19.000 lépés a Tihanyi-félszigeten
Ha azt mondom Tihany, akkor Te azt mondod: kisvasút, Apátság, kirakodó vásár, Levendula, Visszhang… Mi is ezeket jártuk végig hosszú-hosszú évekig. Idén úgy döntöttem, hogy szakítunk a hagyományokkal és túrázni indulunk a félszigeten.
Az első lépés az volt….
A kompra a jegyárak: 1 felnőtt és egy gyermek, oda-vissza: 2400Ft
Rendkívül flottul ment az egész, sehol sem kellett sokat várni, nem voltak rengetegen, a kompos fiúk kedvesek, segítőkészek voltak. Nálam 5-re vizsgázott a “kompolás” és komp teljes személyzete.
A komp után következett a kisvonat, mivel a túránk kiinduló pontja a Levendula háznál volt, így ez tűnt a legésszerűbbnek, ha felmegyünk az Apátságig és onnan visszasétálunk a Levendula házhoz. Be kellett látnom, bármennyire is más terveim voltak, mégis ha már Tihany, akkor kisvonta, Apátság, Levendulaház, a kihagyhatatlan állomások. A Kisvonat vezetője olyan kedves volt, hogy készített rólunk egy gyors képet. (a frizurám a kompon kissé összekuszálódott, nem készültem fotóra…).
Hamar útnak is indultunk, “szélsebesen” robogtunk felfelé. Meg is jegyezte Babó, hogy :-Régen ez nem gyorsabban ment? Én élveztem minden percét…. Ha már felmentünk, egy gyors Apátság körüli sétát is megejtettünk. Sajnos az Apátság fel van állványozva, sőt az előtte lévő kis park is építési terület, így ott most nem tudtunk elidőzni, pedig Babónak “komoly” tervei voltak a parkban… Persze ha már itt jártunk akkor végig mentünk a “bazáron” is. A teljesség igénye nélkül néhány kép….
Nem időztünk sokáig az Apátság környékén, főként azért, mert kezdett egyre melegebb lenni, na meg azért sem, mert egyre gyűlt, sokasodott az embertömeg, amit Babó nem visel túl jól.
Megcéloztuk a túránk kiindulási pontját, a Belső tavat…..
Itt is jártunk már néhányszor, így az útvonal szinte a “lábunkba” volt. Kishazánk telis-tele van gyönyörűséges tájakkal, szerintem ez is közéjük tartozik.
Egy fotó sohasem tudja tökéletesen visszaadni azt az élményt, azt a csodát, azt a szépséget amit ott és akkor megél az ember lánya, én mégis igyekszem megörökíteni az általam vélt legszebb pillanatokat, hogy megosszam veletek, hogy örökre megmaradjanak ezek az élmények. Ha majd néhány év múlva emlékezni, mesélni szeretnék róluk, akkor csak ránézek egy-egy fotóra, és újra ott leszek a Belső-tó partján….
Az előttünk álló túra hossza: 6 km
A túra jellege: könnyű, nincsnek benne nagy szintkülönbségek, kisgyerekkel is végig járható.
Vízvételi lehetőség: útközben nincs, így készüljünk fel néhány palack friss vízzel,
Időtartama: 2.5 óra (persze csak ha nem tévedünk el, nekünk sikerült…), meg persze ha nem állunk meg minden bokornál, fűszálnál fotózni)
Kiindulási pont címe: Levendula-ház Látogatóközpont, Tihany, Major u. 67., a Balaton-felvidéki Nemzeti Park bemutatóhelye.
Parkolási lehetőség: Parkolás ingyenes a ház környékén.
Akkor induljunk is útnak….
Szinte még el sem indultunk, máris egy klassz kis “fotóalany” tűnt fel. Még a nagyszüleim kertjéből emlékszem az első gémeskútról amit kisgyerekként láttam, és most íme egy másik. Visszarepített az időben néhány pillanat erejéig…..
