnézni.
” A színek emlékeztetnek arra, hogy érző lények vagyunk, akiknek ÉLNIÜK, SZERETNIÜK, NEVETNIÜK és olykor SÍRNIUK kell”. Részlet a Színes otthon című könyvből.
Picit utána kerestem, hogy vajon miért a piros és a zöld szín társult sok-sok évvel ezelőtt a karácsonyhoz.
A piros és a zöld dominanciája egészen a 13. századig nyúlik vissza. A válaszért természetesen a középkori templomokba kell elmennünk, amelyek némelyikében még megtalálható az úgynevezett „szentélyrekesztő” – egy építészeti elem, amely elválasztja a templomhajót a karzattól, illetve a szentélytől. Ezeket a szentélyrekesztőket sokszor gazdagon díszítették, de volt, hogy csak egyszerű fa borítást kapott, éppen az egyházmegye anyagi helyzetétől függően.
Spike Bucklow, a Hamilton Kerr Institute kutatója megfigyelése szerint Angliában, ahol ezek a díszes szentélyrekesztők nem estek áldozatul a reformáció puritánabb esztétikai törekvéseinek, sokkal inkább a zöld és a piros dominált a templomokban. Különösen, ami a szentélyrekesztők színeit illeti: „Igencsak meglepődtem, milyen gyakran ismétlődik ez a két szín” – mondta Bucklow, hozzátéve, hogy természetesen akkor még nem tudta, hogy miért pont a zöld és a piros.
Később, a reneszánsz idején a szentélyrekesztők eltűntek, az újabb templomok tervezői jobban kedvelték a nagy, egyterű épületbelsőket. Nagy-Britanniában egészen a 19. századig kellett várni, amikor a gótika visszatérésével ez a stílusjellegzetességet újra felfedezték. „A vörös és a zöld számunkra viktoriánus kori felfedezés” – mondja Bucklow. – „De miért használták a vöröset és a zöldet a viktoriánusok karácsonykor? Azért, mert ezeket fedezték fel a középkori templomokban. Ez a két szín számukra a kereszténység újrafelfedezését is jelentette.”
1931-ben a Coca-Cola megbízta Haddon Sundblom illusztrátort, hogy tervezze meg a Télapó alakját a reklámjaikhoz.
Ez a Mikulás nem kéket, lilát, zöldet vagy fehér ruhát viselt, hanem vöröset. A fenyő színe pedig a zöld, s így teljes lett a kép.
Forrás: innen
Kelták
Évszázadokkal ezelőtt az ősi kelta nép imádta a piros és zöld színű magyalt. Az emberek megfigyelték, hogy jóval azután, hogy más növények télen elpusztultak, a magyalok örökzöldek maradtak. Ezért úgy gondolták, hogy valami varázslatos van bennük, ami képes túlélni a legzordabb teleket is. Ezeket a növényeket tehát félték és tisztelték egyszerre. Azóta a lét misztériumával társítják, a zöld szín pedig az örök élet szimbólumává vált. Az emberek akkoriban a tél ünnepén a védelem és a jólét szimbólumaként használták az élénk piros magyalt. Idővel a piros és zöld magyalok felakasztásának kelta szokása a piros és zöld színű díszek használatává vált.
Keresztények
Sok keresztény úgy véli, hogy a piros és a zöld színt Jézus élete ihlette, akinek születését a keresztények karácsonykor ünneplik. A zöld Jézus Krisztus örök életét jelképezi, ahogyan egyes fák is örökzöldek maradnak egész télen át. A piros szín pedig Jézus Krisztus keresztre feszítésekor kiömlött vérét jelképezi.
Egy másik elmélet Ádám és Éva történetét veszi alapul az Édenkertben. Akik ismerik ezt a történetet, tudják, hogy Isten arra utasította Ádámot és Évát, hogy ne egyenek azélet fájáról, a jó és a rossz tudás fájának gyümölcséből. De megszegték a tilalmat, és ezért kiutasították őket az Édenből. Ezek a keresztény szimbólumok a templomokban is megtalálhatók. Télen az almafák helyett a keresztények zöld fenyőfákkal díszítették fel a templomokat, és almákat erősítettek az ágaikra, hogy a jó és a rossz tudás fáját ábrázolják. Idővel az otthonokban is elterjedt ez a szokás, és kialakult a karácsonyfa hagyománya. Fokozatosan a piros és a zöld színek lettek a karácsony színei.
Forrás: innen
Hogyan, mivel kombinálhatjuk a PIROS SZÍNT karácsonykor?
Az arany, a fehér mindig szuper párosítás lehet a piroshoz, de használhatjuk csak magában is, illetve zöld növényekkel. A piros szín már önmagában is ünnepi hangulatot áraszt, bármelyen lakásba eltudom képzelni, friss és élénk, vidám. Használjuk, pl. csíkos mintákkal, ha modern a lakásunk, kockással, ha vidéki hangulatúra vesszük. A mostanában teret hódító nagy papírcsillagok pedig nemcsak élénkítik a teret, hanem plusz látvánnyal és dinamikával telítik a teret.
Akkor jöjjenek a mai, ihletet adó, GYÖNYÖRŰ PIROS KARÁCSONYI KOMPOZÍCIÓK!!!
Remélem sikerült néhány ötletet vagy legalább pici KARÁCSONYI HANGULATOT CSEMPÉSZNEP A NAPODBA Kedves Olvasóm.
Érdemes a facebookos oldalt is megnézni, mert oda is teszek fel további képeket, amiket ide nem.
Jelentkezem holnap is, újabb hangulattal, színösszeállítással. Várlak!!!
Heltai Jenő:
Karácsony
A szeretet nagy ünnepén,
Amikor minden csupa fény,
Amikor minden csupa pompa
És csillogó a karácsonyfa,
Mikor az angyal szárnya lebben
És békesség van szívekben,
Nagynak, kicsinynek gyönyörül,
Amikor gazdag és szegény örül,A szeretet nagy ünnepén,
Mikor kiújul a remény,
Amikor testvér minden ember
És egy a másnak könnyes szemmel
Bocsátja meg sok vétkeit,
A dús a kolduson segít,
Mikor fehéren száll a béke árnya
Minden kunyhóra, minden palotára,A szeretet nagy ünnepén,
Amikor annyi költemény
Hirdeti ékes mondatokban,
Hogy végre ismét karácsony van,
Mikor övéihez rohan
Mindenki meghatottan, boldogan,
Mikor mindenki egyetért,
Mindenki egyért, egy mindenkiért.