Tökös kopogtató 2.0

Ma egy újabb TÖKös kopogtató készült Ms. Hortensia alkotóműhelyében. Az előzőt itt találjátok. 

Bármerre nézek mindenhonnan a karácsonyi készülődés tekint vissza, ma október 25-én. Hazudnék ha azt mondanám, hogy én nem gyűjtögetem az ötleteket, nem mentettem volna már le sok-sok olyan képet, ami klassz, és megvalósításra vár. Ugyanakkor, így 50-en túl már nem sietteti az ember lánya az időt. Sőt, inkább szeretném lassítani. Talán ezért is, én még kitartok az ŐSZ mellett. 

Amire szükségünk lesz az elkészítéshez.
  • fa karika
  • vastag fonal
  • tüzőhab
  • kötött, varrott tökök,
  • szárított virág, moha, toboz……
Elkészítés menete.
Először is a karika kétharmad részét vontam be fonallal. Nem akartam egyszerűen “csak” körbe tekerni, ezért kiválasztottam egy makramés csomózást, ami már önmagában is díszít. 
 

Ahhoz képest, hogy egy viszonylag nem nagy karikát vontam be (25 cm), mégis 5 méter fonalat vett fel a csomózás. 

Egy kis történelem…
Gyerekkoromban, ami nem pont most volt, szóval akkor volt divatban a makramé. Édesanyám is készített akkor pár dolgot. Most, sok-sok évvel később, ismét elindult hódító útjára a MAKRAMÉZÁS.

 

De mi is az a MAKRAMÉ????

Történészek szerint arab takácsok alkalmazták először a technikát a 13. században. A csomókat a szövés befejezéseként használták pl. törölközőknél, fátylaknál. Spanyolországba a mórokkal került és innen terjedt el Európában.

A makramé ismert lett egész Európában. A 14. és a 15. században a makramé rendkívül népszerű volt Franciaországban és Olaszországban. Oltárdíszeknél alkalmazták. Művészetként a 17. század végén Angliában találkozhatunk vele először. A 19. században már mindenféle tárgy díszítésére használták a csomózást.

Elterjedése világszerte a tengerészek, felfedezők közbenjárásával történt, akik elvitték Kelet-Ázsiába és Amerikába. A hosszú utazások során a matrózok sokszor kötöttek különféle csomókat a hajókötelekre, így váltak a csomózás szakértőivé. A csomózással készített tárgyakat eladták a helyieknek, így terjedt el a csomózás művészete a világban.

A makramé népszerűvé válása az Amerikai Egyesült Államokban az 1960-as és 1970-es években volt. Az új generáció képviselői új életet leheltek a csomózás művészetébe. Ma a legkülönbözőbb tárgyak készülnek makramé technikával, beleértve a pénztárcák, falikárpitok, ékszerek, ruházat, növény akasztók, abroszok és így tovább.

A makramé sokat változott az idők során. Bár a vezérmotívuma még mindig ugyanaz, a mai tervezők sokféle anyaghoz használhatják, és kreativitásuknak köszönhetően egyre újabb területen találkozunk makramé tárgyakkal.

A pici kitérő után, folytatom is a kis dekorom készítésének leírását.

A tököcskék már készen voltak, így most csak annyit kellett kitalálnom, hogy milyen színekből álljon ez a kopogtató. 4 kötött és egy varrott tököt választottam. 

Azért, hogy jobban ellehessen rendezni az egészet, úgy döntöttem, hogy tüzőhabot ragasztok a karika alsó részére. Így:

Jöhetett a díszítés..
Elsőként a tököket helyeztem el, ők adták a kiinduló pontot.
Majd a tökök körüli részeket töltöttem ki. 
Sokszor feltettem egy-egy elemet, majd újra levettem, majd ismét lecseréltem.
 
 
 
 
És egy kis varázslat….
Még egy…
 
Imádtam minden percét amíg készítettem. Remélem jó ötletet tudtam adni. 
 
Kérlek „oszd” meg, ha tetszett az írásom. Neked „csak” egy kattintás, ami nekem a jövőm szempontjából egy új kezdet lehet.
86 / 100

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Exit mobile version