Az Európai Unió által létrehozott Natura 2000 területek egy olyan összefüggő európai ökológiai hálózat, amely a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, vadon élő állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását és hozzájárul kedvező természetvédelmi helyzetük fenntartásához, illetve helyreállításához. Olyan zöld infrastruktúra, mely biztosítja Európa természetes élőhelyeinek ökoszisztéma szolgáltatásait, valamint jó állapotban való megőrzöttségét. A Natura 2000 hálózat alapja az 1979-es madárvédelmi irányelv (Birds Directive), illetve az azt 2009-ben felváltó kodifikált változat, valamint az 1992-es élőhelyvédelmi irányelv (Habitats Directive).A teljes hálózat Európa szárazföldi területeinek mintegy 18%-át fedi le, ez körülbelül teljes Németország területével egyenlő. Ha ennél többet is szeretnél megtudni erről, akkor azt itt teheted meg.
Mi az Európa Diploma?
Európa természeti örökségének megóvása érdekében az Európa Tanács (Strassbourg) 1965-ben létrehozta az Európa Diplomát. A kitüntetéssel olyan védett területek kerülnek az Európa Tanács védnöksége alá amelyek geológiai, biológiai vagy tájképi sokfélesége Európában kiemelkedő. A Diplomával a területen végzett természetvédelmi kezelés hatékonyságát is elismerik.
Kik nyerték el az Európa Diplomát?
A kitüntetett területek mérete és az ott található élőhelytípusok rendkívül változatosak.
Néhány példa:
Ausztriában a Krimml-vízesés,
Németországban a Wurzacher Ried Természetvédelmi Terület tőzeglápjai,
Svédországban a hatalmas Sarek és Padjelanta Nemzeti Parkok,
Lengyelországban a Bialowieza Nemzeti Park őserdeje,
Olaszországban a Montecristo-sziget Természetvédelmi Terület,
Spanyolországban a Donana Nemzeti Park vizes élőhelyei,
Franciaországban az Ecrins Nemzeti Park magashegységi tájai.
Magyarországon a Szénások Fokozottan Védett Terület
és az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület 1995-ben,
a Tihanyi-félsziget vulkanikus képződményei pedig 2003-ban nyerte el a Diplomát.
Az Európa Diploma adományozása és felülvizsgálata
A Diploma elnyeréséhez szükséges pályázatot a tagországok kormányai nyújtják be az Európa Tanácshoz. A Miniszteri Bizottság egy szakértői csopot helyszíni szemléje alapján hozza meg döntését. A terület kezelőjének éves jelentésekben kell beszámolnia arról, hogy a Diplomához csatolt ajánlásokat teljesítette-e. A Diploma öt évenként történő megújítása előtt újból helyszíni szemlét tartanak. A Diploma vissza is vonható, melyre sajnos már volt példa. A Diplomával járó presztízs megőrzése nagy felelősséget ró a terület kezelőjére.
A Tihanyi-félsziget utóvulkáni képződményei
A Tihanyi-félszigeten hozták létre 1952-ben hazánk első tájvédelmi körzetét. A terület 1997-től a Balaton-felvidéki Nemzeti Park turisztikai szempontból is kiemelt jelentőségű része lett. A szubmediterrán jellegű száraz, meleg térségek közvetlen szomszédságában vízi és mocsári élőhelyek találhatók – utóbbiakra példa a fokozottan védett Külső-tó. A változatos növénytársulásokban olyan ritka fajok élnek, mint a cseh tyúktaréj (Gagea bohemica) vagy a nyugati ajtóscsiga (Pomatias elegans).
