A hó,a tisztaság, az ártatlanság……a fehér szín
Mutattam már PIROS, RÓZSASZÍN, FEKETE színben pompázó KARÁCSONYI hangulatú dekorációkat. A minap megkérdeztem Babót, hogy számára melyik szín illik a legjobban a karácsonyhoz és ő azt válaszolta, hogy: “a fehér”. Kíváncsi voltam, hogy miért???? Mert: “a FEHÉR az olyan ragyogó, olyan, mint amikor a hóra picit rásüt a nap és úgy csillog”.
Minden kislány álmai között legalább egyszer, megjelenik a HÓFEHÉR MENYASSZONYI RUHA.
Honnan ered a hagyomány, hogy FEHÉR SZÍNŰ A MENYASSZONY RUHA???
A fehér menyasszonyi ruha csak a második világháború után terjedt el igazán széles körben, és a szüzességnél sokkal inkább az esküvőipar marketinges úthengeréhez van köze.
A középkorban már maga a menyasszonyi ruha kifejezés is értelmezhetetlen volt, hiszen a csúcsarisztokrácia kivételével senkinek nem futotta egy olyan ruhára, amit életében csak egyszer vesz fel, a házasságkötése napján. A nők így egyszerűen a legszebb ruhájukban vonultak az oltár elé, és ha a színnel nagyon szimbolizálni akartak valamit, akkor sem a fehéret választották, hanem a kéket – ez volt ugyanis Szűz Mária színe, és vele a tisztaságé és hűségé is.
Királynők FEHÉRBEN.
I. Mária skót királynőé, akinek a feljegyzések szerint a fehér volt a kedvenc színe, és ezért fehér ruhát választott akkor is, amikor feleségül ment II. Ferenc francia királyhoz 1558-ban. Ő 16, a király 14 éves volt ekkor, a házasság pedig azért köttetett, hogy a Valois-házi francia királyok onnantól jogot formálhassanak az angol trónra, mégsem emiatt lett hírhedt az esküvő, hanem mert Mária fehér ruhát viselt a Notre Dame-ban tartott ceremónián, márpedig a fehér akkoriban francia szokás szerint a gyász színe volt. Amikor másfél évvel később a király meghalt, a francia köznép nagy része meg volt győződve róla, hogy a ruha színe miatt szállt rá átok, és az végzett vele.
Egészen 1840-ig kell előre pörgetnünk a naptárat, hogy a fehér menyasszonyi ruha elkezdjen divatba jönni, ez pedig Viktória brit királynő nevéhez fűződik, aki fehér ruhában ment hozzá Albert szász–coburg–gothai herceghez (aki egyébként az unokatestvére volt, de ebbe most ne menjünk bele). Az indok itt szintén az volt, hogy a királynő szerette a fehér színt. Ez az esküvő talán az egész 19. század legfontosabb PR-eseménye volt, az első és eredeti “royal wedding”, ami óta a brit királyi házban az esküvők globális médiaeseménynek számítanak, lásd például Károly herceg és Diana, vagy a közelmúltból Vilmos herceg és Kate Middleton házasságkötését.
A később több mint 60 évig uralkodó, és szó szerint korszakalkotó királynő egy csapásra divatba hozta a hófehér, és lehetőleg selyemből készült menyasszonyi ruhát, amit persze sokáig csak a leggazdagabbak és az arisztokrácia tagjai engedhettek meg maguknak. Forrás: itt
A fehér szín megjelenése különböző kultúrákban.
Fehér szín a Buddhizmusban
A fehér szín számos buddhista legendában is megjelenik, az egyik legismertebb Buddha születésének története, miszerint Buddha édesanyja egy repülő fehér elefánttal álmodott, ami megérintette a királynő jobb oldalát. Úgy tartják, hogy az elefánt képében Buddha maga szállt le a földre, hogy megszülethessen. Ezért az álom Mája királynő számára a szeplőtlen születést reprezentálja, vagyis a szellem diadalát a test felett. Forrás:itt
A fehér szín jelentése.
A szín hiánya. Világosságot, tiszteletet, tisztaságot, egyszerűséget, békét, ártatlanságot, erkölcsiséget, biztonságot, alázatot, sterilitást, bizonytalanságot, lemondást fejez ki. Távolinak tűnő szín. Hideget, telet, semlegességet, de reményt, könnyedséget, házasságot is jelent. Forrás: itt
Biztosan tapasztaltátok már, hogy attól függően, hogy reggel milyen a hangulatunk, ennek megfelelő színű ruhát választunk magunknak arra a napra. Ugyanakkor ez visszafelé is igaz, hogy maguk a színek is hathatnak az érzelmeinkre, közérzetünkre. Gondoljunk csak bele, hogy egy vörös színűre festett szoba, vagy egy halvány, pasztell színű enteriőr a megnyugtatóbb…
Amikor tavasszal színelemzésen jártam, kifejezetten ajánlott színként szerepelt a palettámon a fehér. Szeretem magát a fehér színt, de a ruhatáramban eddig, nem igazán volt jelen.
Kíváncsi voltam, hogy azon túl, hogy ajánlott számomra, mit is sugall a fehér az öltözködésünkben.
Ezt találtam:
Ha sokszor viselünk fehéret, az például azt üzeni, hogy készen állunk helyet adni valami újnak az életünkben, nyitottak vagyunk az új ötletekre, új tudásra és új hódításokra.
Domináljon az öltözékedben a fehér szín, ha tisztázni akarsz egy ügyet, és azt szeretnéd, hogy komolyan vegyenek! A testünk pozitívan reagál a fehér színre, ugyanis az magába foglalja az összes színt, viselőjének vonzerejét növeli. Mivel a fehér szín az összes többi szín összevonása, így semleges és konzervatívnak tekinthető, és a hagyományos üzleti ruházatban használják, gondoljunk csak a hagyományos fehér ingre. Forrás: itt
Végezetül pedig jöjjön a FEHÉR KARÁCSONY!!!
Aranyosi Ervin: Mosoly legyen az ajándék!
Közeledik a karácsony,
a szeretet ünnepe.
A ránk váró szebb napokat,
mivel tölthetnénk tele?
Mi lehetne az ajándék,
ami szép is, és komoly?
Legyen idén a jó szándék,
és arcunkon szép mosoly!Nem kerül egy filléredbe,
mégis szívből melegít,
enyhíti a fagyott lelkek,
rideggé vált teleit.
Add hát szívvel, szeretettel
mindenkinek mosolyod,
s fénybe borul a világunk,
ha minden szív mosolyog!Ajándékozd mosolyodat,
legyen ez egy égi jel,
amitől a szív felderül,
s arcunk ünneplőt visel!
Mosolyoddal hadd terjedjen
másra is a szeretet!
Hadd kívánjak szeretettel
mosoly-gazdag ünnepet!
Érdemes a facebookos oldalt is megnézni, mert oda is teszek fel további képeket, amiket ide nem.