Az élő természeti értékek mellett Tihany nemzetközi hírneve elsősorban mégis sajátos földtörténeti múltjának, geológiai és geomorfológiai nevezetességeinek köszönhető. A néhány millió éve itt működött tűzhányók által lerakott bazalttefra (vegyes vulkáni por és törmelék) az időjárás pusztításai miatt igen változatos formakincset mutat, ennek szép példái a Szélmarta-sziklák. Az igazi szenzációt azonban az Európában egyedülálló hévforrás-kúpok jelentik. Az utóvulkáni hatásra feltörő hévforrások vizéből kicsapódott az oldott mész a kova, és közetté válva forráskúpként rakódott le. A száznál több különleges alakú és belső szerkezetű sziklaképződmény többsége a félsziget nyugati részén található.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság jelentős erőket mozgósít a hévforráskúpok kutatására, megőrzésére és bemutatására. A Lóczy-gejzír ösvény Tihany legérdekesebb természeti és kultúrtörténeti látnivalóit fűzi fel, köztük mintegy tucatnyi hévforráskúpot. A látogatók ismeretterjesztő táblák segítségével ismerhetik meg Tihany természeti értékeit, de a szabadon látogatható tanösvény megtekintéséhez szakvezetés is igényelhető.
Gejzírmező
A Szarkádi-erdő és a Belső-tó között elterülő Gejzírmező sziklaképződményei mintegy három millió évvel ezelőtt, a földtörténeti negyedidőszakban keletkeztek. A bazaltvulkánosságot követő vulkáni utóműködés során e területen működött a legtöbb hévforrás. Az itt kialakult forráskúpok közül a legnagyobb az Aranyház-gejzírkúp, mely nevét a tömegesen rátelepedett sárga színű zuzmóról kapta. Az utóvulkáni képződmények kimagasló száma és különleges megjelenési formája volt az egyik döntő érv amellett, hogy a félsziget elnyerje az Európa Diplomát. A Hármashegyi-kúp tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Belső-tóra és az ősközségre, az Aranyház tövében pedig, egy régi pincében, kőzetbemutató látható.
Fő jellemzői
- A jelzést a színe és jelzéskódja alapján lehet azonosítani.
- A turistatérképeken a turistautakat kétféleképpen ábrázolhatják:
- A térképeken az út színjelzését és jelzéskódját piros betűvel az útvonal mellé írják (például Z-).
- A természetben a jelzéseket jól látható tereptárgyakra (fa, kerítés, kő) festik fel, ott a színjelzést – a térképpel ellentétben – a felfestés színe mutatja.
Szabványos jelölések
Színjelzések
Fontossági sorrendben:
kék | |
piros | |
sárga | |
zöld |
Jelzéskódok
| Sáv jelzés a fontosabb kiindulási pontoktól (pl. vasút, villamos, hajó és autóbusz állomásoktól, ill. megállóhelyektől) más hasonlóan fontos pontokig terjedő és a hegységeken (tájegységeken) keresztül vezető turistautak jelzésére szolgál. Ezek közül:
|
Kereszt jelzés olyan átkötő vagy összekötő (ill. rövidítő) utat jelez, amely általában sávjelzéstől sávjelzésig vezet (pl. Márianosztra – Nagyirtás – Kisirtás P+). Ezt a fajta jelzést valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl. állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető útjelzésére is alkalmazhatják (pl. Kóspallag – Szokolya, kisvasút v. m. K+). | |
Négyzet jelzés általában a sávjelzésekből kiinduló és szálláshelyre, lakott településre vezető, ill. az azoktól jövő utakat jelöli (pl. Nagybörzsöny – Nagy-hideg-hegy th. K□). Ezt a fajta jelzést is alkalmazzák valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl.állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető útjelzésére is (Ha a leágazás 2 km-nél hosszabb, ezt szöveges táblával jelölni kell.) (pl. Bükk-tető, S – Nagybarca S□). | |
Kör jelzés forrásokhoz (kutakhoz, ill. egyéb ivóvízvételi helyhez) vezető, ill. az azoktól jövő rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelöl. Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki. (pl. Mátrafüred, Kalló-völgy – Rákóczi-forrás PO). | |
Háromszög jelzéssel a hegytetőkre (csúcsokra), kilátópontokhoz (kilátótornyokhoz) vezető utakat jelölik. (Ha a leágazás 2 km-nél hosszabb, ezt szöveges táblával jelölni kell.) Ez a jelzés is rendszerint más jelzésből indul ki (pl. Dömös, Szentfa kápolna – Vadálló-kövek – Prédikálószék – Király-kút PΔ). | |
L alakú jelzés a romokhoz, műemlékekhez, földvársáncokhoz vezető, ill. az azoktól jövő rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelzi. Ez a jelzés is rendszerint más, azonos színű jelzésből indul ki (pl. Drégelyvárnál PL, ill. Bükkszentlászló – Nagy-sánc SL). | |
Omega jelzéssel a barlangokhoz vezető rövid (legfeljebb 2 km) utakat jelölik. Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki (pl. Nagymaros, Szent-Mihály-hegy S – Remete-bg. SΩ). | |
Körséta jelzéssel rövidebb kirándulásokra alkalmas, a kiindulópontba (pl. parkolóhely) jelzésváltás nélkül visszavezető útvonalakat jelölik (pl. Dobogókő környékén P ill. K körséta jelzések). |
Terepen a kör és négyzet jelzések egyaránt lehetnek üresek (lásd a fenti képen) vagy kitöltöttek.
A négyzet, a kör, az omega, és az L jelzéseket leágazó jelzéseknek nevezzük, közülük általában csak a négyzet jelzéseknél fordul elő a 2 km-nél hosszabb útvonal.
A négyféle színt és a nyolcféle jelzésalakot figyelembe véve összesen 32-féle jelzés lehetséges.
Az egyik legfőbb szervező elv, hogy a színek (és alakzatok) az útvonalak megkülönböztetését segítsék elő. Két azonos jelzésű út ne találkozzon, egy jelzés lehetőleg ne ágazzon el (ezért lett átfestve K +-re a Kohász Kéktúra egy része Upponynál).
A túramozgalmi igazolóhelyhez vezető leágazásokhoz „pecsét” jelet szoktak festeni.
A fő jelzésekhez sorolandó új jelzések a következők: „függőleges kettős sáv” (MSSZ) és „kerékpáros” (KEF).
Út kezdetének és végének jelzése
A turistaút(jelzés) végét az utolsó jelzés alapjának alsó sarkában egy ponttal jelölik. Ez lehet nyíl is, mint indító jelzés, ilyenkor a pont mindig a nyílheggyel ellentétes oldalon van (az utak többsége kétirányú, így a vége egyben eleje is természetesen, a lényeg hogy az úton járó, vagy az oda érkező megláthassa, hogy itt indul ill. itt ér véget a jelzés).
Ha egy jelzés egy másikba beletorkollik vagy „zsákutcaként” véget ér, ez egyértelművé teszi a túrázónak, hogy a folytatást ne keresse, a jelzés tovább nem vezet. Nagy jelentősége pl. a sziklás kilátópontokra vezető kitérőknél van.
A jelzések méretei
A jelzések szembetűnőbbé tétele céljából a színes ábrákat fehér, fekvő téglalap alakú alapra festik. A fehér alap mérete 12×10 cm. Szükség esetén a rendesnél nagyobb jelzéseket is alkalmaznak, amelyeknek fehér alapja 13×18, 18×24 cm méretű. Az ezen belül alkalmazandó jelzések méretei is ennek megfelelően nagyobbodnak. Ilyen nagy méretű jelzések alkalmazandók olyan helyeken, ahol a jelzések csak egymástól nagyobb távolságra helyezhetők el (pl. tisztásokon, réteken, mezőn, legelőkön, tarvágásokon és ritkás ligeteken átvezető utak mentén).
A jelzések elhelyezése
Mivel az útjelzések nem a gyakorlott túravezetőknek, hanem minden természetkedvelő részére készülnek, a jelzések elhelyezésél fő szempont volt, hogy bárki biztosan elérje úticélját.
Alapvető szabály, hogy a jelzések mindkét haladási irányból jól láthatók legyenek. E követelmény elérése céljából a jelzéseket – a lehetőséghez képest – nem az utakkal párhuzamosan, hanem általában (lejtőkön mindig) azokra hozzávetőlegesen merőlegesen (45-80°) szokták a rendelkezésre álló tereptárgyakra (fák, sziklák, oszlopok stb.) elhelyezni, mégpedig a tárgyak mindkét haladási irányba eső oldalán, de nem feltétlenül mindig ugyanannak a tereptárgynak két oldalán. A jelzéseket lehetőleg 20 cm vagy annál nagyobb átmérőjű, sima kérgű (bükk, gyertyán, fenyő), nem mohás, gombás, hanem egészséges, élő (!) fákon helyezik el, mégpedig általában valamivel a szemmagasság fölött, a járásszinthez képest kb. 1,8 – 2,2 m magasságban. Az átlagosnál jóval magasabban szokták a jelzéseket elhelyezni olyan helyeken, ahol a szándékos rongálással lehet számolni, valamint ahol az egymástól nagyobb távolságra elhelyezett jelzések könnyebb felismerhetőségét kell ilyen módon biztosítani.
Fátlan utak mentén a jelzéseket a távbeszélő-, villanyoszlopokon, ill. azok beton lábazatán, út menti köveken vagy sima felületű sziklákon helyezik el.
Olyan esetben, amikor a jelzés kellő sűrűségét megfelelő tereptárgyak hiányában nem lehet biztosítani (pl. réteken, mezőkön stb.) póznás jelzéseket alkalmaznak. Erre a célra kb. 3 m hosszú póznákat ástak a talajba 50 cm mélyen. A póznák végére az erőszakos elfordítás vagy kihúzás megakadályozására keresztfát vagy keresztlécet erősítettek.
A jelzések sűrűsége
A turistautak általában mindig valamilyen fontosabb közlekedési ponttól (pl. vasút, villamos, hajó, autóbusz állomástól, illetve megállóhelytől) indulnak, vagy pedig más jelzett utakból ágaznak ki. Az útjelzés mindkét esetben egy indító jelzéssel kezdődik. Az útvonal irányában 10 méteren belül található a második jelzés, amit behívó jelzésnek neveznek. Egy másik jelzést is elhelyeznek egy kissé messzebb a helyes útvonalon arra az esetre, ha a behívó jelzés megsemmisülne. Ezt a jelet megerősítő jelzésnek hívják. A hosszú, kereszteződés nélküli útvonalakra biztató jelzéseket helyeznek el.
Ilyen indító-behívó-megerősítő-biztató jelzéscsoportot szoktak alkalmazni turistautak kereszteződésében is. Az indító jelzés és az első biztató jelzés közötti távolság nem több 250 méternél.
{|
A turistautak hajlásánál, törésénél a kanyar, illetve a törés külső, messzebbről jobban látható oldalát legalább két vagy három jelzéssel, illetve a követendő irányt jelző, ék alakú fehér alapú jelzéssel vagy kiegészítő nyíllal hangsúlyozzák. |}
Útelágazásoknál alkalmazandó jelzések tekintetében különbséget kell tenni az egyszerűbb és bonyolultabb útelágazások között.
- Egyszerűbb útelágazásoknál (ún. útvilláknál), illetve olyan helyeken, ahol kétség merülhet fel az iránt, hogy az utat melyik irányban kell folytatni – de a turistaút azonos minőségű marad (pl. kiágazó kitaposott utak, vadcsapások stb. esetén) – az elágazás előtt és azt követően magán az úton 10-20 lépésnyire feltétlenül látható helyen figyelmeztetőjelzéseket kell elhelyezni.
- Bonyolultabb útelágazásoknál, ahol nem két, hanem több irányban is lehetséges az utat folytatni, vagy ha a turistaút hirtelen éles szögben törik, illetve ha az út egy aránylag jó útról egy rosszabb minőségű útra tér, ún. “kaput” kell készíteni. Ez annyit jelent, hogy az új iránynak megfelelő út bejáratánál az úttól jobbra és balra, egy-egy jelzést kell elhelyezni. Ezenkívül a kapu után, kb. 10-20 lépésnyire, a kapuból már jól látható helyen irányjelző behívó jelzést kell alkalmazni. Így a kapu a behívó jelzéssel együtt félreérthetetlenül jelzi a követendő utat.
Nem gyalogos turistajelzések
A síutak jelzése: két függőleges, párhuzamos vonal (korábban X),
- a kerékpáros jelzések: kék, piros, sárga zöld kerékpár piktogram,
- a tanösvények jelzései: kék, piros, sárga, zöld átlós vonal, piros T jel ill. egyéb, a tanösvény jellegéhez illeszkedő szimbólum (sas, béka, gyík).
IVV túrák (Internationaler Volkssportverband Nemzetközi Népi Sportszövetség) Volkssportverband
Nem hivatalos turistajelzések
Mária-út
Mária út – „M” jelzés, Mariazelltől Csíksomlyóig vezető vallási jellegű turistaút jelölése.[1] Az út számos Mária-kegyhelyet érint. |
Gyöngyök Útja
Jelzés: Köralakban elhelyezett 10 sárga pötty – Zarándokút Mátraverebély-Szentkút és Mariazell között, illetőleg Budapest és Mátraverebély-Szentkút között. A Gyöngyök Útja jelzése az új fogalmak szerint rácsatlakozó jelzésnek számít, ami azt jelenti, hogy amennyiben más turistajelzés mentén halad (azaz más jelzéssel fonódik), ritkábban van felfestve és a jelzés egyenes haladás esetén felfelé mutató nyíl formájában rámutat arra az alapjelzésre, amit követni kell. Ahol a gyöngyjel önállóan halad, ott normál turistajelként funkcionál.[2]
Egyéb jelzések
T | Tanösvény – például a gyadai tanösvényen. |
Egyéb erdei jelzések
Erdészeti jelzések
- színes pontokkal jelölik gyérítéskor a kivágandó fákat;
- körben csík található egy erdőrész sarkán, szélének töréspontján álló fákon
- TV betűk találhatók a természetvédelmi övezet határán.
A másik tábla pedig az Európa diploma, amiről ezidáig még sosem hallottam. Fel is olvastam Babónak, hogy legalább halljon róla, még ha most nem is jegyzi meg…..
Innen még egy gyors fotó a tó felett magasodó domboldalon szépen sorakozó házikókról, és a Apátságról.
Itt megbeszéltük Babóval, hogy most már kicsit kilépünk, mert így a túra feléig sem fogunk elérni mire lemegy a nap. Hamarosan meg is találtuk az első útbaigazító táblát: az Aranyházat, mellette pedig a Gejzírmező tájékoztató táblát is elolvashatjuk, hogy képben legyünk róla, hol is járunk. Fentebb elolvashatjátok mit lehet tudni a Gejzírmezőkről….
A turistajelzések biztosítják, hogy ne csak úgy kóvályogjunk az erdőben, hanem ha a leírásban szereplő jelzéseket követjük, akkor feltehetően célba is fogunk érni. Egészen mostanáig, csak követtem őket, de nem tudtam, hogy pontosan mit is jelentenek. Ti tudjátok, hogy mikor piros, mikor sárga, mikor kör és mikor négyzet??? Persze ha már felötlött bennem, hogy mi mit jelez, utána is néztem. Megtudtam, hogy a turistajelzéseket még 1930-ban dolgozták ki. Amennyiben többet is szeretnétek tudni róla, fentebb elolvashatjátok a Turistajelzések fülre kattintva.
Nekünk a Sárga + jelzésen kellett útnak indulni.
Egy enyhe kapaszkodón folytatjuk a túránkat, aminek “megmászását” néhol még lépcsők is segítik. A fák között sokkal kellemesebb a hőmérséklet, így még a nagy melegben is kiváló program lehet ez a túra.
Hamarosan meg is érkeztünk az első állomásunkra a Hármashegyi-kúpra, ahonnan valami ámulatba ejtő panorámában gyönyörködhetünk. A színek, a fények, a vibráló, vakító napsugár…….ezekért az élményekért érdemes útra kelni.
Visszamegyünk a lépcsőn a jelzett ösvényre, majd pár lépéssel kibukkanunk a jobbra tornyosuló, impozáns Aranyház gejzírkúpnál, a félsziget legismertebb sziklaalakzatánál. Fel lehet mászni a tetejére, a kilátás magával ragadó. Az itt szép számmal található gejzírkúpok ún. utóvulkáni formák, kova- és mészkőtartalmú forróvizes iszap feltöréséből származó geológiai alakzatok. A sziklákon óvatosan közlekedjünk, korlát nincs!
Miután kigyönyörködtünk magunkat, vissza is térhetünk a túránkhoz. Az ösvényen balra kell kanyarodnunk és innentől a Z Ω jelzésen folytatjuk az utunkat egy rövid kitérő erejéig. Amíg megnézünk 3 különleges sziklaformációt.
Az első az Átjáró-kúp, mely alatt csak törpe járásban lehet átmenni.
A következő a Kalapos-kúp,
És végül a Borsóköves-kúp,
Innen térünk vissza a Z+ jelzésű turistaúthoz, ill. a ZT jelű tanösvényhez. Balra fordulva pár perces sétávalA Lóczy Lajos-tanösvényen folytatjuk utunkat, mely pár méterre beletorkollik a keresztben futó S+ jelű ösvénybe, melyen balra kanyarodunk. A némileg zavarba ejtő útjelzőtáblán a Hálóeresztő felé menjünk. Egy szép nagyra nőtt tölgy mellett elsétálva balra a Tölgyes-kúp dombját látjuk. A tisztás jobb szélén futó jelzett úton maradva a következő alakzat, a jobbra lévő Somos-kúp. Közvetlenül utána utunk kettéválik, a S+ jelű ösvény jobbra tart, mi a bal oldali ágon, a ZT jelű tanösvényen gyalogolunk tovább a furcsa nevű Sajmeggyes-kúpig. újabb elágazás következik, a Z+ balra tart, a tanösvény jobbra. Itt volt az pont, hogy eltévedtünk….Kiértünk egy jó széles útra és nem voltunk benne biztosak, hogy merre van az előre. Itt bolyongtunk egy darabig, majd egyszer csak Babó kivette a kezemből a telefont és azt mondta: -“Anya, majd én navigállak!!!!” Így is lett! Hamarosan arra lettünk figyelmesek, hogy emberek hangját halljuk, akik valami géppel dolgoztak. Kiértünk az erdőből és pont egy építkezéshez értünk. Megkönnyebbültem!!!! Habár a túránk innen még elvileg folytatódott volna, de mi úgy döntöttünk, itt és most, inkább elindulunk vissza az Apátsághoz. A Cserhegyi útra értünk ki, ahol valami gyönyörűséges kilátásban volt részünk. Hosszú út vezetett még a célállomásunkhoz, de már nyugodtak voltunk, hogy nem vagyunk eltévedve, hazafelé tartunk.
Nem mondom, hogy nem irigylem az itt élőket….
Nagyjából még egy órát kellett kutyagolnunk ahhoz, hogy visszaérjünk arra az útra, amin a kisvonat is járt. Itt úgy döntöttünk, hogy nem felfelé vesszük az útirányt, hanem inkább lefelé a komphoz.
Nagyon, nagyon, nagyon elfáradtunk mindketten, de egy szuper napot töltöttünk el a Tihanyi-félszigeten.
Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy induljon útnak!!!!
Egy játékra is szeretnélek meginvitálni kedves Olvasóm. Ha úgy döntesz, hogy végig járod ezt a túrát, és még játszani is van kedved, akkor járj egész úton nyitott szemmel és keresd ezeket… Megtaláltad??? Fotózd le úgy, hogy Te is rajta vagy a fotón. Küld el nekem erre a címre: holovecz.judit@gmail.com A nyeremény pedig: Pikler Éva Balatoni böngésző
Felhasznált információk: Innen,